GETINOBLE - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

GETINOBLE [GNB]

AKTUALNY KURS: 0,34 zł (-0,15%) 13-09-2019 17:03
tratata
tratata PREMIUM
Wpisów: 776
Wysłane: 16 listopada 2018 20:59:14 przy kursie: 0,33 zł
Zaintrygowały mnie te lokaty na 3,9%
Boję się tylko że to mogą być utopione pieniądze. Z informacji które znalazłem BFG ma sumę bilansową ok 16,5 mld na koniec 2017 roku a depozyty w bankach Czarneckiego to ok 70 mld
Uwaga

Nie jestem ekonomistą ani finansistą, tylko zwykłym głupkiem który wierzy w teorie spiskowe i lubi sobie pogadać.
Kierowanie się moimi wpisami w jakichkolwiek decyzjach może mieć opłakane skutki.

BearHand
BearHand PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 231
Wysłane: 16 listopada 2018 21:09:23 przy kursie: 0,33 zł
Już są niższe sądząc po kolejkach w oddziałach

kokospl
Wpisów: 1 176
Wysłane: 16 listopada 2018 21:12:58 przy kursie: 0,33 zł
BFG zadziala bo ma gwarancje panstwa - ryzyka nie ma do ustawowego limitu

tratata
tratata PREMIUM
Wysłane: 16 listopada 2018 21:34:41 przy kursie: 0,33 zł
Czy gdyby okazało się że BFG musi wypłacić np 15 mld odszkodowań to w innych bankach nie doszłoby do paniki? Ile tych złotówek NBP musiałby wydrukować?
Uwaga

Nie jestem ekonomistą ani finansistą, tylko zwykłym głupkiem który wierzy w teorie spiskowe i lubi sobie pogadać.
Kierowanie się moimi wpisami w jakichkolwiek decyzjach może mieć opłakane skutki.

mindek
Wpisów: 1 037
Wysłane: 16 listopada 2018 21:45:00 przy kursie: 0,33 zł
Bez przesady, jak nie bfg to budżet, NBP. Samych aktywów płynnych też w.bankach lc jest sporo.

Nawiązując do banków Leszka, to tylko u niego można pobić inflację. NBP od lat robi wszystko aby oszczedzających okradać na niskich lokatach a potem jeszcze min fin zabierze podatek. W imię czego? Statutowo NBP ma stać na straży wartości PLN a robi wszystko, aby ten PLN cały czas pełzająco tracił na wartości. Wtedy rosną rezerwy w PLN i można wypłacić kasę do min fina.

A ty narodzie oszczędzaj, najlepiej na ror w pkobp. W tym kraju oszczedzajacych się łupi.

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 464
Wysłane: 16 listopada 2018 21:58:11 przy kursie: 0,33 zł
tratata napisał(a):
Zaintrygowały mnie te lokaty na 3,9%
Boję się tylko że to mogą być utopione pieniądze. Z informacji które znalazłem BFG ma sumę bilansową ok 16,5 mld na koniec 2017 roku a depozyty w bankach Czarneckiego to ok 70 mld

Cytat:
– Bankowy Fundusz Gwarancyjny realnie nie musi posiadać środków na pokrycie wszystkich depozytów, a jedynie na pokrycie braków wynikających z niskiej jakości aktywów banku (czyli z niespłacanych i odpisanych kredytów).

www.stockwatch.pl/wiadomosci/c...

007
007 PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 203
Wysłane: 16 listopada 2018 22:08:09 przy kursie: 0,33 zł
@Win1248,
Ten tekst jest dobry bo pokazuje jaka jest rzeczywistość, a przykład z Hiszpanii tylko potwierdza że w Unii Europejskiej dopuszcza się wywłaszczenie właścicieli banku w celu ochrony depozytariuszy. Tak jak napisałem, uważam że jest to absurdalne.

@kostek-mundek,
Akurat w Polsce konkurencja na rynku bankowym jest całkiem niezła. Wzrost opłat wynika z podatku bankowego. Oczywistym jest, że wzrost podatków powoduje przerzucenie kosztów na klienta.

@ Kakarotto,
Raczej mamy tu zlot obrońców jedynego sprawiedliwego, rycerza na białym koniu walczącego z niedobrym systemem, człowieka z nieposzlakowaną opinią, po prostu prawdziwy bohater i wzór do naśladowania. Jakiś dziwny zbieg okoliczności, że akurat getiny grały pierwsze skrzypce przy każdym zawirowaniu na rynku finansowym. Najpierw opcje walutowe, potem kredyty frankowe, a ostatnio getback.

@ Addison
Nie żartuj, że wierzysz w to że LC żałuje że ktoś ma dwa razy większy kredyt niż wartość mieszkania a rata zabiera mu większość wynagrodzenia. Jedyne czego żałuje to fakt, że traci biznes życia, bo był zbyt pazerny.

@ voyager
Akurat w przypadku Getinu wyjątkowo często zdarzały się przypadki, że ludzie przychodzili po kredyt złotówkowy , a wychodzili z walutowym, bo na złotówkowy nie mieli zdolności. A jak się mleko rozlało to dostawali pisma z żądaniami przedstawienia dodatkowych zabezpieczeń, bo mieszkanie nie pokrywało wartości kredytu. Moim zdaniem to nie jest normalne. Jeżeli twierdzisz, że miał do tego prawo, to ja twierdzę że nadzór ma prawo zażądać podwyższenia kapitałów w związku z nadmiernym ryzykiem wynikającym z udziału kredytów we frankach, a właściciel banku ma obowiązek uzupełnić kapitały. To też jest zgodne z prawem.

tratata
tratata PREMIUM
Wysłane: 16 listopada 2018 22:09:09 przy kursie: 0,33 zł
Może rzeczywiście trochę spanikowałem ale przypomniała mi się historia mojego 5 razy pra dziadka Piotr Fergussona Teppera, najbogatszego polskiego bankiera który przed samymi rozbiorami stracił płynność finansową, rozszalały tłum zabił go a w kraju doszło do wielkiego kryzysu bankowego. Bodajże Holendrzy przestali pożyczać mu pieniądze..
Uwaga

Kakarotto
Wpisów: 627
Wysłane: 16 listopada 2018 22:17:54 przy kursie: 0,33 zł
@007
Nikt tu nikogo nie broni. Bierz pod uwagę że ewentualne problemy jakie pojawią się w getinie lub idea banku to LC musi brać sam na klatę. Inne banki mają albo zagraniczne banki matki albo pseudo upaństwowione nasze z "plecami" w postaci SP.

Masz pretensje, jak wielu że ludzie brali kredyt we frankach. Sam widziałem jak ludzie cieszyli się z niskich rat wiele lat, teraz sytuacja się odwróciła. Ile razy to trzeba pisać żeby do ludzi dotarło?

---
Rozchodzi się opinia, że Idea Bank jest na liście KNF. Alior Bank też tam jest Dancing

mindek
Wpisów: 1 037
Wysłane: 16 listopada 2018 22:21:16 przy kursie: 0,33 zł
Jak sprzedawali kredyty to każdy pewnie widział na własne oczy. Moją znajomą ubrał mBank, poszła w 7 miesiącu ciąży, a doradca dochody policzył na dwie osoby. ... taka była nagonka na mieszkania, kredyty itd. Wszyscy, prawie wszyscy ulegli, większość na franka.

Czyja to wina? Emocji, mediów, deweloperow... słynne hasło " taniej nie będzie" wtedy działało jak plachta na byka.

koliber1
Wpisów: 11
Wysłane: 16 listopada 2018 22:50:33 przy kursie: 0,33 zł
Zastanawia mnie jedna rzecz. Nagranie było w marcu 2018. Później Leszek wpłacił dwie transze w kwocie chyba 290 mln celem dokapitalizowania banku. Przecież na zdrowy rozum nie robiłby tego, gdyby zachodziła obawa utraty banku. W całej tej sprawie może chodzić jeszcze o coś innego.

addison
Wpisów: 1 705
Wysłane: 16 listopada 2018 23:49:07 przy kursie: 0,33 zł
Jak deklarował to nie było obawy. Zadeklarował mld, miał być kapitał, miały być obligi podporządkowane, pewnie inwestorzy gdzieś z eurolandu, ale przyszedł getback i plan pewnie trudny do zrealizowania, a 200mln już się procedowało(uchwały WZA). Więc obecnie(planu A chyba nie odwołano) idzie także plan B fuzja z idea bankiem, ale i tutaj nie jest kolorowo, pytanie czy zdążą z fuzją. Teraz do wyścigu włączył się rząd. Być może leszek, powtarzam być może!(bo mnie tu zaszczują, że wiedział) nie wiedział jak mocno idea sprzedaje obligi i jak getback skończy. podobno, powtarzam podobno pod leszkiem kąkolewski miał krótkie ręce i wiele bez RN nie mógł, dopiero abris uwolnił kąkolewskiego ze smyczy i wtedy KK pokazał a te grube wałki o których wiemy zdaje się nie dotyczą spółek leszka, jest investors, altus, hussar itd.

nie znalazłem też nigdzie, ale i nie szukałem za długo gdzie i w jakich wysokościach getback kupował pakiety. Wielu ludzi oskarża, że kupował z getinu, pewnie tak, na początku najłatwiej. Pytanie ile dokładnie kupił w GNB, pko, bzwbk, aliorze itd. i kiedy! skoro kąkolewski rzucał się na afisze PIS to może pod abrisem brał większość od państwowych? a potem błagał/szantażował o linę ratowniczą.

trudno mi uwierzyć, że leszek byłby tak głupi, że każe sprzedawać obligi spółki wiedząc, że za kilka miesięcy padnie. Wielu twierdzi, że wiedział, ja czasami mam myśl, że nawet nie wiedział o skali tej sprzedaży obligacji a tym bardziej o tym, że getback padnie. Zwykła działalność biznesowa banku, mocno nieetyczna(bo nie mogła sprzedawać), ale augustyniak znalazł produkt na ekstra zyski i kazał sprzedawać. Być może potężnie się mylę, ale trudno mi sobie wyobrazić, że LC każe upychać towar wiedząc, że to padlina. Alior sprzedał fundusz ziemski na 500mln, większość poszło na cypr. wielki Alior i co? raiffeisen depozytariusz, pozamiatali problem. Wiedzieli, że sprzedają gniota? nie sądzę, po prostu ktoś ich wydymał.

W finansach, tych zaawansowanych jest hasło, statystyka to taka k...a co każdemu da to co chce. Tak to jest we współczesnych finansach.

warto patrzeć jak zachód reaguje na naszą aferkę w KNF, za chwilę może w NBP, złocisz przy wzrosćie eurusd nie ma sił. Do tego dzisiejsza podaż na bankach, może rządzący zastanowią się czy gra jest warta.
Edytowany: 16 listopada 2018 23:57

kostek-mundek
Wpisów: 254
Wysłane: 17 listopada 2018 09:36:55 przy kursie: 0,33 zł
Cyfry dotyczące pakietów skupowanych przez GBK były publikowane. Tylko podliczono to trochę krzywo, bo podano, że od GNB Getback kupił za ok. 1200 mln od 2012 r, natomiast inne duże banki podliczono za rok 2016 i 2017, kwoty idą w setki milionów. Inne źródło podaje, że w 2017 70% pakietów pochodziło od banków państwowych - więc jest w sumie tak jak piszesz.

Co do obligacji GBK, to ja zgaduję, że wiedział o skali sprzedaży, ale wpajał pracownikom takie myślenie, żeby z każdej okazji korzystali maksymalnie, premie do tego miały ich motywować.
Poza tym KK pokazywał tak świetne papiery i rekomendacje, że wydawało się, że w nowym modelu działania wszystko mu się udaje, wysokie prowizje za sprzedaż to nie był problem, ale okazja, bo podobno GBK zarabiał jak nikt wcześniej.
Taka mentalność agresywnego wzrostu, za którą teraz przychodzi rachunek - do właściciela.

kokospl
Wysłane: 17 listopada 2018 11:14:12 przy kursie: 0,33 zł
Robienie z Czarneckiego jest tak absurdalne ze az smieszne thumbright
Ja rozumiem ze sa tu rowniez rozgoryczeni akcjonariusze slepo patrzacy w sumy bilansowe ale no niestety dzialalnosc LC jest jaka jest...
Juz pomijam kredyty frankowe ale opcje walutowe, polisolokaty , obligacje getbacku ...
Oczywiscie LC o niczym nigdy nie wiedzial i wszystko to tak naprawde nieszczesliwy zbieg okolicznosciBoo hoo!

Nosil wilk razy kilka poniesli i wilka

Joker
Joker PREMIUM
Wpisów: 1 346
Wysłane: 17 listopada 2018 11:39:56 przy kursie: 0,33 zł
Opcje walutowe to chyba nie LC.

konris
Wpisów: 1 224
Wysłane: 17 listopada 2018 15:46:40 przy kursie: 0,33 zł
Jak zapewnia prezydencki urzędnik, wszystko jest pod kontrolą:

Prezydent Andrzej Duda monitoruje sytuację; przygląda się temu co się dzieje wokół sprawy KNF, na bieżąco śledzimy i doniesienia i działania, jakie są podejmowane w tej sprawie przez organy państwa - powiedział w sobotę w radiowej Trójce wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

stooq.pl/n/?f=1262370&c=1&...

Joker
Joker PREMIUM
Wysłane: 17 listopada 2018 18:14:17 przy kursie: 0,33 zł
Nie wiem jak to sie skonczy ale przez walke na gorze cierpia ponownie zwykli ludzie. Najbardziej mi zal tych co maja obligacje GNB oraz IB i wyprzedaja w panice.

Biorac pod uwage kolejne rewelacje to juz sa pelne podstawy aby LC oraz inwestorzy sadzili sie ze Skarbem Panstwa. Zaplaci ponownie posrednio podatnik.

wiadomosci.onet.pl/kraj/afera-...
Edytowany: 17 listopada 2018 18:14

Radek1
Wpisów: 6
Wysłane: 17 listopada 2018 18:34:06 przy kursie: 0,33 zł
Kakarotto napisał(a):
Nagonka trwa...
2 tygodnie temu nikt nawet o tym nie myślał, a wystarczyło pokazać taśmę i wszyscy stali się ekspertami ekonomii.
Z moich znajomych nikt nie wycofuje, w sumie niektórzy się cieszą że lokaty wzrosły :)

A wystarczyło śledzić ratingi i nie byłoby zdziwienia, że Getin charakteryzuje się wysokim ryzykiem. Agencja EuroRating ocenia ten bank od ośmiu lat i od samego początku jego rating był na poziomie oznaczającym ryzyko podwyższone, a trzy lata temu obniżyli rating GNB do poziomu oznaczającego ryzyko wysokie:
www.eurorating.com/pl/ratingi/...
Posiadacze obligacji nie powinni więc być zdziwieni.
A co do depozytariuszy... No cóż - tu już pozostaje wiara w BFG. Pray

Joker
Joker PREMIUM
Wysłane: 17 listopada 2018 18:46:10 przy kursie: 0,33 zł
Znajac ten model sprzedazy to obligacje bankowe dla wiekszosci nie mialy sie wiazac z ryzykiem jak na typowych korporacyjnych.
Skala obligacji GNB pewnie zblizona do GetBacka.
Gdyby nie dzialania Panstwa to spokojnie byliby w stanie wykupic je zgodnie z harmomogramem. Akurat GNB cokolwiek by o nim pisac to zaczal wychodzic na prosta.

kokospl
Wysłane: 17 listopada 2018 20:14:36 przy kursie: 0,33 zł
Ale jakie konkretnie dzialanie panstwa?
To sam LC sprokurowal ta afere najpierw nagrywajac rozmowy a po paru miesiacach je opubliczniajac...
Ok dzialanie szefa KNF bylo karygodne i podal sie do dymisji natomiast panstwo nie jest winne klopotow LC:
1) To nie panstwo namawialo LC do agresywnej sprzedazy -nawet nie majac do tego odpowiednich uprawnien -spekulacyjnych obligacji GB ( w duzej czesci emerytom ktorzy cale zycie oszczedzali na lokatach)
2) Owszem to panstwo wyznaczylo takie wagi ryzyka kredytow walutowych ale to nie jest skierowane do GNB
3) Tak panstwo ma obowiazek zapewnic stabilnosc sektorowi bankowemu i w sytuacji powaznego kryzysu bankow LC ja wrecz domagam sie interwencji panstwa. GNB/IB to sa instytucje "too big to fail"

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31