Wyprzedaż w USA

Rynki w Azji silnie dziś tracą, giełdy chińskie (Hong Kong i Szanghaj) spadają w godzinach porannych o niemal 2 proc., kontrakty futures na europejskie indeksy sugerują na otwarciu wymazanie większości z piątkowo-poniedziałkowych wzrostów. Jest jednak zbyt wcześnie, by stwierdzić, że wczorajsza korekta to początek jakichkolwiek głębszych spadków, a sentyment mogą zmienić publikacje wynikowe J.P. Morgan, Citibanku i Wells Fargo.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Poniedziałkowa sesja, podobnie jak wiele w ostatnim czasie, przyniosła inwestorom nagły zwrot akcji, jednak inny niż te, do których są przyzwyczajeni od początku drugiego kwartału. Po silnych zamknięciach w Azji indeksy europejskie rozpoczynały dzień na solidnych, nawet procentowych plusach. Wprawdzie przez półtorej godziny handlu dominowała podaż i część europejskich giełd zbliżyła się do poziomów neutralnych (w wypadku Mediolanu zostały one nawet przekroczone), ale potem rozpoczęło się typowe odbicie, które umożliwiło zamknięcia w pobliżu dziennych maksimów, wzrostami od 1,2 proc. (FTSE MiB) do 1,7 proc. (CAC40). GPW od początku dnia wyglądała znacznie słabiej. WIG20 zyskał skromne 0,2 proc., mWIG40 0,4 proc., a sWIG80 0,9 proc. Na minusie zamknęło się zaledwie 5 spółek głównego indeksu, ale poważną przecenę o 2,8 proc. zaliczył CD Projekt, znosząc większość pozytywnej kontrybucji wzrostów o 5,6 proc. na KGHM. Utworzenie podwójnego szczytu w maju i czerwcu postawiło najważniejszą spółkę parkietu pod dużą presją, wynikającą w części z bardzo pozytywnych, ale nie całkowicie entuzjastycznych recenzji Cyberpunka po pokazach w ramach Night City Wire. Po naruszeniu wsparcia na poziomie 370 zł czeka ją dziś prawdopodobnie bardzo nerwowa sesja, szczególnie w obliczu wczorajszych wydarzeń na NASDAQ.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wczorajsza sesja miała być kolejnym punktem milowym obecnej hossy, przynosząc zamknięcie S&P500 na dodatnich poziomach YTD, w ciągu ostatnich dwóch godzin handlu nastąpiła jednak nagła wyprzedaż, po której indeks zamknął się 0,9 proc. pod kreską. Tradycyjnym tłumaczeniem obaw jest wzrost obaw o przebieg epidemii w USA w kontekście nowych ograniczeń w Kalifornii (zamykanie restauracji, siłowni, itd.), ale wydaje się ono mocno naciągane, zważywszy, że liderami spadków były spółki technologiczne – NASDAQ stracił 2,1 proc., podczas, gdy DJIA zamknął się neutralnie. W poniedziałkowych liczbach też nie widać nic szokującego – statystyki w większości głównych stanów rosną zgodnie z trendem, a sytuacja w Arizonie, gdzie odsetek nowych zarażonych na milion mieszkańców był najwyższy, zaczyna się ewidentnie stabilizować (jej miejsce w tym tygodniu niemal na pewno zajmie Floryda). Czynnikiem, który rozpoczął falę podaży była raczej wypowiedź prezesa Fed w Dallas, R. Kaplana, który stwierdził, że w miarę poprawy w gospodarce bank powinien wykazać się powściągliwością i rozpocząć proces wstrzymywania części nadzwyczajnych programów monetarnych.

Rynki w Azji silnie dziś tracą, giełdy chińskie (Hong Kong i Szanghaj) spadają w godzinach porannych o niemal 2 proc., kontrakty futures na europejskie indeksy sugerują na otwarciu wymazanie większości z piątkowo-poniedziałkowych wzrostów. Jest jednak zbyt wcześnie, by stwierdzić, że wczorajsza korekta to początek jakichkolwiek głębszych spadków, a sentyment mogą zmienić publikacje wynikowe J.P.Morgan, Citibanku i Wells Fargo. Wsparciem dla Europy mogą być sygnały potencjalnych postępów w negocjacjach Programu Odbudowy (Włochy zasygnalizowały skłonność do podwyższenia kryteriów pomocy dla przedsiębiorstw, czego domagała się „Oszczędna Czwórka”). Z poniedziałku wiemy, że kryzys nie był na tyle głęboki, by poważnie uderzyć w sprzedaż Pepsi, przychody spółki zmalały o skromne 3,1 proc. (7 proc. w ramach segmentu napojów), a Pepsico zyskiwało w handlu posesyjnym. No i oczywiście można sarkastycznie zapytać: czy 40 tys. użytkowników Robinhooda, którzy dokupywali wczoraj akcje Tesli może się mylić?

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 14 lipca 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Podręcznik zawodowego spekulanta – „Trader Vic” Victora Sperandeo [RECENZJA]

  Jeśli za kryterium oceny książek dotyczących rynków finansowych brać szerokie spektrum poruszanych aspektów, to "Trader Vic" należy do absolutnej czołówki. Victor Sperandeo zadbał o potężną dawkę informacji przydatnych dla każdego spekulanta jak i długoterminowego inwestora.

 • Krugerrand – złota południowoafrykańska moneta bulionowa

  Krugerrand to najsławniejsza, najbardziej ceniona i zarazem najstarsza moneta bulionowa. Pierwsze egzemplarze tej wyjątkowej monety wybito w roku 1967, a od tego czasu jej łączny nakład przekroczył już 60 milionów sztuk. Co jeszcze warto wiedzieć o złotych monetach Krugerrand?

 • ZE PAK przeprowadzi zwolnienia grupowe w części górniczej

  PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin oraz PAK Górnictwo - spółki zależne od Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin - podjęły uchwały o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych i rozpoczęciu procedury konsultacji w sprawie zwolnień grupowych, podał ZE PAK. Zwolnienia mają łącznie objąć maksymalnie 209 osób.

 • Moonlit ruszył z ofertą nowych akcji. Zapisy potrwają do 25 sierpnia

  Krakowskie studio rozpoczęło drugą publiczną ofertę akcji, z której planuje pozyskać 2,5 mln zł. Zapisy potrwają do 25 sierpnia. Środki zebrane z emisji spółka planuje przeznaczyć na dokończenie i produkcję symulatorów Model Builder i Dog Trainer.

 • Play może do końca roku podjąć decyzje w kwestii spółki infrastrukturalnej

  Play Communications prawdopodobnie do końca bieżącego roku zdecyduje w sprawie wydzielenia sieci wież telekomunikacyjnych do oddzielnej spółki TowerCo i potencjalnego zaangażowania w niej zewnętrznych inwestorów, poinformował prezes Play Communications Jean Francois Harion.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR