StockWatch.pl

Złoty utknął w konsolidacji, RPP go z niej nie wyrwała

Złoty w relacji do euro i dolara tkwi w konsolidacji. Środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, jakkolwiek było jednym z ciekawszych w ostatnich miesiącach, z tej konsolidacji go nie wyrwało. Być może takim impulsem będą dane o polskim PKB?

Złoty, który rano lekko tracił na wartości, reagując na pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych (i wyprzedaż akcji na GPW), w kolejnych godzinach odrobił straty i kończy piątkowe notowania lekkim umocnieniem do głównych walut. O godzinie 16:00 kurs EUR/PLN testował poziom 4,2260 zł, a USD/PLN 3,6240 zł.

Polska waluta kończy tydzień nieco mocniejsza w relacji do euro i dolara, co jednakże nie wpłynęło na ogólny obraz sytuacji. Jest to pewna niespodzianka, gdyż złoty umocnił się pomimo wyraźnie gołębich, a więc innych niż się spodziewano, sygnałów wysłanych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). Sygnałów świadczących o tym, że pomimo wyraźnego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Polsce, a także wyższej inflacji, którą dodatkowo będzie jeszcze podnosić drożejąca teraz ropa, Rada nie zamierza spieszyć się z podwyżkami stóp procentowych.

Piątkowe wahania nie naruszył rynkowego status quo. Notowania EUR/PLN wciąż tkwią w trendzie bocznym 4,22-4,26 zł, który można dodatkowo zawęzić do przedziału 4,2260-4,25 zł. Mając na uwadze, że konsolidacja ta została poprzedzona spadkami euro z poziomu ponad 4,33 zł pod koniec września, więc póki co nieco większe jest prawdopodobieństwo ruchu w dół, przynajmniej do 4,19-4,20 zł. Jednak im dłużej trwa stabilizacja, tym szanse te maleją. Układ sił zmieni się wraz z trwałym powrotem EUR/PLN ponad 4,26 zł.

Wykres dzienny EUR/PLN

Kliknij, aby powiększyć

>> Nie masz czasu samodzielnie inwestować? Powierz pieniądze ekspertom – sprawdź nasze wyniki >>

W konsolidacji tkwi też kurs USD/PLN. Zamyka się ona przedziałem 3,6240-3,6720 zł. Obecnie szanse na wybicie górą lub dołem z niej są podobne. Jednak nawet wówczas nie ma gwarancji, że wzrośnie zmienność na rynku. Dopiero spadek poniżej 3,60 zł lub wybicie ponad 3,6950 zł otwierałoby drogę do ruchu na dolarze o około 10 gr (do 3,50 zł lub 3,80 zł).

Wykres dzienny USD/PLN

Kliknij, aby powiększyć

W przyszłym tygodniu mocniej rynkiem złotego mogą zatrząść, publikowane we wtorek 14 listopada, wstępne szacunki dynamiki polskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB). Zgodnie z rynkowym konsensusem wzrost gospodarczy ma przyspieszyć w III kwartale do 4,5 proc. rok do roku z poziomu 3,9 proc. kwartał wcześniej. Nie będą to jedyne dane z kraju. Tego samego dnia zostanie opublikowana jeszcze inflacja bazowa (prognoza: 0,9 proc. R/R). Dzień wcześniej inwestorzy poznają najnowszy „Raport o inflacji”, a także wrześniowe dane o bilansie płatniczym (prognoza: -300 mln EUR) i październikową inflację CPI (prognoza: 2,1 proc. R/R). W piątek zaś dane o płacach (prognoza: 6,6 proc. R/R) i zatrudnieniu (prognoza: 4,5 proc. R/R). Wszystkie te publikacje odegrają jednak drugorzędną w stosunku do PKB rolę.

Marcin Kiepas, główny analityk Waluteo

Oprócz krajowych danych pośredni wpływ na losy złotego, a więc i na notowania EUR/PLN i USD/PLN, będą miały nastroje na rynkach globalnych (im będą lepsze, tym lepiej dla złotego i odwrotnie), zachowanie EUR/USD, a także analizowane w kontekście przyszłych decyzji Fed amerykańskie dane o inflacji CPI (prognoza: 2,0 proc. R/R), PPI (prognoza: 2,4 proc. R/R), sprzedaży detalicznej (prognoza: 0,1 proc. M/M) i produkcji przemysłowej (prognoza: 0,5 proc. M/M) w październiku. Niezmiennie też rynki globalne będą żyły tematem reformy podatkowej w USA. Jej odłożenie w czasie, czy wręcz fiasko, miałoby niekorzystny wpływ na dolara. W tym również w relacji do złotego.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Akcjonariusze PBKM zdecydowali o emisji ponad 3,5 mln nowych akcji po 62 zł/szt.

  Akcjonariusze Polskiego Banku Komórek Macierzystych zdecydowali o emisji akcji nowej serii, skierowanej do obecnego inwestora tj. Active Ownership Fund. Cenę emisyjną jednego waloru ustalono na 62 zł, co daje łączną wartość emisji 218 mln zł.

 • Kino Polska TV wchodzi na rynek produkcji filmowej

  Nadawca kanałów naziemnych Stopklatka TV i Zoom TV oraz kablowo-satelitarnego Kino Polska podpisał umowę z producentem Krzysztofem Szpetmańskim na produkcję komedii Po moim trupie w reżyserii Tomasza Koneckiego. W filmie wystąpi m.in. Rafał Zawierucha, który zagrał Romana Polańskiego w filmie Pewnego razu w... Hollywood Quentina Tarantino. Premierę filmu w kinach zaplanowano na początek 2021 roku.

 • Ruszyła IV edycja edukacyjnego konkursu inwestycyjnego TMS Brokers

  Już dziś wystartowała 4. edycja bezpłatnego konkursu inwestycyjnego w aplikacji mobilnej TMS Brokers. Spróbuj swoich sił w inwestowaniu na demo, rywalizuj i wygrywaj realne nagrody. 

 • Wartość niespłaconych zobowiązań finansowych w Europie przekracza 1 bln euro

  Wartość niespłaconych zobowiązań finansowych według Europejskiego Nadzoru Bankowego przekracza kwotę 1 biliona euro, wyliczył Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Jest to wartość wyższa niż u progu kryzysu finansowego w 2008 roku.

 • Utrata danych może dla firm oznaczać bankructwo

  Nawet 2/3 firm z sektora średnich i małych przedsiębiorstw, które nie miały żadnych rozwiązań do backupu, po utracie danych zbankrutowało. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Google średnio 8,6 proc. twardych dysków ulega awarii w przeciągu trzech lat. Bez stworzenia kopii zapasowej firma praktycznie przestaje działać. Polacy stają się jednak bardziej świadomi. Coraz więcej istotnych infrastruktur przenosimy do chmur. Zabezpieczenie wszystkich infrastruktur krytycznych w chmurze to przyszłość backupu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR