StockWatch.pl

Złoty może zyskać na decyzji Standard&Poor’s

W piątek już po zamknięciu rynków finansowych agencja Standard&Poor’s pochyliła się nad polskim ratingiem. Oczekiwałem pozostawienia ratingu na niezmienionym poziomie, choć ryzyko zmiany było po negatywnej stronie. Dlatego zmiana nastawienia na stabilne jest szansą na umocnienie się złotego, przynajmniej na jakiś czas.

(Fot. dp/stockwatch.pl)

(Fot. dp/stockwatch.pl)

Tak jak styczniowa decyzja o jednoczesnym obniżeniu ratingu jak i perspektywy była bardzo dużym zaskoczeniem, tak teraz zmiana nastawienia była kompletnie nieoczekiwana. Patrząc obiektywnie, większość czynników od stycznia zmieniła się na niekorzyść. Przede wszystkim wzrost gospodarczy jest znacznie wolniejszy niż można było oczekiwać i choć można mieć nadzieję, że po części spowolnienie jest przejściowe (wynika z przesunięcia wydatków z perspektywy unijnej), konsensus co do ścieżki wzrostu na kilka kolejnych lat również przesunął się w dół. Agencja widzi wolniejszy wzrost, ale zaznacza, że zwiększona ściągalność podatków pozwala jej bardziej optymistycznie patrzeć na sytuację finansów publicznych. Co ciekawe, aktualna prognoza wzrostu na ten rok to 3 proc., co jest niemal nierealne – wzrost w tym roku będzie znacznie niższy. Od publikacji danych o wzroście PKB za trzeci kwartał minęło sporo czasu, co stawia znak zapytania nad procesem prognostycznym takiej instytucji.

(Źródło: GUS)

(Źródło: GUS)

Analitycy S&P argumentują zmianę perspektywy zmniejszeniem obaw o niezależność NBP. Moim zdaniem, akurat na tym polu nie było jak dotąd bardzo poważnych obaw, ale oczywiście agencja miała do nich subiektywne prawo i faktycznie tłumaczyła swój styczniowy ruch wzrostem niestabilności instytucjonalnej. W moim przekonaniu poprawa w tym zakresie jest co najmniej równoważona pogorszeniem ścieżki fiskalnej na kolejne lata (co wynika tak z przyjętej legislacji, jak i z niższego wzrostu gospodarczego), ale S&P ten element wymienia jedynie jako czynnik ryzyka.

Zaskakujący ruch Standard&Poor’s oznacza szansę odrobienia przynajmniej części strat przez złotego, który radził sobie w ostatnim czasie fatalnie. Nie oznacza to jednak powrotu do kursu euro w okolicach 4 złotych. Przede wszystkim problemy złotego wynikały w dużej mierze z sytuacji na globalnym rynku obligacji, na którą decyzja agencji wpływu nie ma. Po drugie, w styczniu kolejna decyzja, tym razem Moody’s, a ta agencja obniżając perspektywę wyraźnie wskazywała na ryzyko wynikające z obniżenia wieku emerytalnego. Także ewentualne umocnienie nie musi być trwałe, złoty powinien jednak zyskać w najbliższych dniach wobec euro, a także wobec węgierskiego forinta, względem którego był najtańszy od wielu miesięcy.

Raport przygotował: Przemysław Kwiecień, CFA, główny ekonomista XTB

xtb-online-trading-logo-(1)

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Wakacje last minute – poznaj ich zalety

  Pogoda jesienią nie rozpieszcza, dlatego Polacy marzą o wypoczynku w miejscach, w których jest znacznie więcej słońca. Na szczęście, wycieczki zagraniczne są coraz przystępniejsze cenowo, dlatego bez przeszkód można wyrwać się na kilka dni do ciepłych krajów. Szczególną uwagę warto zwrócić na wakacje last minute, które są oferowane w niemalże każdym biurze podróży.

 • Celon Pharma zarejestrowała swój kluczowy lek w Hiszpanii

  Celon Pharma pozytywnie zakończyła procedurę rejestracyjną dla leku Salmex w Hiszpanii. Produkt będzie dystrybuowany na tym rynku poprzez lokalnego partnera posiadającego doświadczenie w marketowaniu produktów inhalacyjnych.

 • GPW znów w roli outsidera, nerwowo na 11 bit studios i The Farm 51

  Giełda w Warszawie ponownie jest jedną z najsłabszych w Europie. Humory inwestorom psują słabe dane z Chin, czy nałożone przez USA cła na produkty z Europy, ale to przede wszystkim duże spółki finansowe ciągną w dół indeksy. W centrum uwagi znalazły się spółki gamingowe i Stelmet. 

 • UOKiK wszczął postępowanie przeciwko właścicielowi Biedronki dotyczące cen

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw spółce Jeronimo Martins Polska. Zarzuty dotyczą uwidaczniania niższych cen przy produkcie, a następnie naliczania wyższej ceny w kasie w sklepach sieci Biedronka. Jeśli te zarzuty się potwierdzą, spółce gorzi nawet 5 mld zł kary.

 • Przychody Grupy Orbis wzrosły wstępnie o 7 proc. r/r do 406 mln zł w III kw. 2019

  Przychody Grupy Orbis wzrosły o 7,2 proc. r/r do 406,1 mln zł w III kw. oraz o 3,4 proc. r/r do 1.090,2 mln zł w I-III kw. 2019 r., podała spółka, prezentując wstępne dane.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR