pixelg
Kiedy szczyt hossy? - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Kiedy szczyt hossy?

serpico
0
Wpisów: 1 335
Wysłane: 21 grudnia 2013 14:08:58
@ Szutnik

ogólnie zgoda, jak najbardziej rynek potrafi wysłać ostrzeżenia, ale...

Cytat:
To samo z Grecją. Jeśli wzrost rentowności 10-latek w przeciągu pół roku z 4 do 8-10% przy inflacji rzędu 1% nie jest krzykiem rynku Uwaga, Zagrożenie! to ja juzn ie wiem, czym jest...

Problemy Grecji nie "urodziły się" w pół roku i nie powstały nagle. Były i w dalszym ciągu są wypadową wieloletnich zaniedbań tuszowanych przez kolejny rządy oraz GS, który w audytach opisywał, że wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Piszę to w kontekście działań naszego rządu. Owszem rynek nie wysyła sygnałów, co nie znaczy, że tak jak w przypadku Grecji, w pół roku nie może się to zmienić. Problematyczny jest wzrost zadłużenia i brak perspektyw wzrostu dochodów, pomimo podnoszenia podatków. Bez zmian w strukturach wydatków budżetu państwa, używając nomenklatury medycznej, pacjent nie rokuje na szybką poprawę stanu zdrowia.

Marek Aureliusz
0
Wpisów: 143
Wysłane: 23 grudnia 2013 09:54:07
Witam!

@Szutnika

Zgadzam się z Tobą, że rynek ma zawsze racje. Pokazałeś przykład notowań LB jeszcze przed jego upadkiem. Można podać też przykłady polskich spółek jak chociażby PBG. Więc należy podążać za trendem. Trend jest wzrostowy na rynkach rozwiniętych koniec kropka.
Tylko zastanawia mnie co ukrytego jest w niemieckim sektorze bankowym, że mimo DAX na historycznych szczytach DB jest od roku w trendzie horyzontalnym w przedziale 30-37 i ani w jedną ani w drugą stronę. Jeśli spojrzysz na CBK jest jeszcze gorzej jest notowany po 11 (wzrost od lipca o prawie 100%) tylko że jeszcze w 2010 roku "chodził" po 50 i nadal obowiązuje tam główny trend spadkowy. To jest obraz słabości jednych z największych podmiotów finansowych naszego sąsiada.

Pozdrawiam.
I'm forever blowing bubbles, pretty bubbles in the air
They fly so high, nearly reach the sky
Then like my dreams they fade and die
Fortune's always hiding, I've looked everywhere
I'm forever blowing bubbles, pretty bubbles in the air

Frog
0
Wpisów: 5 457
Wysłane: 23 grudnia 2013 10:15:01
Cytat:
Trend jest wzrostowy na rynkach rozwiniętych koniec kropka.

A giełda w Polsce przebywa w boczniaku, z czego ostatnie dni/tygodnie to zachowanie znacznie gorsze niż w krajach rozwiniętych. Rynek ma rację, więc... coś musi być u nas nie tak.
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum

compaq100
compaq100 PREMIUM
0
Wpisów: 602
Wysłane: 23 grudnia 2013 10:35:36
Frog- "coś musi być nie tak".
Dlaczego nie podejmujesz dyskusji o diagnozie, przyczynie.
Edytowany: 23 grudnia 2013 10:41

Frog
0
Wysłane: 23 grudnia 2013 10:37:33
Pisałem wcześniej o możliwej przyczynie, pisali też inni. Demografia, niekontrolowany przyrost zadłużenia, brak widoków na poprawę w obu tych obszarach.
Follow me on Twitter

rottor
0
Wpisów: 141
Wysłane: 23 grudnia 2013 10:56:04
@Frog:

tutaj jest wykres CBK i DBK:

kliknij, aby powiększyć

widac ze spadki zaczely sie w 2011, wiec pewnie w bilansach tych bankow jest ekspozycja na PIIGS-y, w DB jest prawdopodobnie niezbilansowane zadluzenie w USD

dla kontrastu tak wyglada volkswagen:

kliknij, aby powiększyć

lesgs
lesgs PREMIUM
0
Wpisów: 793
Wysłane: 23 grudnia 2013 20:25:42
colors
I
znowu
color są święta i wszystko
się color świeci,
niech zatem i namcolor
color wszystkich przyświecacolor radość
i sukces, i niech nam rosną bilanse i salda
tymi słowy wszystkim
kolegom, forumowiczom i color dyskutantom życzę color dużo zdrowia
szczęścia, pomyślności i wszelkich sukcesów
z okazji color Bożego Narodzenia i color Nowego Roku
color w tym trudnym color zawodzie inwestora nacolor
naszejcolor
miłej
G
P
W
Nie się Wam wszystkim wiedzie
Edytowany: 23 grudnia 2013 20:28

sasky
sasky PREMIUM
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 541
Wysłane: 30 grudnia 2013 08:31:38
Noworoczne prognozy dla indeksów – analiza techniczna WIG i WIG20 w porannym Wykresie dnia.

kliknij, aby powiększyć

Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/nowor...
Edytowany: 30 grudnia 2013 08:32

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
24
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 171
Wysłane: 30 grudnia 2013 13:19:29
Trzeba wziąć pod uwagę wpływ nowej ustawy o OFE. One muszą na dzień 31 stycznia czyli dzień przekazania obligacji do FUS taki sam udział obligów jak w dniu 03 września 2013r. Krótko mówiąc albo muszą sprzedawać papiery i powodować spadki, albo czekać na samoistny spadek wartości giełdy. Mierząc poziom wartości aktywów w funduszach WIGiem dołek mamy jeszcze przed sobą. Mierząc WIG20 poziom wypada w oklicy minimum z 19 grudnia. Oczywiście OFE sie wypstrykały już z cześci akcji, wiec umiarkowane odchylenia są dopuszczalne, ale na rajd świętego mikołaja dopiero w lutym :)

Frog
0
Wysłane: 30 grudnia 2013 13:23:04
Cytat:
ale na rajd świętego mikołaja dopiero w lutym :)

Już któryś raz czytam w necie podobną opinię. Prawdopodobnie więc Pan Rynek zrobi niespodziankę i wystartuje wcześniej, albo... poczeka dłużej aby wystraszyć tych grających na dołek 31 stycznia.

Coś czuję, że możliwy będzie dopiero Rajd Zajączka.

Follow me on Twitter

kasztan
0
Wpisów: 204
Wysłane: 30 grudnia 2013 13:40:17
Tych opinii jest już faktycznie sporo więc może nas spotkać niespodzianka. Nieważne, czy dołek korekty będzie w lutym czy teraz. Istotne, że stopy procentowe są niskie, a zagrożeń, po odczytach makro, na razie nie widać.
Teraz tylko wyniki spółek muszą sprostać oczekiwaniom. Po rozpoczęciu ograniczania skupu w USA, nie ma już taryfy ulgowej. Liczyć się będą realna siła gospodarki i zyski. W sumie perspektywa do połowy roku jest w miarę optymistyczna.

Szutnik
0
Wpisów: 1 666
Wysłane: 3 stycznia 2014 13:28:24
Z moich metod czasowych wychodzi dość istotny punkt dzienny na różnych indeksach zachodnich w okolicach 7-8.01.2014 r.
Traf chce, że 8.01 w godzinach wieczornych czasu polskiego mamy publikację protokołu z ostatniego posiedzenia FED.
Jak na razie wszystko wskazuje na to, że do tego momentu będziemy mieli na Zachodzie wzrostowe odreagowanie wczorajszego dość silnego spadku, które na niektórych indeksach (np. brytyjski FTSE australijski All Ord),może oznaczać niewielkie przełamanie szczytu z 31.12.
Jeśli tak, to mamy poważne szanse, że 7-8.01 zobaczymy szczyt, a protokół FEDu może trochę rynkiem rzucić w dół.
Z moich rozważań czasowych na poziomie tygodniowym możliwość pierwszego istotnego punktu zwrotnego przypada na okolice 20-25.01.14, wydaje się więc, że co najmniej do tego momentu będziemy mieli na Zachodzie spadki, a więc prawdopodobnie również i w Polsce na większości spółek, zwłaszcza tych lubianych przez Mr Zagranycę.
Obawiam się, że przy dość silnym wykupieniu w USA, te spadki mogą być gwałtowne.
"Od gry na giełdzie należy się powstrzymać w dwóch przypadkach:
kiedy nie ma się pieniędzy lub kiedy ma się pieniądze."

Mark Twain

harbul
0
Wpisów: 124
Wysłane: 7 stycznia 2014 09:34:23
Początek dzisiejszej sesji to przykład tego, co w styczniu kontynuować będą OFE, po tym jak zaczęły w grudniu. Ciężko tu wróżyć cokolwiek innego, scenariusz boczniaka jest jak najbardziej prawdopodobny. Na wzrosty będziemy musieli chyba poczekać do lutego. Twoje metody czasowe Szutnik pokrywają się chyba z tym co jest na chwilę obecną jeszcze bardziej oczywiste, czyli wyprzedawaniem akcji przez OFE aż do końca miesiąca. Sesja na której WIG20 po pół godziny handlu traci 2% nie wróży nic dobrego ani na dziś, ani na jakiś czas.

farnick
0
Wpisów: 163
Wysłane: 8 stycznia 2014 08:18:04
W grudniu zarządzający funduszami akcyjnymi i tak chyba aż tak bardzo nie spieszyli się ze sprzedawaniem akcji, bo byłby to strzał w stopę - im niżej indeksy na koniec roku tym mniej argumentów za tym by zostawiać środki w OFE zamiast w ZUSie. Koniec roku to dobry moment na podsumowania i statystyki, które pewnie będą podawane w mediach jak zacznie się bitwa o zostawienie jak największych pieniędzy w OFE - woleli więc by indeksy 31.12.2013 były jak najwyżej. Teraz ten czynnik ustąpił więc zaczęło się wywalanie akcji bo czasu jest coraz mniej bu spełnić ustawowe wymogi.
..............................................................................................
Mechaniczny System Transakcyjny 1 - portfel, wynik systemu w grze giełdowej
Mechaniczny System Transakcyjny 2 - portfel, wynik systemu w grze giełdowej

Mądrości różne:
1.Akcje nie kosztują tyle ile są warte, tylko tyle ile ludzie myślą, że są warte.
2.Ewolucja gracza giełdowego:
-- nieświadoma niekompetencja (nie wiem, że nie wiem),
-- świadoma niekompetencja (wiem, że nie wiem),
-- ciężka praca,
-- świadoma kompetencja (wiem, że wiem)
-- nieświadoma kompetencja (jestem już tak dobry że ... nawet nie wiem, że wiem)

Ann
0
Wpisów: 703
Wysłane: 9 stycznia 2014 00:12:12
Martwi mnie to OFE

Cytat:
Zaprezentowane dane statystyczne nie wróżą dobrze dla warszawskiej giełdy na przyszłość. Po pierwsze, w styczniu rynek może znajdować się pod presją podaży ze strony funduszy, które przebudowują portfele przed przekazaniem środków do ZUS. Niepewność dotycząca skali i skutków tych ruchów będzie również skutecznie tłumiła popyt wśród pozostałych inwestorów. Po drugie, po wejściu w życie ustawy OFE staną się funduszami agresywnymi, zależnymi od zmian na rynku akcji, które nie są odpowiednie do pomnażania oszczędności na emeryturę. Prawdopodobnie doprowadzi to do rezygnacji z II filara przez przyszłych emerytów. To w połączeniu z tzw. suwakiem, który polega na przenoszeniu części środków na 10 lat przed emeryturą z OFE do ZUS sprawi, że aktywa funduszy zaczną się kurczyć.

Powyższy obraz nie napawa optymizmem. Aktualnie jesteśmy w punkcie, kiedy rynkowi odcięto dopływ paliwa do dalszych wzrostów. Dodatkowo OFE staną się potencjalnym źródłem podaży, która może skutecznie zniechęcić inwestorów do inwestycji na naszym rynku. Tym bardziej, że w USA rozpoczęło się ograniczanie programu QE3. Zachowanie polskich aktywów sugeruje, ze zagraniczni inwestorzy już ewakuują się z rynku – poza akcjami na wartości tracą również polskie obligacje i złoty.

wiadomosci.stockwatch.pl/grudn...

No tak. Do końca stycznia będą sypać, dodatkowo zniechęciła się zagranica, potem rezygnacje z II filara i "suwak". Cena akcji jest pochodną popytu i podaży. Podaż będzie duża. Jakie siły są wstanie kupić tyle akcji ?

Cytat:

W pierwszym półroczu br. za największą część obrotów na głównym rynku akcji warszawskiego parkietu - 49 proc. - odpowiadali inwestorzy zagraniczni - podała GPW. Wśród zagranicznych brokerów dominowały firmy z Wielkiej Brytanii - 57 proc. oraz Francji -18 proc.

"Udział krajowych instytucji finansowych w pierwszym półroczu 2013 r. wyniósł 37 proc. Wśród instytucji dominowały fundusze inwestycyjne oraz podmioty świadczące usługi animatorów (udział po 30 proc.) oraz fundusze emerytalne (25 proc.) - wskazano w środowym komunikacie giełdy. Dodano, że udział inwestorów indywidualnych na głównym rynku wyniósł 14 proc.

www.bankier.pl/wiadomosc/Zagra...

Moim zdaniem jedyna szansa w inwestorach zagranicznych lub/i większych zakupów ze strony funduszy.
Jednak największą siłą jest jednak zagranica...jeśli się obrazi, to będzie nieciekawie.

lesgs
lesgs PREMIUM
0
Wpisów: 793
Wysłane: 9 stycznia 2014 10:12:33
Mnie już OFE nie martwią. Bardziej martwi mnie to, co nam zaserwował Rząd. Po raz kolejny okazuje się, że rynek kapitałowy, który powinien stać się źródłem bogactwa dla Państwa, został zepchnięty na margines, a kolejne "wyczyny" władz świadczą coraz bardziej o ich ignorancji.

Cały zestaw ustawodawstwa gospodarczego umożliwił (a) ucieczkę zysków za granicę poprzez przede wszystkim eksport zysków lub kompensowanie ich z iluzorycznymi stratami w wyniku źle - dla Państwa - przeprowadzonych prywatyzacji (to temat rzeka), (b) eksport kapitału do rajów podatkowych (ostatni ruch LPP to tylko jeden z setek przykładów) oraz (c) zabił innowacyjność i twórczość polskiej myśli naukowej oraz jej wdrażanie (zauważ, że większość firm notowanych na GPW czy NC to zwykłe handlowe "geszefty" lub ciężkie kolubryny - na szczęście jest kilka chlubnych wyjątków). By ująć sprawę naprawdę prosto - jeśli Czochralski wynalazł sposób produkcji monokryształów (a przed śmiercią jeszcze zdążył być profesorem PW), to dlaczego u nas nie ma nawet śladu krzemowej doliny. Tłumaczenie się komunizmem to oznaka głębokiej paranoi umysłowej - od upadku starego ustroju minęło już 25 lat. To wystarczyło niejednemu tygrysowi Azjatyckiemu na zbudowanie dobrobytu - ale tam pomagały a nie przeszkadzały władze.

Państwo gmera w spółkach SP notowanych na giełdzie wedle widzimisię kolejnych niedouczonych urzędników (ci, co się znają na rzeczy dawno odeszli do sektora prywatnego, gdzie ich wysiłki są odpowiednio wynagradzane). Ich ruchy niejednego zwykłego biznesmena w prawdziwie demokratycznym ustroju już dawno zaprowadziłyby za kratki - i to na długie lata. Narzekamy na brak inwestorów na GPW. Nigdy ich nie będzie na poważnie (poza szybkim kapitałem spekulacyjnym) jeżeli władza państwowa będzie tak postępować. Niech przykładem służy sposób wprowadzania sposób wprowadzenia podatków od kopalin czy zamiar budowania elektrowni jądrowej poprzez PGE (co oznacza, że koszty budowy będą ukryte w cenach jaką obecnie płacimy za energię - i niech mi nikt nie próbuje tłumaczyć, że będzie inaczej. Pamiętajmy, że zysk np. PGE z dostarczania usługi uniwersalnej to podatek pośredni nakładany na użytkownika. Takie rozwiązanie byłoby zasadne tylko, jeżeli PGE byłoby całkowicie prywatne, a wtedy nie podjęło się by się budowy elektrowni jądrowej w imieniu państwa - to naprawdę błędne koło - spróbuj się nad tym chwilę zastanowić).

Jedynym naprawdę skutecznym działaniem władzy państwowej w ostatnich latach było nakładanie kolejnych podatków (ukrytych) i utrudnianie życia biznesowi. Kilka lat temu założyłem się, że jak podwyższyli VAT do 23% to już tak zostanie i na pewno nie skończy się na 3 latach. Wygraną ze smakiem rozpiłem.

Powracam do OFE. Władze dokładnie zniechęciły inwestorów, ale martwi mnie co innego. Jeżeli TK nie ulegnie presji władzy i orzeknie nieważność istotnych przepisów tej nieszczęsnej ustawy, wywołany chaos może poważnie zagrozić finansom państwa, znacznie osłabić PLN i narazić Polskę na atak spekulantów takich jak słynne ataki walutowe Sorosa (vide Tajlandia). Niebezpieczeństwo tkwi we władzy, a skutki poniesiemy właśnie my.

To wszystko nie oznacza, że jestem zwolennikiem nieokiełznanego liberalizmu gospodarczego, typu amerykańskiego, stworzonego przez Andrew Jacksona. Chcę jedynie rozsądku i powagi, a nie zajazdów, takich jakie serwują nam niedouczeni urzędnicy państwowi (mogą mieć i dyplomy renomowanych uczelni, ale to nie jest automatyczną oznaką mądrości. Jeden z najmądrzejszych ludzi jakich znam ma zaledwie 4 klasy szkoły podstawowej, ale rozsądku i mądrości starczy na całe miasteczko). NB. Jackson był człowiekiem niezwykle pamiętliwym i mściwym. Coś mi to przypomina. Jeszcze jedno nota bene. Należy pamiętać, że Amerykański Fed nie jest instytucją taką EBC czy NBP. To prywatna korporacja będąca własnością banków i instytucji finansowych. Nic dziwnego, że postępuje tak, by je ratować, mniej się oglądając na szerszy kontekst. Stąd takie ruchy jak QE.

Szutnik
0
Wysłane: 9 stycznia 2014 13:35:43
Szutnik napisał(a):
Z moich metod czasowych wychodzi dość istotny punkt dzienny na różnych indeksach zachodnich w okolicach 7-8.01.2014 r.
Traf chce, że 8.01 w godzinach wieczornych czasu polskiego mamy publikację protokołu z ostatniego posiedzenia FED. [...]

Alarm odwołany. Znaczący dzienny punkt czasowy wykreował mało znaczący dołek zamiast szczytu. W tej sytuacji bardziej prawdopodobne jest , ze w tygodniu 20-25.01 zobaczymy szczyt, a większość indeksów powinna lekko wyjść ponad swe grudniowe ekstrema. W zasadzie szczyt będzie możliwy już 17.01...

Mark Twain

Szutnik
0
Wysłane: 9 stycznia 2014 16:21:15
Cytat:
Alarm odwołany.

I Europa zrobiła kawał, pozorując wybicie, które uznałem za odtrąbienie wsiadanego . USA się wybiło na dzień dobry, ale właśnie przechodzi do korekty. Spadki do 20-25.01

Mark Twain

Bykoholik
0
Wpisów: 4
Wysłane: 9 stycznia 2014 19:00:54
Do techników: czy aktualnie WIG20 zmierza do poziomu 2200 z przystankiem na odbicie, czy mamy do czynieni z czymś poważniejszym? Anxious

buldi
0
Wpisów: 5 064
Wysłane: 9 stycznia 2014 20:58:50
Od listopada lecimy (WIG20) na pysk (nie wiem czy na 2200 czy na okrągłe 2000 w ramach długoterminowego boczniaka?)
Fakty są takie, że dzisiaj zamknęliśmy się poniżej 61,8% zniesienia ostatniej fali wzrostowej, znajdujemy się poniżej SMA 200, fundamentalnie - bijemy rekordy w nowych emisjach - czyli rozwadniamy napływający z jednej strony kapitał, a z drugiej mamy nadpodaż zdemolowanych przez rządzących OFE.
Nie widzę poza samymi spółkami które starają się robić coś by wykorzystać zewnętrzną hossę niczego co mogło by im pomóc od wewnątrz. Coraz trudniej tu żyć i prowadzić działalność, w tym coraz bardziej skomplikowanym prawnie i zadłużonym Kraju.
Dla mnie na dzisiaj GPW to jeden wielki "kanał" i tylko patrzeć jak z boczniaka przejdziemy do regularnej bessy.
Niestety.d'oh!
Edytowany: 9 stycznia 2014 21:04

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość