Złoty może zyskać na decyzji Standard&Poor’s

W piątek już po zamknięciu rynków finansowych agencja Standard&Poor’s pochyliła się nad polskim ratingiem. Oczekiwałem pozostawienia ratingu na niezmienionym poziomie, choć ryzyko zmiany było po negatywnej stronie. Dlatego zmiana nastawienia na stabilne jest szansą na umocnienie się złotego, przynajmniej na jakiś czas.

(Fot. dp/stockwatch.pl)

(Fot. dp/stockwatch.pl)

Tak jak styczniowa decyzja o jednoczesnym obniżeniu ratingu jak i perspektywy była bardzo dużym zaskoczeniem, tak teraz zmiana nastawienia była kompletnie nieoczekiwana. Patrząc obiektywnie, większość czynników od stycznia zmieniła się na niekorzyść. Przede wszystkim wzrost gospodarczy jest znacznie wolniejszy niż można było oczekiwać i choć można mieć nadzieję, że po części spowolnienie jest przejściowe (wynika z przesunięcia wydatków z perspektywy unijnej), konsensus co do ścieżki wzrostu na kilka kolejnych lat również przesunął się w dół. Agencja widzi wolniejszy wzrost, ale zaznacza, że zwiększona ściągalność podatków pozwala jej bardziej optymistycznie patrzeć na sytuację finansów publicznych. Co ciekawe, aktualna prognoza wzrostu na ten rok to 3 proc., co jest niemal nierealne – wzrost w tym roku będzie znacznie niższy. Od publikacji danych o wzroście PKB za trzeci kwartał minęło sporo czasu, co stawia znak zapytania nad procesem prognostycznym takiej instytucji.

(Źródło: GUS)

(Źródło: GUS)

Analitycy S&P argumentują zmianę perspektywy zmniejszeniem obaw o niezależność NBP. Moim zdaniem, akurat na tym polu nie było jak dotąd bardzo poważnych obaw, ale oczywiście agencja miała do nich subiektywne prawo i faktycznie tłumaczyła swój styczniowy ruch wzrostem niestabilności instytucjonalnej. W moim przekonaniu poprawa w tym zakresie jest co najmniej równoważona pogorszeniem ścieżki fiskalnej na kolejne lata (co wynika tak z przyjętej legislacji, jak i z niższego wzrostu gospodarczego), ale S&P ten element wymienia jedynie jako czynnik ryzyka.

Zaskakujący ruch Standard&Poor’s oznacza szansę odrobienia przynajmniej części strat przez złotego, który radził sobie w ostatnim czasie fatalnie. Nie oznacza to jednak powrotu do kursu euro w okolicach 4 złotych. Przede wszystkim problemy złotego wynikały w dużej mierze z sytuacji na globalnym rynku obligacji, na którą decyzja agencji wpływu nie ma. Po drugie, w styczniu kolejna decyzja, tym razem Moody’s, a ta agencja obniżając perspektywę wyraźnie wskazywała na ryzyko wynikające z obniżenia wieku emerytalnego. Także ewentualne umocnienie nie musi być trwałe, złoty powinien jednak zyskać w najbliższych dniach wobec euro, a także wobec węgierskiego forinta, względem którego był najtańszy od wielu miesięcy.

Raport przygotował: Przemysław Kwiecień, CFA, główny ekonomista XTB

xtb-online-trading-logo-(1)

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego Alior Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.

 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, Neuca oraz PKN Orlen.

 • Roszady w indeksach. Biomed-Lublin i Mercator awansują do mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 19 czerwca br. Biomed-Lublin i Mercator Medical zastąpią Forte oraz Stalprodukt w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.

 • WIG20 z przytupem wrócił powyżej 1.800 pkt., kolejna mocna sesja CCC i JSW Zielony początek piątkowej sesji na GPW. W czwartek ECB otworzył giełdom okienko do dalszych wzrostów. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy go nie zamkną. Sesja powinna zakończyć się sporymi wzrostami indeksów.
 • Sejm przyjął tzw. tarczę 4.0, m.in. chroniącą przed wrogimi przejęciami spółek

  Sejm przyjął ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (tzw. tarczę 4.0) wprowadzającą dopłaty do oprocentowania, a także wsparcie dla samorządów i zmiany w przetargach publicznych. Celem ustawy jest także ochrona polskich spółek przed wrogimi przejęciami z powodu gorszej sytuacji gospodarczej wywołanej epidemią COVID-19.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR