Zbigniew Jakubas też staje w szranki o polską chemię

Omawiane walory: ,

Nie słabnie popularność spółek chemicznych w oczach dużych graczy. Zakusy na zwiększenie udziałów w ZA Puławy ma Zbigniew Jakubas. Inwestor tworzy fundusz, który będzie miał do wydania aż 1 mld zł.

Kolejnym po rosyjskim Akronie i rodzimym Synthosie Michała Sołowowa inwestorem zainteresowanym polską chemią okazał się Zbigniew Jakubas, ostatnio mniej aktywny na parkiecie. Jakubas posiada już w Zakładach Azotowych Puławy pakiet przekraczający 5 proc. W piątek pojawiły się doniesienia, że inwestor chce zwiększyć zaangażowanie w spółce do około 20 proc. Jakubas wraz z innymi inwestorami giełdowymi tworzy fundusz inwestycyjny, który będzie dysponował kwotą około 1 mld zł i inwestował głównie w polską chemię. >> Zobacz skład akcjonariatu puławskich zakładów.

– Podtrzymuję decyzję o niesprzedawaniu akcji Puław. Dalej chcę zwiększać zaangażowanie w tej spółce. Moim celem jest 20 proc. Uważam, że Puławy są bardzo niedoszacowane. Propozycje MSP w kwestii parytetu wymiany akcji Puław na ZA Tarnów nie odzwierciedla realnej wartości Puław. Sprawiedliwy parytet to moim zdaniem 1:3. Obecnie wraz z innymi znanymi inwestorami giełdowymi tworzę fundusz inwestycyjny, który będzie dysponował kwotą około 1 mld zł. Będziemy głównie inwestować w polską chemię. – powiedział Zbigniew Jakubas w TVN CNBC, cytowany przez PAP.

>> Zastanawiasz się ile fundamentalnie mogą być warte Puławy? >> Sprawdź co mówi o tym kompleksowa analiza dostępna na stronie spółki w StockWatch.pl

Przypomnijmy, że w ubiegły piątek Azoty wezwały do sprzedaży 6.116.800 akcji (32 proc.) Puław po 110 zł za akcję. Jeśli wezwanie dojdzie do skutku, Tarnów planuje zaoferować akcjonariuszom Puław akcje nowej emisji, w wyniku czego będzie mógł zwiększyć zaangażowanie w Puławy do 100 proc. W minioną sobotę walne Azotów upoważniło zarząd do emisji akcji o łącznej wartości nominalnej do 240.432.915 zł. Akcje będą mogły być zaoferowane z wyłączeniem prawa poboru akcjonariuszom spółki Puławy w zamian za akcje ZAP. Przyjęty parytet wymiany to 2,5 akcji Tarnowa za 1 akcję Puław.

>> Tarnowskie Azoty chcą w dwóch etapach przejąć Zakłady Azotowe Puławy. >> Azoty Tarnów i Puławy o krok od stworzenia chemicznego imperium.

Działania Azotów Tarnów prowadzone wspólnie ze Skarbem Państwa są odpowiedzią na próbę wrogiego przejęcia chemicznej spółki przez Akron. Tymczasem rosyjski inwestor nie zamierza również rezygnować z obecności na polskim rynku. Wczoraj poinformował, że w niedawno zakończonym wezwaniu jego spółka zależna nabyła 12 proc. akcji Azotów. To daje szanse na zajęcie drugiego miejsca w akcjonariacie Azotów.

Na piątkowej sesji akcje ZA Puławy nieznacznie drożeją zbliżając się do 110 zł. Podobnie zachowuje się kurs Azotów, który w tym tygodniu na wyciągnięcie ręki zbliżył się do poziomu 45 zł, a więc ceny z zakończonego wezwania Akronu. Imponująco na tle słabego rynku wygląda tegoroczna stopa zwrotu obu spółek – dla Azotów wynosi ponad 60 proc., a Puław blisko 37 proc.

>> Sprawdź jak prezentują się aktualne wskaźniki ZA Puław na tle sektora i rynku. >> Wszystkie najważniejsze informacje na temat spółki znajdziesz na stronie spółki w serwisie StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT azotytarnow, Pulawy, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR