Zanim skorzystasz z giełdy kryptowalut

Bitcoin zmienił świat, a w ślad za nim przyszły kolejne projekty. Branża zaczęła się rozrastać. Powstawały setki altcoinów, niezliczone tokeny oraz giełdy kryptowalut. Te ostatnie były potrzebne aby połączyć świat cyfrowych aktywów z tradycyjnym systemem finansowym. Dzięki nim wiele osób kupiło swoje pierwsze kryptowaluty. Inni sprzedali je za szeleszczące banknoty lub 6 zer na koncie w tradycyjnym banku. Niestety byli i tacy, którzy stracili wszystko.

Artykuł sponsorowany

Zamiast po raz setny, pisać na sucho o tym, że na giełdy trzeba uważać, lepiej przypomnieć trzy cytaty:

Numer 1

Mieliśmy słabe punkty w naszym systemie, a nasze Bitcoiny zniknęły. Wywołaliśmy kłopoty i niedogodności dla wielu osób i bardzo mi przykro z powodu tego, co się stało.

To słowa Marka Karpelesa, szefa Mt.Gox. Dotyczą jednego z największych ataków hakerskich w historii. Z Mt.Gox wyparowało 850 000 BTC, czyli 6% ze wszystkich coinów będących wtedy w obiegu. W 2014 roku, kiedy doszło do ataku, kosztowały “ledwie” 460 milionów dolarów. Według kursu z 1 października tego roku, byłoby to 7 miliardów zielonych. Mt.Gox było w tamtym czasie największą giełdą kryptowalut. Po 5 latach od jej upadku, klienci wciąż nie odzyskali straconych bitcoinów. “Wywołaliśmy kłopoty i niedogodności dla wielu osób i bardzo mi przykro z powodu tego, co się stało” – fantastyczne podsumowanie włamu, do którego doszło przez luki w zabezpieczeniach. 

Numer 2

Depozyty NEM są ograniczone. Jeśli dokonasz wpłaty, nie zostanie ona odzwierciedlona w twoim saldzie, więc tego nie rób. Przepraszamy za wszelkie niedogodności. Szczegóły zostaną ogłoszone na tym blogu i oficjalnym portalu społecznościowym, gdy tylko zostaną wyjaśnione. Dziękujemy za współpracę.

To wpis, który znalazł się na blogu i twitterowym koncie giełdy kryptowalut Coincheck. Właśnie tak często wyglądają pierwsze wskazówki, że stało się coś niedobrego. Za tą kryła się utrata 523 milionów coinów NEM, których wartość w momencie ataku pokrywała się praktycznie 1:1 z ceną dolara. Zniknęło więc ponad pół miliarda. Prezes fundacji NEM nazwał atak “największą kradzieżą w historii świata”. Jeśli będziemy wyceniać ataki, według kursów kryptowalut w dniach, w których do nich doszło – faktycznie mógł mieć rację. Prezes Coincheck powiedział, że “głęboko żałuje” zaistniałej sytuacji oraz faktu że giełda nie była zarejestrowana w japońskiej Agencji Usług Finansowych. Osoby, które straciły swoje NEMy też żałowały. 

Numer 3

Wypłaty XRB zostaną ponownie włączone tak szybko, jak to możliwe. Fundusze są bezpieczne, użytkownicy nadal mają do nich dostęp. Wypłaty, które były w toku w czasie poprzedzającym tę konserwację, powinny były zostać zakończone. Przypomnienie: dostępne są wypłaty innych coinów. Dziękujemy za zrozumienie.

Ten wpis z Twittera dotyczy małej giełdy i wielkiej straty. Włoski BitGrail zaczął mieć problemy na początku 2018 roku, gdy bitcoin osiągał historyczne szczyty, a zainteresowanie kryptowalutami było wielkie jak nigdy. Giełda wyjaśniała zaburzenia w funkcjonowaniu zmianami związanymi z polityką AML i KYC. Później zmniejszyła limit wypłat do 10 bitcoinów dziennie. Następnie do jednego. 8 lutego przyznała, że padła ofiarą ataku w wyniku, którego ktoś przywłaszczył sobie 17 milionów coinów NANO. W momencie ataku były warte 170 milionów dolarów. Sprawa wlecze się do tej pory. Giełda oskarża programistów NANO o to, że ponoszą winę za sytuację, ponieważ coiny wyparowały przez to, że były wadliwe. Oskarżeni odpowiadają, że zabezpieczenia jakie stosował BitGrail były delikatnie mówiąc nienajlepsze. Cokolwiek naprawdę się stało, efekt finalny dla klientów giełdy był taki sam. 

Jaką lekcję można wynieść z tych trzech sytuacji?

Ano taką, że na giełdzie nie należy przechowywać swoich środków dłużej niż to konieczne. Że nie powinniśmy zbytnio ufać żadnym pośrednikom, którzy mają dostęp do naszych kryptowalut. Wreszcie, że powinniśmy wybrać giełdę, która zgodnie z naszą najlepszą wiedzą jest bezpieczna. Można w tym celu skorzystać z raitingów bezpieczeństwa takich jak CrypS. Pamiętajmy też o samodzielnej weryfikacji. Nie bójmy się poświęcić czasu na znalezienie dobrej giełdy. 

Kataklizmy na tym młodym rynku zdarzały się często i będą się powtarzać. Hakerzy wynajdują wciąż nowe sposoby by ominąć zabezpieczenia i dostać się do skarbca. Giełda kryptowalut przypomina obrazek znany z westernów – to bank z drewnianych desek gdzieś na Dzikim Zachodzie. Wokół niego kręcą się faceci z chustami na twarzach. Starannie planują kolejny napad. Wybierajmy giełdy, które potrafią odeprzeć atak i pamiętajmy o tym, że nawet na nie, może kiedyś przyjść pora.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Debata: Etyka na rynku kapitałowym. Czy tylko w teorii?

  Codziennie wielu profesjonalistów związanych z sektorem finansowym spotyka się z sytuacjami, które z pewnością można uznać za budzące kontrowersje pod kątem etycznym. Większość z nich pozostaje niezauważona, ale zaufanie do branży finansowej i zawodu finansisty spada. Czy sami jesteśmy sobie winni? Co możemy zrobić, aby to zmienić? Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty "Etyka. Czy tylko w teorii?" organizowanej przez CFA Society Poland.

 • Przychody Unimotu w październiku wzrosły wstępnie o 34 proc.

  Unimot ma za sobą udany początek IV kwartału. Według wstępnych danych, przychody w październiku wyniosły 485,68 mln zł w ujęciu jednostkowym, co oznacza wzrost o ponad 34 proc. r/r.

 • WIG20 próbuje przerwać spadkową serię, w grze 11 bit studios i ZE PAK

  Po czterech spadkowych sesjach WIG20 próbuje wrócić do wzrostów. Odreagowaniu sprzyjają nowe informacje nt. umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami.

 • Jak duży jest przemysł bukmacherski w Polsce?

  Gracze coraz częściej wybierają polskich bukmacherów. Związane jest to nowelizacją ustawy hazardowej  z 2017 roku, która zablokowała nielegalną działalność spółek spoza granic naszego kraju (aktualnie jest to ponad 7,5 tysiąca adresów internetowych), a także z licznymi zmianami w ofertach – pojawiają się nowe promocje i lepsze kursy, a internetowi bukmacherzy dosłownie prześcigają się w walce o klienta.

 • NBP: GPW Benchmark powinna dostosować metodykę dot. WIBOR i WIBID do końca roku

  Ze względu na znaczenie stawek WIBOR dla stabilności finansowej w Polsce oraz ścisły związek między wskaźnikami WIBOR i WIBID, zasadne jest, aby spółka GPW Benchmark dokonała dostosowania metodyki wyznaczania obu tych stawek do końca 2019 r., uważa Narodowy Bank Polski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR