StockWatch.pl

Komentarz posesyjny: Zaburzony obraz amerykańskiego rynku pracy

Wprawdzie przebieg piątkowej sesji europejskiej był spokojniejszy niż w dniu poprzednim, niemniej jednak większość parkietów na Starym Kontynencie ponownie notowała spadki na poziomie przekraczającym 0,5 proc. Od tej reguły nie uwolnił się WIG20, który również niemal przez cały dzień świecił na czerwono.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Wydarzeniem dnia była publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. We wrześniu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 134 tys. nowych etatów (konsensus na poziomie 185 tys.), natomiast dane za poprzednie dwa miesiące zrewidowano o 87 tys. w górę. Duży wpływ na słabszy odczyt NFP we wrześniu miał sezon huraganowy, który tradycyjnie o tej porze roku nawiedza wybrzeże USA. Tymczasem stopa bezrobocia spadła do 3,7 proc., co jest najniższym poziomem od 48 lat. Jednak to, na co głównie czekali obserwatorzy rynku, to wrześniowa dynamika wzrostu płac, która zgodnie z konsensusem obniżyła się do 2,8 proc. r/r względem 2,9 proc. r/r odnotowanych w sierpniu. Wiele wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach czeka nas powrót do dynamiki na poziomie 2,9 proc. r/r – powodów ku temu nie brakuje, wśród nich można wymienić chociażby podwyższenie płacy minimalnej w Amazonie. Eurodolar po publikacji powyższego zestawu danych nieznacznie zyskał na wartości i notowany jest aktualnie powyżej poziomu 1,15 EUR/USD.

Rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich ponownie powróciły w okolice 3,22 proc. Za ogólnoświatową tendencją podążają również niemieckie bundy – w tym wypadku, w momencie pisania komentarza rentowności 10-latek naszego zachodniego sąsiada przekraczają 0,55 proc. Tendencji tej ulega również polski dług – rentowności 10-letnich skarbówek dotarły do poziomu 3,35 proc., który to był widziany ostatnio w maju bieżącego roku.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

WIG20 zakończył ostatecznie piątkową sesję spadkiem o 0,5 proc., oddalając się ponownie od psychologicznej bariery 2.300 pkt. Wśród blue chipów najmocniej straciły akcje Aliora (-3,4 proc.), z kolei po drugiej stronie rynku znalazł się Cyfrowy Polsat, którego walory zyskały 3,2 proc. Dobrego dnia nie miały również małe i średnie spółki – sWIG80 stracił 0,2 proc., a mWIG40 -0,9 proc. Indeks małych spółek wyznaczył tym samym nowy tegoroczny dołek i notowany jest aktualnie najniżej od sierpnia 2014 r. Wciąż czekamy na złagodzenie efektu umorzeń polskich funduszy, który pozwoli spojrzeć na ten rynek nie przez pryzmat mocnej podaży, lecz niskich wycen – w poprzednich komentarzach wspominaliśmy, że swego rodzaju „punkt przełamania” możemy osiągnąć już na przełomie 2018 i 2019 r. W momencie zamknięcia sesji w Warszawie, pogorszeniu na skutek słabego początku za oceanem uległa sytuacja w pozostałej części Starego Kontynentu – niemiecki DAX traci 1,1 proc., a francuski CAC 40 -0,9 proc.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 5 października 2018 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR