Zmiany w płatnościach zbliżeniowych. Od połowy września PIN przy co 5 transakcji

Od 14 września użytkowników kart płatniczych czekają ważne zmiany. Najważniejsza dotyczy ujednolicenia zasad autoryzowania transakcji zbliżeniowych za pomocą numeru PIN.

Fot. pexels

Za wszystko odpowiada unijna dyrektywa o usługach płatniczych (PSD2), uchwalona jeszcze w 2015 roku. Do 14 września br. banki mają czas na dostosowanie się do nowych wymogów. Jednym z głównych celów nowych regulacji jest podniesienie bezpieczeństwa transakcji zbliżeniowych realizowanych kartami płatniczymi.

PIN co 5 transakcji

Większe bezpieczeństwo ma zapewnić zwiększenie częstotliwości wpisywania kodu PIN. Dotychczas banki różnie ustalały zasady autoryzacji. Jedne dawały możliwość nieograniczonego korzystania z płatności zbliżeniowych bez PIN-u, inne stosowały limity. Na przykład Pekao już dawno ustalił limit liczbowy transakcji zbliżeniowych bez PIN do 4 dziennie. Nowe prawo ma ujednolicić te zasady. Od 14 września PIN będzie wymagany po przeprowadzeniu 5 transakcji (niezależnie od jej kwoty). Potem licznik się wyzeruje i dopiero przy kolejnej piątej transakcji zostaniemy poproszeni o podanie PIN-u.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Nowe limity wartościowe transakcji

Dyrektywa wprowadzi także limity wartościowe. Pojedyncza transakcja nie będzie mogła przekroczyć kwoty 50 euro. Dodatkowo suma następujących po sobie transakcji bez PIN nie będzie mogła przekroczyć kwoty 150 euro. Jeśli przekroczymy limit, karta poprosi o wprowadzenie PIN-u. Jedynym wyjątkiem od tej zasady będą automatyczne płatności w transporcie (np. autostrady) oraz w strefach parkingowych (bilety).

Przesunięciu uległ natomiast termin podwyższenia limitu dla transakcji zbliżeniowych bez PIN do 100 zł. Początkowo zakładano, że nowy limit wejdzie w życie w III kw. 2019 r. Banki nie chcą jednak wprowadzać tylu zmian za jednym razem, dlatego zdecydowano się na opóźnienie wejścia w życie nowego limitu. Klienci banków będą mieli czas na oswojenie się z nowymi zasadami płatności zbliżeniowych. Jak informuje bankier.pl, podniesienie limitu dla transakcji zbliżeniowych bez PIN do 100 zł może odbyć się dopiero w II kw. 2020 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Debata: Etyka na rynku kapitałowym. Czy tylko w teorii?

  Codziennie wielu profesjonalistów związanych z sektorem finansowym spotyka się z sytuacjami, które z pewnością można uznać za budzące kontrowersje pod kątem etycznym. Większość z nich pozostaje niezauważona, ale zaufanie do branży finansowej i zawodu finansisty spada. Czy sami jesteśmy sobie winni? Co możemy zrobić, aby to zmienić? Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty "Etyka. Czy tylko w teorii?" organizowanej przez CFA Society Poland.

 • Przychody Unimotu w październiku wzrosły wstępnie o 34 proc.

  Unimot ma za sobą udany początek IV kwartału. Według wstępnych danych, przychody w październiku wyniosły 485,68 mln zł w ujęciu jednostkowym, co oznacza wzrost o ponad 34 proc. r/r.

 • WIG20 próbuje przerwać spadkową serię, w grze 11 bit studios i ZE PAK

  Po czterech spadkowych sesjach WIG20 próbuje wrócić do wzrostów. Odreagowaniu sprzyjają nowe informacje nt. umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami.

 • Jak duży jest przemysł bukmacherski w Polsce?

  Gracze coraz częściej wybierają polskich bukmacherów. Związane jest to nowelizacją ustawy hazardowej  z 2017 roku, która zablokowała nielegalną działalność spółek spoza granic naszego kraju (aktualnie jest to ponad 7,5 tysiąca adresów internetowych), a także z licznymi zmianami w ofertach – pojawiają się nowe promocje i lepsze kursy, a internetowi bukmacherzy dosłownie prześcigają się w walce o klienta.

 • NBP: GPW Benchmark powinna dostosować metodykę dot. WIBOR i WIBID do końca roku

  Ze względu na znaczenie stawek WIBOR dla stabilności finansowej w Polsce oraz ścisły związek między wskaźnikami WIBOR i WIBID, zasadne jest, aby spółka GPW Benchmark dokonała dostosowania metodyki wyznaczania obu tych stawek do końca 2019 r., uważa Narodowy Bank Polski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR