Raport: Spółki z WIG20 wypłacą ponad 12 mld zł dywidend w 2019 r.

Znamy już plany dywidendowe wszystkich największych firm z warszawskiej giełdy. W tym roku 13 z 20 spółek sklasyfikowanych w prestiżowym indeksie podzieli między akcjonariuszy 12,3 mld zł. Wśród nich są 4 propozycje o stopie przekraczającej 5 proc. 

Tylko w tym roku spółki z indeksu WIG20 wpłacą do Skarbu Państwa tytułem dywidend 2,9 mld zł.

Z uchwał podjętych na walnych oraz rekomendacji zarządów wynika, że spółki z indeksu WIG20 wypłacą swoim akcjonariuszom nawet 12.310 mln zł dywidend. To będzie kolejny krok giełdowych gigantów na drodze do odzyskania miana spółek dywidendowych. W poprzednich latach stawki i odsetek blue chipów dzielących się zyskiem drastycznie spadły. W najgorszym pod tym względem roku 2017 suma dywidend z 13 spółek wynosiła skromne 7,5 mld zł. W tym roku bez wypłaty pozostają akcjonariusze 7 spółek. Rekomendacje zatrzymania całego zysku przedstawiły zarządy Alior Banku, Orange Polska, Dino Polska, KGHM-u, mBanku, PGE i Taurona.

Trzeba przyznać, że tegoroczny sezon dywidendowy wśród giełdowych tuzów obfitował w niespodzianki. Wśród tych pozytywnych można wymienić drugą w historii dywidendę CD Projektu, pierwszą po długiej przerwie wypłatę z JSW, pokaźną dywidendę Cyfrowego Polsatu czy rekordowe stawki w Orlenie i Lotosie. Po stronie negatywnych niespodzianek na pierwszy plan wysuwa się nieobecność KGHM-u i mBanku. Miedziowa spółka z uwagi na możliwości finansowe i program inwestycyjny już drugi rok z rzędu chce zatrzymać cały zysk w spółce. Z kolei w mBanku na drodze do wypłaty stanęła Komisja Nadzoru Finansowego, która zaleciła zatrzymanie całego ubiegłorocznego wyniku. Niższe niż w poprzednich latach dywidendy przedstawiły zarządy CCC i Pekao.

6 blue chipów podzieli 10 mld zł

W tym roku dywidendy liczone w miliardach złotych szykuje aż 6 spółek. W sumie PZU, Santander BP, Pekao, PKO BP, Orlen i PGNiG proponują akcjonariuszom ponad 10 mld zł dywidend. Pula w pozostałych 7 spółkach wynosi „jedynie” 1,9 mld zł.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportów bieżących.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Największą i najhojniejszą propozycję złożył w tym roku PZU. Państwowy ubezpieczyciel chce wypłacić aż 2.418 mln zł dywidendy. Warto zaznaczyć, że PZU regularnie od debiutu na GPW dzieli się zyskiem z akcjonariuszami, a kwoty za każdym razem liczone są w miliardach złotych. W ubiegłym roku PZU przeznaczył na dywidendę 2.159 mln zł. Akcjonariusze otrzymali po 2,50 zł na akcję.

Drugi na liście jest Santander Bank Polska, który do podziału przeznaczył nieco ponad 2 mld zł. Warto dodać, że tak olbrzymia suma była możliwa tylko dzięki sięgnięciu po zaskórniaki. Blisko 1,5 mld zł z tej kwoty to niepodzielone zyski z lat 2016-17. Na trzecim miejscu uplasował się Bank Pekao, z kwotą nieco ponad 1,73 mld zł. W tym wypadku to spory regres, bo w poprzednich latach wicelider sektora bankowego dzielił każdorazowo ponad 2 mld zł.

Tuż za podium uplasował się kolejny reprezentant sektora bankowego. PKO BP na tegoroczną wypłatę przygotował 1.662,5 mln zł, co daje stawkę 1,33 zł na akcję. To pierwsza tak duża wypłata PKO BP od lat. W ubiegłym roku branżowy gigant dostał zgodę na wypłatę jedynie 25 proc. zysku (678,5 mln zł). Akcjonariusze otrzymali po 0,55 zł na akcję, a stopa dywidendy wyniosła 1,3 proc. Wcześniej bank płacił dywidendę dopiero w 2014 r. (0,75 zł na akcję). Kilkuletnia przerwa to wynik przykręcenia przez KNF śruby bankom posiadającym ekspozycję na walutowe kredyty hipoteczne.

Dywidendy liczone w miliardach złotych płacą jeszcze dwaj państwowi giganci – Orlen i PGNiG. Płocki koncern do podziału między akcjonariuszy przygotował rekordowe 1,5 mld zł. Stawka na jedną akcję wynosi 3,50 zł. W poprzednich dwóch latach Orlen płacił po 3 zł na walor. Z kolei PGNiG na tegoroczną dywidendę przeznaczy łącznie 1.040 mln zł. Część tej kwoty już trafiła do akcjonariuszy w formie zaliczki. W grudniu ub.r. spółka gazowa wypłaciła 404,48 mln zł (0,07 zł na akcję). Teoretycznie do podziału pozostanie jeszcze 635,61 mln zł. Jeśli akcjonariusze poprą uchwałę, otrzymają po 11 gorszy na akcję.

Dywidendy – kto, kiedy i ile wypłaci w 2019 roku

Spółka Kwota dywidendy Dyw. na akcję DY* Komentarz
CCC 19,76 mln zł 0,48 zł 0,3 proc. Proponowany dzień dywidendy to 17 września, a wypłaty – 1 października
CD Projekt 100,92 mln zł 1,05 zł 0,5 proc. Proponowany dzień dywidendy to 31 maja, a wypłaty 13 czerwca
Cyfrowy Polsat 594,78 mln zł 0,93 zł 3,6 proc. Proponowany dzień dywidendy to 1 lipca, a wypłaty 3 lipca (0,45 zł/akcję) i 1 października (0,48 zł)
JSW 200,8 mln zł 1,71 zł 3,1 proc. Proponowany dzień dywidendy to 27 sierpnia, a wypłaty 10 września
Lotos 554,6 mln zł 3 zł 3,7 proc. Proponowany dzień dywidendy to 12 września, a wypłaty 27 września
LPP 110,07 mln zł 60 zł 0,8 proc. Proponowany dzień dywidendy to 18 czerwca, a wypłaty 27 czerwca
Pekao 1.732,3 mln zł 6,60 zł 6,3 proc. Proponowany dzień dywidendy to 10 lipca, a wypłaty 30 lipca
PGNiG 1.040 mln zł 0,18 zł (w tym zaliczka 7 gr) 3,2 proc. Proponowany dzień dywidendy to 26 lipca, a wypłaty – 7 sierpnia
PKN Orlen 1.497 mln zł 3,50 zł 3,7 proc. Proponowany dzień dywidendy to 22 lipca, a wypłaty 5 sierpnia
PKO BP 1.662,5 mln zł 1,33 zł 3,5 proc. Walne dzień dywidendy wyznaczyło na 31 lipca, a wypłatę na 14 sierpnia
Play 367,2 mln zł 1,45 zł 5,7 proc. Dzień dywidendy to 2 maja, a wypłaty – 10 maja
PZU 2.418 mln zł 2,80 zł 7 proc. Proponowany dzień dywidendy to 14 sierpnia, a wypłaty – 5 września
Santander BP 2.012 mln zł. 19,72 zł 5,3 proc. Walne wyznaczyło dzień dywidendy na 30 maja, a wypłaty na 14 czerwca

*Dividend Yield [DY] – stopa dywidendy liczona według kursu na koniec sesji 21 maja 2019 r.
Dywidendy spółek z indeksu WIG20 w 2019 r. Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportów bieżących

Duże spółki kuszą wysokimi stopami dywidend

Giełdowe blue chipy nie tylko oferują wysokie kwoty, ale też pokaźne stopy dywidend. Spośród 13 spółek, które w tym roku dzielą się zyskiem, 4 kuszą ponad 5-proc. stopą. W tym rankingu najatrakcyjniej wypada PZU. Proponowana stawka 2,80 zł przy obecnym kursie akcji daje stopę w okolicach 7 proc. Ciekawą ofertą są także dywidendy płacone przez Pekao i Santander Bank Polska. Po majowych przecenach na kursach akcji stopy wzrosły do odpowiednio 6,3 i 5,25 proc. Rodzynkiem w tym zestawieniu jest Play Communications. Indeksowy beniaminek już na początku maja wypłacił po 1,45 zł na akcję, co dało stopę na poziomie 5,7 proc.

Źródło: Opracowanie własne.

* stopa z uwzględnieniem zaliczki wypłaconej w grudniu 2018 r.

Na drugim końcu zestawienia znaleźli się giganci z sektora handlu odzieżą i obuwiem oraz CD Projekt. We wszystkich trzech spółkach stopa dywidendy nie przekracza 1 proc. Najmniejszą dywidendę spośród wszystkich blue chipów płaci CCC. Właściciel sieci sklepów z obuwiem do podziału przeznaczył zaledwie 19,8 mln zł. Stawka 0,48 zł na akcję daje stopę w okolicach 0,3 proc. Będzie to także najniższa dywidenda w historii spółki.

Skarb Państwa zgarnie 2,9 mld zł z dywidend

O indeksie WIG20 już od dawna mówi się żartobliwie WIG-Skarb_Państwa. Nie bez powodu. 11 z 20 blue chipów to spółki kontrolowane własnie przez państwo. Ich udział w indeksie WIG20 wynosi 71 proc. Większość z nich w tym roku dzieli się zyskiem. Bazując na dotychczasowych rekomendacjach można wyliczyć, że do kasy państwa z tytułu dywidend trafi 2,88 mld zł. Najwięcej do wspólnej kasy wpłaci PZU, bo aż 826,7 mln zł. Tuz za ubezpieczycielem jest Orlen, który wpłaci do budżetu 747,55 mln zł.

Spółki z indeksu WIG20 wpłaca do budżetu państwa łącznie 2,88 mld zł z tytułu dywidend. Dodatkowo kontrolowane przez Skarb Państwa PZU i PFR otrzymają z Pekao łącznie 568 mln zł dywidendy. Część z tej puli pośrednio może zasilić państwową kasę. Źródło: Opracowanie własne.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, ccc, CDPROJEKT, CYFRPLSAT, dinopl, jsw, kghm, Lotos, lpp, mBank, orangepl, Pekao, PGE, PGNiG, PKNOrlen, pkobp, play, PZU, sanpl, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego ALIOR Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.

 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, Neuca oraz PKN Orlen.

 • Roszady w indeksach. Biomed-Lublin i Mercator awansują do mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 19 czerwca br. Biomed-Lublin i Mercator Medical zastąpią Forte oraz Stalprodukt w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.

 • WIG20 z przytupem wrócił powyżej 1.800 pkt., kolejna mocna sesja CCC i JSW Zielony początek piątkowej sesji na GPW. W czwartek ECB otworzył giełdom okienko do dalszych wzrostów. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy go nie zamkną. Sesja powinna zakończyć się sporymi wzrostami indeksów.
 • Cyfrowy Polsat wypłaci jedną z najwyższych dywidend w tym roku

  Spółka Zygmunta Solorza-Żaka na tegoroczną dywidendę chce przeznaczyć cały ubiegłoroczny zysk netto w wysokości 586,8 mln zł oraz kwotę 52,7 mln zł z kapitału zapasowego. W sumie akcjonariusze mają otrzymać w dwóch ratach 1 zł na akcję.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR