ZA Puławy miały 112 mln zł zysku netto w I kwartale 2020 r.

Omawiane walory: ,

Zakłady Azotowe Puławy odnotowały 111,71 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. wobec 168,16 mln zł zysku rok wcześniej.

pulawy, azoty, wyniki

ZA Puławy miały 112 mln zł zysku netto w I kwartale 2020 r. (Fot. materiały prasowe)

Zysk operacyjny wyniósł 147,19 mln zł wobec 207,57 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 953,72 mln zł w I kw. 2020 r. wobec 1.068,69 mln zł rok wcześniej.

– Przychody ze sprzedaży krajowej – zmniejszyły się o 85,8 mln zł (tj. o 11,3 proc.), a ich udział w strukturze przychodów zmniejszył się o 0,4 pkt proc. Przychody ze sprzedaży za granicę – zmniejszyły się o 29,2 mln zł (tj. o 9,3 proc.), a ich udział w strukturze przychodów wzrósł o 0,4 pkt proc. – czytamy w raporcie.

Przychody segmentu Agro były niższe o 113,3 mln zł (tj. o 13,3 proc.), głównie z tytułu niższych cen sprzedaży nawozów i melaminy; przychody segmentu Tworzywa były niższe o 17,3 mln zł (tj. o 15,5 proc.), z tytułu niższych wolumenów i cen sprzedaży kaprolaktamu; przychody w grupie „pozostała sprzedaż” były wyższe o 15,6 mln zł (tj. o 15 proc.), głównie dzięki wyższym przychodom ze sprzedaży towarów w segmencie Agro.

– W okresie I kwartału 2020 roku nie odnotowano ograniczeń popytu na rynku nawozowym, wynikających z pandemii. Negatywne skutki mogą potencjalnie wystąpić w kolejnych kwartałach 2020 roku. Grupa otrzymała informacje od kilku odbiorców melaminy o czasowym ograniczeniu produkcji. Skala tego zjawiska nie wpłynęła jednak znacząco na wysokość sprzedaży w I kwartale 2020 roku, niemniej grupa dostrzega ryzyko zmniejszania zapotrzebowania w kolejnych miesiącach. W obszarze kaprolaktamu wystąpiły ograniczenia zamówień z różnych branż zastosowań oraz ograniczenia logistyczne. Skala tych zjawisk nie wpłynęła znacząco na wysokość sprzedaży w I kwartale 2020 roku, niemniej grupa dostrzega ryzyko zmniejszania zapotrzebowania w kolejnych miesiącach – czytamy dalej.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I kw. 2020 r. wyniósł 110 mln zł wobec 165,56 mln zł zysku rok wcześniej.

Grupa Azoty ZA Puławy wchodzi w skład Grupy Azoty. Jej akcje notowane są na GPW od 2005 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły sięgnęły 3,58 mld zł w 2019 r.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 11,3 mld zł w 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Grupaazoty, Pulawy, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR