Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Zmiany w płatnościach zbliżeniowych. Od połowy września PIN przy co 5 transakcji

Opublikowano: 2019-07-10 11:06:51

Od 14 września użytkowników kart płatniczych czekają ważne zmiany. Najważniejsza dotyczy ujednolicenia zasad autoryzowania transakcji zbliżeniowych za pomocą numeru PIN.

Fot. pexels

Za wszystko odpowiada unijna dyrektywa o usługach płatniczych (PSD2), uchwalona jeszcze w 2015 roku. Do 14 września br. banki mają czas na dostosowanie się do nowych wymogów. Jednym z głównych celów nowych regulacji jest podniesienie bezpieczeństwa transakcji zbliżeniowych realizowanych kartami płatniczymi.

PIN co 5 transakcji

Większe bezpieczeństwo ma zapewnić zwiększenie częstotliwości wpisywania kodu PIN. Dotychczas banki różnie ustalały zasady autoryzacji. Jedne dawały możliwość nieograniczonego korzystania z płatności zbliżeniowych bez PIN-u, inne stosowały limity. Na przykład Pekao już dawno ustalił limit liczbowy transakcji zbliżeniowych bez PIN do 4 dziennie. Nowe prawo ma ujednolicić te zasady. Od 14 września PIN będzie wymagany po przeprowadzeniu 5 transakcji (niezależnie od jej kwoty). Potem licznik się wyzeruje i dopiero przy kolejnej piątej transakcji zostaniemy poproszeni o podanie PIN-u.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Nowe limity wartościowe transakcji

Dyrektywa wprowadzi także limity wartościowe. Pojedyncza transakcja nie będzie mogła przekroczyć kwoty 50 euro. Dodatkowo suma następujących po sobie transakcji bez PIN nie będzie mogła przekroczyć kwoty 150 euro. Jeśli przekroczymy limit, karta poprosi o wprowadzenie PIN-u. Jedynym wyjątkiem od tej zasady będą automatyczne płatności w transporcie (np. autostrady) oraz w strefach parkingowych (bilety).

Przesunięciu uległ natomiast termin podwyższenia limitu dla transakcji zbliżeniowych bez PIN do 100 zł. Początkowo zakładano, że nowy limit wejdzie w życie w III kw. 2019 r. Banki nie chcą jednak wprowadzać tylu zmian za jednym razem, dlatego zdecydowano się na opóźnienie wejścia w życie nowego limitu. Klienci banków będą mieli czas na oswojenie się z nowymi zasadami płatności zbliżeniowych. Jak informuje bankier.pl, podniesienie limitu dla transakcji zbliżeniowych bez PIN do 100 zł może odbyć się dopiero w II kw. 2020 r.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku