Raport: Spółki z WIG20 wypłacą ponad 12 mld zł dywidend w 2019 r.

Znamy już plany dywidendowe wszystkich największych firm z warszawskiej giełdy. W tym roku 13 z 20 spółek sklasyfikowanych w prestiżowym indeksie podzieli między akcjonariuszy 12,3 mld zł. Wśród nich są 4 propozycje o stopie przekraczającej 5 proc. 

Tylko w tym roku spółki z indeksu WIG20 wpłacą do Skarbu Państwa tytułem dywidend 2,9 mld zł.

Z uchwał podjętych na walnych oraz rekomendacji zarządów wynika, że spółki z indeksu WIG20 wypłacą swoim akcjonariuszom nawet 12.310 mln zł dywidend. To będzie kolejny krok giełdowych gigantów na drodze do odzyskania miana spółek dywidendowych. W poprzednich latach stawki i odsetek blue chipów dzielących się zyskiem drastycznie spadły. W najgorszym pod tym względem roku 2017 suma dywidend z 13 spółek wynosiła skromne 7,5 mld zł. W tym roku bez wypłaty pozostają akcjonariusze 7 spółek. Rekomendacje zatrzymania całego zysku przedstawiły zarządy Alior Banku, Orange Polska, Dino Polska, KGHM-u, mBanku, PGE i Taurona.

Trzeba przyznać, że tegoroczny sezon dywidendowy wśród giełdowych tuzów obfitował w niespodzianki. Wśród tych pozytywnych można wymienić drugą w historii dywidendę CD Projektu, pierwszą po długiej przerwie wypłatę z JSW, pokaźną dywidendę Cyfrowego Polsatu czy rekordowe stawki w Orlenie i Lotosie. Po stronie negatywnych niespodzianek na pierwszy plan wysuwa się nieobecność KGHM-u i mBanku. Miedziowa spółka z uwagi na możliwości finansowe i program inwestycyjny już drugi rok z rzędu chce zatrzymać cały zysk w spółce. Z kolei w mBanku na drodze do wypłaty stanęła Komisja Nadzoru Finansowego, która zaleciła zatrzymanie całego ubiegłorocznego wyniku. Niższe niż w poprzednich latach dywidendy przedstawiły zarządy CCC i Pekao.

6 blue chipów podzieli 10 mld zł

W tym roku dywidendy liczone w miliardach złotych szykuje aż 6 spółek. W sumie PZU, Santander BP, Pekao, PKO BP, Orlen i PGNiG proponują akcjonariuszom ponad 10 mld zł dywidend. Pula w pozostałych 7 spółkach wynosi „jedynie” 1,9 mld zł.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportów bieżących.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Największą i najhojniejszą propozycję złożył w tym roku PZU. Państwowy ubezpieczyciel chce wypłacić aż 2.418 mln zł dywidendy. Warto zaznaczyć, że PZU regularnie od debiutu na GPW dzieli się zyskiem z akcjonariuszami, a kwoty za każdym razem liczone są w miliardach złotych. W ubiegłym roku PZU przeznaczył na dywidendę 2.159 mln zł. Akcjonariusze otrzymali po 2,50 zł na akcję.

Drugi na liście jest Santander Bank Polska, który do podziału przeznaczył nieco ponad 2 mld zł. Warto dodać, że tak olbrzymia suma była możliwa tylko dzięki sięgnięciu po zaskórniaki. Blisko 1,5 mld zł z tej kwoty to niepodzielone zyski z lat 2016-17. Na trzecim miejscu uplasował się Bank Pekao, z kwotą nieco ponad 1,73 mld zł. W tym wypadku to spory regres, bo w poprzednich latach wicelider sektora bankowego dzielił każdorazowo ponad 2 mld zł.

Tuż za podium uplasował się kolejny reprezentant sektora bankowego. PKO BP na tegoroczną wypłatę przygotował 1.662,5 mln zł, co daje stawkę 1,33 zł na akcję. To pierwsza tak duża wypłata PKO BP od lat. W ubiegłym roku branżowy gigant dostał zgodę na wypłatę jedynie 25 proc. zysku (678,5 mln zł). Akcjonariusze otrzymali po 0,55 zł na akcję, a stopa dywidendy wyniosła 1,3 proc. Wcześniej bank płacił dywidendę dopiero w 2014 r. (0,75 zł na akcję). Kilkuletnia przerwa to wynik przykręcenia przez KNF śruby bankom posiadającym ekspozycję na walutowe kredyty hipoteczne.

Dywidendy liczone w miliardach złotych płacą jeszcze dwaj państwowi giganci – Orlen i PGNiG. Płocki koncern do podziału między akcjonariuszy przygotował rekordowe 1,5 mld zł. Stawka na jedną akcję wynosi 3,50 zł. W poprzednich dwóch latach Orlen płacił po 3 zł na walor. Z kolei PGNiG na tegoroczną dywidendę przeznaczy łącznie 1.040 mln zł. Część tej kwoty już trafiła do akcjonariuszy w formie zaliczki. W grudniu ub.r. spółka gazowa wypłaciła 404,48 mln zł (0,07 zł na akcję). Teoretycznie do podziału pozostanie jeszcze 635,61 mln zł. Jeśli akcjonariusze poprą uchwałę, otrzymają po 11 gorszy na akcję.

Dywidendy – kto, kiedy i ile wypłaci w 2019 roku

Spółka Kwota dywidendy Dyw. na akcję DY* Komentarz
CCC 19,76 mln zł 0,48 zł 0,3 proc. Proponowany dzień dywidendy to 17 września, a wypłaty – 1 października
CD Projekt 100,92 mln zł 1,05 zł 0,5 proc. Proponowany dzień dywidendy to 31 maja, a wypłaty 13 czerwca
Cyfrowy Polsat 594,78 mln zł 0,93 zł 3,6 proc. Proponowany dzień dywidendy to 1 lipca, a wypłaty 3 lipca (0,45 zł/akcję) i 1 października (0,48 zł)
JSW 200,8 mln zł 1,71 zł 3,1 proc. Proponowany dzień dywidendy to 27 sierpnia, a wypłaty 10 września
Lotos 554,6 mln zł 3 zł 3,7 proc. Proponowany dzień dywidendy to 12 września, a wypłaty 27 września
LPP 110,07 mln zł 60 zł 0,8 proc. Proponowany dzień dywidendy to 18 czerwca, a wypłaty 27 czerwca
Pekao 1.732,3 mln zł 6,60 zł 6,3 proc. Proponowany dzień dywidendy to 10 lipca, a wypłaty 30 lipca
PGNiG 1.040 mln zł 0,18 zł (w tym zaliczka 7 gr) 3,2 proc. Proponowany dzień dywidendy to 26 lipca, a wypłaty – 7 sierpnia
PKN Orlen 1.497 mln zł 3,50 zł 3,7 proc. Proponowany dzień dywidendy to 22 lipca, a wypłaty 5 sierpnia
PKO BP 1.662,5 mln zł 1,33 zł 3,5 proc. Walne dzień dywidendy wyznaczyło na 31 lipca, a wypłatę na 14 sierpnia
Play 367,2 mln zł 1,45 zł 5,7 proc. Dzień dywidendy to 2 maja, a wypłaty – 10 maja
PZU 2.418 mln zł 2,80 zł 7 proc. Proponowany dzień dywidendy to 14 sierpnia, a wypłaty – 5 września
Santander BP 2.012 mln zł. 19,72 zł 5,3 proc. Walne wyznaczyło dzień dywidendy na 30 maja, a wypłaty na 14 czerwca

*Dividend Yield [DY] – stopa dywidendy liczona według kursu na koniec sesji 21 maja 2019 r.
Dywidendy spółek z indeksu WIG20 w 2019 r. Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportów bieżących

Duże spółki kuszą wysokimi stopami dywidend

Giełdowe blue chipy nie tylko oferują wysokie kwoty, ale też pokaźne stopy dywidend. Spośród 13 spółek, które w tym roku dzielą się zyskiem, 4 kuszą ponad 5-proc. stopą. W tym rankingu najatrakcyjniej wypada PZU. Proponowana stawka 2,80 zł przy obecnym kursie akcji daje stopę w okolicach 7 proc. Ciekawą ofertą są także dywidendy płacone przez Pekao i Santander Bank Polska. Po majowych przecenach na kursach akcji stopy wzrosły do odpowiednio 6,3 i 5,25 proc. Rodzynkiem w tym zestawieniu jest Play Communications. Indeksowy beniaminek już na początku maja wypłacił po 1,45 zł na akcję, co dało stopę na poziomie 5,7 proc.

Źródło: Opracowanie własne.

* stopa z uwzględnieniem zaliczki wypłaconej w grudniu 2018 r.

Na drugim końcu zestawienia znaleźli się giganci z sektora handlu odzieżą i obuwiem oraz CD Projekt. We wszystkich trzech spółkach stopa dywidendy nie przekracza 1 proc. Najmniejszą dywidendę spośród wszystkich blue chipów płaci CCC. Właściciel sieci sklepów z obuwiem do podziału przeznaczył zaledwie 19,8 mln zł. Stawka 0,48 zł na akcję daje stopę w okolicach 0,3 proc. Będzie to także najniższa dywidenda w historii spółki.

Skarb Państwa zgarnie 2,9 mld zł z dywidend

O indeksie WIG20 już od dawna mówi się żartobliwie WIG-Skarb_Państwa. Nie bez powodu. 11 z 20 blue chipów to spółki kontrolowane własnie przez państwo. Ich udział w indeksie WIG20 wynosi 71 proc. Większość z nich w tym roku dzieli się zyskiem. Bazując na dotychczasowych rekomendacjach można wyliczyć, że do kasy państwa z tytułu dywidend trafi 2,88 mld zł. Najwięcej do wspólnej kasy wpłaci PZU, bo aż 826,7 mln zł. Tuz za ubezpieczycielem jest Orlen, który wpłaci do budżetu 747,55 mln zł.

Spółki z indeksu WIG20 wpłaca do budżetu państwa łącznie 2,88 mld zł z tytułu dywidend. Dodatkowo kontrolowane przez Skarb Państwa PZU i PFR otrzymają z Pekao łącznie 568 mln zł dywidendy. Część z tej puli pośrednio może zasilić państwową kasę. Źródło: Opracowanie własne.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, ccc, CDPROJEKT, CYFRPLSAT, dinopl, jsw, kghm, Lotos, lpp, mBank, orangepl, Pekao, PGE, PGNiG, PKNOrlen, pkobp, play, PZU, sanpl, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Dane makro Pompują Mocno Indeksy, Orange, Polnord i Medicalgorithmics w centrum uwagi

  Zazieleniło się w piątek na giełdach. To reakcja na lepsze od oczekiwań styczniowe odczyty indeksów PMI, a także efekt malejących obaw przed koronowirusem w Chinach. W Warszawie zyskują wszystkie indeksy. W centrum uwagi znalazły się m.in. spółki PGNIG, Tauron, PGE, Polnord i Medicalgorithmics.

 • Orange Group chce uruchomić bank do 2025 r. Dywidendy z Orange Polska uzależnione od wydatków na 5G

  Orange Group planuje uruchomienie swojego banku we wszystkich europejskich krajach w których działa, w tym w Polsce, do 2025 roku, poinformował wiceprezes Orange Group Ramon Fernandez. Jednocześnie COO Europe w Orange Group, Jean-Marc Vignolles, potwierdził, że spodziewają się dalszego wzrostu przychodów Orange Polska, a kwestia potencjalnej wypłaty dywidendy będzie uzależniona od ostatecznego oszacowania wydatków inwestycyjnych na 5G.

 • Dino poprawia rekordy, Play już koryguje, a w tle są Chiny i ECB

  Nowe rekordy Dino Polska, korekta na akcjach PLAY i kontynuacja spadków przez CCC. W tle natomiast posiedzenie ECB i strach przed koronawirusem. Tak w dużym skrócie przedstawia się sytuacja na GPW.

 • Dino na szczytach, akcje PGNIG poniżej 4 zł

  Po dobrym otwarciu warszawskie indeksy cofnęły się i czekają na dalszy rozwój sytuacji. W południe w prawdzie więcej spółek traciło niż zyskiwało na wartości, ale losy środowej sesji nie są jeszcze rozstrzygnięte. Kluczowy będzie start notowań na Wall Street.

 • UOKiK dał zgodę na wspólny projekt Azotów, Lotosu, HEC i KIND

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na koncentrację polegającą na utworzeniu przez Grupę Azoty, Hyundai Engineering, Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation oraz Grupę LOTOS podmiotu prowadzącego działalność jako Grupa Azoty Polyolefins.

   


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR