Komentarz posesyjny: Zaburzony obraz amerykańskiego rynku pracy

Wprawdzie przebieg piątkowej sesji europejskiej był spokojniejszy niż w dniu poprzednim, niemniej jednak większość parkietów na Starym Kontynencie ponownie notowała spadki na poziomie przekraczającym 0,5 proc. Od tej reguły nie uwolnił się WIG20, który również niemal przez cały dzień świecił na czerwono.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Wydarzeniem dnia była publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. We wrześniu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 134 tys. nowych etatów (konsensus na poziomie 185 tys.), natomiast dane za poprzednie dwa miesiące zrewidowano o 87 tys. w górę. Duży wpływ na słabszy odczyt NFP we wrześniu miał sezon huraganowy, który tradycyjnie o tej porze roku nawiedza wybrzeże USA. Tymczasem stopa bezrobocia spadła do 3,7 proc., co jest najniższym poziomem od 48 lat. Jednak to, na co głównie czekali obserwatorzy rynku, to wrześniowa dynamika wzrostu płac, która zgodnie z konsensusem obniżyła się do 2,8 proc. r/r względem 2,9 proc. r/r odnotowanych w sierpniu. Wiele wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach czeka nas powrót do dynamiki na poziomie 2,9 proc. r/r – powodów ku temu nie brakuje, wśród nich można wymienić chociażby podwyższenie płacy minimalnej w Amazonie. Eurodolar po publikacji powyższego zestawu danych nieznacznie zyskał na wartości i notowany jest aktualnie powyżej poziomu 1,15 EUR/USD.

Rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich ponownie powróciły w okolice 3,22 proc. Za ogólnoświatową tendencją podążają również niemieckie bundy – w tym wypadku, w momencie pisania komentarza rentowności 10-latek naszego zachodniego sąsiada przekraczają 0,55 proc. Tendencji tej ulega również polski dług – rentowności 10-letnich skarbówek dotarły do poziomu 3,35 proc., który to był widziany ostatnio w maju bieżącego roku.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

WIG20 zakończył ostatecznie piątkową sesję spadkiem o 0,5 proc., oddalając się ponownie od psychologicznej bariery 2.300 pkt. Wśród blue chipów najmocniej straciły akcje Aliora (-3,4 proc.), z kolei po drugiej stronie rynku znalazł się Cyfrowy Polsat, którego walory zyskały 3,2 proc. Dobrego dnia nie miały również małe i średnie spółki – sWIG80 stracił 0,2 proc., a mWIG40 -0,9 proc. Indeks małych spółek wyznaczył tym samym nowy tegoroczny dołek i notowany jest aktualnie najniżej od sierpnia 2014 r. Wciąż czekamy na złagodzenie efektu umorzeń polskich funduszy, który pozwoli spojrzeć na ten rynek nie przez pryzmat mocnej podaży, lecz niskich wycen – w poprzednich komentarzach wspominaliśmy, że swego rodzaju „punkt przełamania” możemy osiągnąć już na przełomie 2018 i 2019 r. W momencie zamknięcia sesji w Warszawie, pogorszeniu na skutek słabego początku za oceanem uległa sytuacja w pozostałej części Starego Kontynentu – niemiecki DAX traci 1,1 proc., a francuski CAC 40 -0,9 proc.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 5 października 2018 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego Alior Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.

 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, Neuca oraz PKN Orlen.

 • Roszady w indeksach. Biomed-Lublin i Mercator awansują do mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 19 czerwca br. Biomed-Lublin i Mercator Medical zastąpią Forte oraz Stalprodukt w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.

 • WIG20 z przytupem wrócił powyżej 1.800 pkt., kolejna mocna sesja CCC i JSW Zielony początek piątkowej sesji na GPW. W czwartek ECB otworzył giełdom okienko do dalszych wzrostów. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy go nie zamkną. Sesja powinna zakończyć się sporymi wzrostami indeksów.
 • Sejm przyjął tzw. tarczę 4.0, m.in. chroniącą przed wrogimi przejęciami spółek

  Sejm przyjął ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (tzw. tarczę 4.0) wprowadzającą dopłaty do oprocentowania, a także wsparcie dla samorządów i zmiany w przetargach publicznych. Celem ustawy jest także ochrona polskich spółek przed wrogimi przejęciami z powodu gorszej sytuacji gospodarczej wywołanej epidemią COVID-19.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR