XI CFA Institute Research Challenge: Studenci sprawdzą, ile warte są akcje PZU

Omawiane walory:
W ubiegły czwartek oficjalnie ruszyła XI edycja międzynarodowego konkursu CFA Institute Research Challenge. W tym roku 28 zespołów z Polski i państw bałtyckich zmierzy się z raportem grupy PZU.
CFA,Institute,Research,Challenge

28 listopada oficjalnie ruszyło CFA Institute Research Challenge.

Na rynku funkcjonuje obiegowa opinia, że akcje PZU warto kupować, gdy ich kurs spadnie poniżej 40 zł. Dlaczego? PZU to duża i stabilna spółka, która regularnie od debiutu wypłaca dywidendy i to niemałe. W tym roku ubezpieczyciel wypłacił największą dywidendę spośród wszystkich spółek z WIG20. Do akcjonariuszy trafiło ponad 2,4 mld zł, czyli 2,80 zł na akcję, co dało stopę 7 proc. Hojnie nie tylko jak na warunki polskiej giełdy, ale także na tle konkurentów z branży na całym świecie.

Zgodnie z obiegową opinią, akcje PZU poniżej 40 zł to okazja inwestycyjna. Jednak patrząc na giełdową wycenę możemy dojść do wniosku, że rynek nie do końca się z tym zgadza. Notowania PZU od lipca przebywają poniżej wspomnianej bariery, a w październikowym dołku zahaczyły o okolice 35 zł. Czy zatem mamy na rynku okazję? Jak obecnie prezentują się finanse jednej z największych firm ubezpieczeniowych w Europie? Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć studenci z ponad 20 uczelni z Polski i krajów bałtyckich.

Instytucja finansowa po raz pierwszy

Tegoroczna edycja CFA Institute Research Challenge jest wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy przedmiotem analizy młodych analityków będzie instytucja finansowa. W ubiegłych latach przez konkurs przewinęły się sprawozdania finansowe takich spółek jak KGHM, Netia, CCC, Comarch czy CD Projekt. W tym roku wybór organizatorów padł na PZU, czyli największego polskiego ubezpieczyciela oraz ważnego gracza w sektorze bankowym. To będzie spore wyzwanie, bo skala biznesu jest na tyle duża, że wycena akcji potrafi sprawić problemy nawet nieco bardziej doświadczonym analitykom.

– Raport PZU będzie pierwszym w CFA Research Challenge z branży finansowej, a jak wiemy, instytucje finansowe trochę inaczej się „modeluje”, inaczej wygląda bilans i rachunek wyników. Pod tym względem będzie nieco trudniej, ale myślę, że warto, bo w ten sposób można zdobyć cenną wiedzę, która pozwoli analizować i biznes ubezpieczeniowy i bankowy, czyli 40 proc. całego WIG20. Jako Grupa PZU staramy się z roku na rok raportowanie rozszerzać i udoskonalać. Część danych, które nie mieszczą się w MSR-ach staramy się pokazywać w prezentacjach, aby wspomóc analityków i inwestorów, aby nas lepiej zrozumieli – powiedział w rozmowie z redakcją StockWatch.pl Tomasz Kulik, CFO Grupy PZU.

Warto dodać, że PZU jest także partnerem tegorocznej edycji konkursu. Jak podkreśla CFO, dla grupy to okazja, żeby przybliżyć spółkę osobom, które są na wczesnym etapie rozwoju zawodowego. PZU to nie tylko sam biznes ubezpieczeniowy, ale też banki oraz wiele innych spółek.

– CFA Research Challenge to okazja, żeby pokazać jak to wszystko funkcjonuje oraz uzyskać feedback w postaci raportów analitycznych, które powstaną. Mamy też świadomość, że część uczestników niebawem wejdzie np. na rynek finansowy (i być może pojawi się w naszym akcjonariacie, stanie się naszym analitykiem lub w inny sposób będzie miało kontakt z Grupą PZU) lub nawet dołączy do naszego zespołu – dodaje Tomasz Kulik.

– Partnerstwo PZU SA wiele dla nas znaczy – podkreśla Monika Grabek, executive director, CFA Society Poland. – To spółka o wielkich tradycjach, która jednocześnie otwarta jest na wejście w dialog z młodymi ludźmi, podejmującymi się niełatwego zadania wyceny jej akcji. Spotkanie w siedzibie PZU SA w Warszawie pokazało otwartość naszego tegorocznego partnera na wszelkie pytania młodzieży akademickiej, co niewątpliwie ułatwi im pracę nad raportami.

>> Inwestycje maskują słabszy wynik ubezpieczeń – omówienie sytuacji finansowej i rynkowej PZU za III kw. 2019 r.

Edukacja i nowe doświadczania

CFA Institute Research Challenge to nie tylko konkurs z nagrodami, ale przede wszystkim edukacja. Rywalizacja odbywa się między kilkuosobowymi zespołami, co pozwala rozwinąć umiejętności analizy i wyceny spółek, a także kompetencje z obszaru prezentacji swoich wyników, niezbędne w zawodzie każdego analityka i konsultanta. Dodatkowo CFA Institute Research Challenge angażuje rzesze wolontariuszy – pracowników akademickich i profesjonalistów zajmujących się tematem wycen zawodowo, którzy służą adeptom analizy finansowej radą.

Edukacja rynku finansowego to wyjątkowo specyficzny odcinek, który jest bardzo potrzebny ze względu na trudny moment, w jakim rynek się znalazł.

– Spada aktywność inwestorów indywidualnych, jednocześnie rośnie znaczenie handlu algorytmicznego i zautomatyzowanego podejścia do inwestycji. Chcemy wesprzeć tę część rynku, która odpowiada za aktywne zarządzanie aktywami. Sami jesteśmy spółką giełdową i zależy nam, żeby inwestorzy mieli jak największą świadomość podejmowanych decyzji – powiedział Tomasz Kulik, CFO Grupy PZU.

Tę opinię potwierdzają uczestnicy konkursu. Redakcja StockWatch.pl przepytała losowo wybranych studentów o to dlaczego biorą udział w konkursie, jakie mają oczekiwania oraz co sądzą o polskim rynku (czy inwestują na GPW). W kwestii konkursu najczęściej udzielana odpowiedź to chęć sprawdzenia się jako analityk oraz zebrania doświadczenia. Natomiast wnioski dla polskiego rynku – delikatnie mówiąc – są gorzkie. Zdecydowana większość naszych rozmówców (a wśród nich byli m.in. studenci z Ukrainy, Estonii, a nawet Republiki Południowej Afryki) dobrze orientowała się w realiach polskiej giełdy. W ich ocenie polski rynek nie zachęca do inwestowania, mimo wielu atrakcyjnych notowanych w Warszawie firm. Wśród najczęściej wymienianych powodów była zła prasa (w kilku rozmowach padł przykład GetBacku), niska płynność i malejące zainteresowane (część z rozmówców przyznała, że woli inwestować w kryptowaluty). Na osłodę warto odnotować przykład studenta, który co prawda obecnie nie inwestuje na GPW, ale śledzi sytuację na rynku i ma na oku kilka ciekawie wycenianych spółek przemysłowych.

Wyjazd do Nowego Jorku, staże i nagrody finansowe

Konkurs oficjalnie wystartował 28 listopada. 25 lutego 2020 r. odbędzie się finał lokalny, podczas którego studenci przedstawią rezultaty pracy w formie prezentacji przed kapitułą konkursową. Uczelnie mogą być reprezentowane przez maksymalnie dwa zespoły złożone z 3–5 członków. W tym roku z Polski i państw bałtyckich zgłosiło się 28 zespołów z ponad 20 uniwersytetów.

– Z radością obserwujemy wzrost zaangażowania krajów bałtyckich, dla których również otwarta jest polska inicjatywa. Dzięki tak szerokiemu zasięgowi poziom konkursu z roku na rok wzrasta – wyjaśnia prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.

Dwa najlepsze zespoły pojadą do Jordanii na finał EMEA (1-2 kwietnia). Finał konkursu zaplanowano na 22 kwietnia w Nowym Jorku. Na laureatów trzech pierwszych miejsc czeka wielka chwała i nagrody finansowe, a dla wybranych osób oferowane będą staże w firmach partnerskich.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR