Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

XTB słono zapłaci za majstrowanie przy parametrach egzekucji zleceń

Opublikowano: 2018-09-18 17:58:04

Omawiane walory:

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na X-Trade Brokers Dom Maklerski karę aż 9,9 mln zł za stosowanie niesymetrycznego ustawienia parametru deviation, zaburzającego równowagę stron transakcji w sposób niekorzystny dla klientów.

Komisja Nadzoru Finansowego ustaliła, że XTB stosowało niesymetryczne ustawienie parametru deviation w ramach egzekucji zleceń klientów w modelu instant (gdzie zagwarantowano, że realizacja zlecenia nastąpi po cenie zawartej w zleceniu). Parametr działał w taki sposób, że system realizował zlecenia klientów w wypadku zmiany ceny danego instrumentu finansowego w sposób korzystny dla X-Trade Brokers (jako drugiej strony transakcji), a odrzucał powyżej ustalonego parametru zlecenia niekorzystne dla brokera.

X-Trade Brokers nie informował potencjalnych klientów o dokładnym sposobie świadczenia usług maklerskich wykonywania zleceń w modelu instant, w zakresie stosowania parametru deviation – w okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 6 marca 2016 r., w zakresie jego niesymetrycznego ustawienia – w okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 31 maja 2015 r. oraz w zakresie stosowania opóźnienia realizacji zleceń wybranych klientów (stosowanie parametru delay) – w okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 15 marca 2016 r. – czytamy w komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego.

X-Trade Brokers działał jako market maker, czyli był wystawcą instrumentów finansowych na platformie transakcyjnej oraz odpowiadał za bieżące kwotowanie ich cen. W tym modelu broker zarabia nie tylko na spreadach i opłatach transakcyjnych, ale także wtedy, gdy klient zanotuje stratę na inwestycji. Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia, gdy klient wykazuje zysk. Wówczas to broker notuje stratę.

Firma monitorowała odchylenia cenowe zapewniając, aby ceny transakcyjne nie odbiegały znacząco od cen instrumentów bazowych. Stosowany przez X-Trade Brokers parametr deviation działał na jego korzyść. Broker wprowadził ograniczenie odchylenia ceny z chwili złożenia zlecenia od ceny z momentu realizacji zlecenia, w wypadku zmiany ceny kierunkowo korzystnej dla klienta, natomiast pozostawił bez ograniczeń odchylenie, w przypadku zmiany ceny danego waloru na niekorzyść klienta. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom XTB

– Ponadto w odniesieniu do określonej kategorii klientów podlegających obserwacji przez Dział Tradingu, jako narzędzie służące dodatkowej weryfikacji ceny w złożonych przez nich zleceniach X-Trade Brokers stosował ustawiony na jednej z platform transakcyjnych tzw. parametr delay, powodujący w praktyce wstrzymywanie egzekucji zleceń takich klientów na czas określony tym parametrem wyrażony w milisekundach. – ustaliła Komisja.

We wtorek kurs akcji XTB spadł o nieco ponad 5 proc. Na zamknięciu sesji jeden walor brokera foreksowego wyceniono na 5,22 zł.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o xtb)

 • 13 najhojniejszych propozycji dywidendowych marca

  Przymiarki do tegorocznego sezonu dywidendowego trwają w najlepsze. Tylko w marcu konkretne propozycje przedstawiło blisko 40 spółek z GPW, a kolejnych kilkanaście zasygnalizowało zamiar ogłoszenia rekomendacji w najbliższych tygodniach. Wśród nich jest aż 13, gdzie stopa dywidendy przekracza 5 proc.

 • Trzy Wiedźmy zdecydują o losach piątkowej sesji, w grze CCC, JSW i XTB

  Udana sesja na rynkach w Europie. Ponad 1-proc. wzrosty notują główne indeksy w Paryżu, Warszawie i we Frankfurcie. O losach sesji i indeksu WIG20 zdecydują jednak nie nastroje w Europie czy na Wall Street, ale wygasające marcowe kontrakty terminowe.

 • Dino Polska i Play zastąpią Energę i Eurocash w WIG20

  Giełda przedstawiła wynik rocznej rewizji portfeli głównych indeksów. Energa i Eurocash tracą miejsce w prestiżowym segmencie na rzecz debiutantów z 2017 r. Rewizja zmniejszy odrobinę udział Skarbu Państwa w indeksie WIG20.

 • X-Trade Brokers miał wstępnie 4,5 mln zł zysku netto w IV kw. 2018 r.

  X-Trade Brokers odnotował 4,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto w IV kw. 2018 r. wobec 32,27 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie, powołując się na wstępne wyniki. W poniedziałek kurs akcji spółki spada o 2,5 proc.

 • XTB wprowadza do oferty 76 nowych ETF-ów

  Dom Maklerski X-Trade Brokers rozszerza ofertę o 76 nowych ETF-ów notowanych w Unii Europejskiej. W sumie w broker będzie miał już dostęp do 151 instrumentów tego typu. Wśród nowych pozycji znajdą się m.in. ETF-y na surowce: srebro oraz pallad.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku