10 spółek, które błysnęły skokową poprawą zysków

Omawiane walory: , , , , , , , , ,

Sezon wyników okresowych był impulsem do przetasowań w portfelach inwestorów. W centrum uwagi znalazły się zdrowe spółki, które potrafiły ponadprzeciętnie potrafiły pomnożyć swoje wyniki. StockWatch.pl sprawdził, czyje raporty półroczne były zwieńczeniem świetnego okresu.

W tym tygodniu oficjalnie zakończył się sezon wyników. Jego zasadnicza faza przebiegała w rytm wzrostów na giełdzie, które w środę przyspieszyły po doniesieniach o uspokojeniu sytuacji na Ukrainie. Długoterminowo dla wycen rynkowych najważniejsze są jednak fundamenty, czyli regularnie osiągane dobre wyniki i wzrostowe trendy w zyskach. StockWatch.pl wybrał dziesięciu prymusów ubiegłego sezonu, którzy dzięki skokowej poprawie zyskali uznanie w oczach inwestorów.

We wtorek na miano bohatera zasłużyła Lubawa. Kurs akcji grupy specjalizującej się w produkcji tekstyliów technicznych, materiałów reklamowych, i artykułów dla armii wzrosły w ciągu jednej sesji o ponad 24 proc. Spółka w poniedziałek po sesji opublikowała raport za I półrocze, w którym wykazała się 76-proc. wzrostem zysku netto do poziomu 14,2 mln zł, a w samym drugim kwartale dynamika zbliżyła się do 100 proc. Towarzyszył temu 10-proc. wzrost przychodów do poziomu 141,1 proc., z czego 40 proc. trafiło na rynki zagraniczne. >> Zobacz aktualną analizę fundamentalną i wskaźnikową Lubawy

W wtorek rynek wyniki celebrowało też Rafako. W reakcji na zaprezentowane dane finansowe kurs akcji raciborskiej spółki podskoczył o blisko 3,5 proc. W I półroczu przychody Rafako zwiększyły się o przeszło 30 proc. Wzrost wynikał głównie ze sprzedaży urządzeń ochrony powietrza, w tym instalacji odsiarczania spalin. Wysoka sprzedaż tych urządzeń ma związek z realizacją kontraktów podpisanych w 2012 i 2013 roku. Mocno przyrosły też zyski. Na poziomie netto wynik przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wzrósł z 6,7 mln zł do 13,3 mln zł.

Na finiszu sezonu wynikowego również spółki spożywcze poczęstowały inwestorów solidnymi zyskami. Wisienką na torcie okazały się rezultaty ZM Kania oraz Coliana. Pierwsza ze spółek zamknęła półrocze 62-proc. dynamiką przychodów oraz podobną dynamiką zysku netto. Producent wędlin zawdzięcza dynamiczny rozwój realizacji strategii nakierowanej na sprzedaż w nowoczesnych kanałach dystrybucji. Jednym ze sposobów na dalszy wzrost ma być automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych. Natomiast w Colianie imponująco wygląda 6,5-krotny wzrost zysku netto. Warto zwrócić uwagę, że na prostą wychodzi kulejący dotychczas segment napojów. Cukiernicza spółka zaznacza, że w całym 2014 roku będzie on zyskowny, co potwierdzają wyniki dwóch pierwszych kwartałów. Colian stawia też na innowacyjność. Zakończenie inwestycji w Bydgoszczy umożliwi wprowadzenie na rynek nowych produktów.

>> Wszystkie spółki z sektora spożywczego znajdziesz w jednym miejscu >> Sprawdź i porównaj najważniejsze wskaźniki giełdowych producentów żywności w StockWatch.pl

Wyniki z górnej półki zaprezentował także Otmuchów, kolejny przedstawiciel sektora cukierniczego. Ta spółka w I półroczu poprawiła zysk netto 8-krotnie do poziomu 5,3 mln zł. Należy też zwrócić uwagę na obniżenie zadłużenia spółek z grupy. Producent słodyczy liczy na maksymalizację synergii w związku z konsolidacją spółek zależnych oraz uzyskanie trwałej rentowności przejętej w 2011 roku spółki PWC Odra. Zarząd szacuje, że break even point Odry nastąpi jeszcze w tym roku.

wskazniki

W gronie asów ostatniego sezonu wynikowego znalazł się także Kopex. Wynik wypada jeszcze lepiej na tle konkurencyjnego Famuru, który zaliczył chudy kwartał. Zysk netto Kopeksu poszybował w I półroczu do 59,1 mln zł z 12,87 mln zł. Poprawa wyników producenta maszyn i urządzeń górniczych to w dużej mierze efekt wyższej rentowności realizowanych kontraktów. Grupa jest w trakcie restrukturyzacji, którą chce kontynuować w kolejnych kwartałach. Jednocześnie chce rozwijać eksport, przede wszystkim na rynek chiński i argentyński.

Rynek od dawna wyczulony jest na spółki z ekspozycją na rynki wschodnie. Tymczasem wbrew pozorom niektórym powodzi się wybornie. Doskonałym przykładem jest Amica. Producent sprzętu AGD w II kwartale zarobił 20,5 mln zł, czyli czterokrotnie więcej niż przed rokiem. Towarzyszył temu istotny wzrost przychodów. W I półroczu zwiększyły się one o 23 proc., a rynek polski i niemiecki odpowiadał za ponad 70 proc. tego wzrostu. W obliczu rosyjskiego kryzysu innym wygranym jest Stomil Sanok. Producent wyrobów gumowych zaimponował mocnym cash flow oraz dynamiką zysków. Lepsze rezultaty odnotował segment motoryzacji i budownictwa. W segmencie rolnictwa osiągnięto wynik na poziomie ubiegłego roku, pomimo niesprzyjającej sytuacji geopolitycznej na Wschodzie Europy.

Wynikami błysnął także Duon. Dostawca gazu i energii elektrycznej podwoił zysk netto i pochwalił się wynikiem na poziomie 12,8 mln zł. W dużej mierze dobre rezultaty są zasługą segmentu obrotu. Co istotnie spółka jest na dobrej drodze do spełnienia tegorocznych, raz już podwyższanych, prognoz. Na półmetku Duon wypracował 73 proc. zakładanego zysku netto, 69 proc. zysku EBITDA i 53,5 proc. przychodów.

>> Nasi analitycy na bieżąco śledzą zmiany w sytuacji fundamentalnej spółek giełdowych>> Aktualną listę analiz przygotowanych w oparciu o wyniki za IV kwartał znajdziesz tutaj

W roli etatowej gwiazdy parkietu świetnie czuje się Kruk. W II kwartale windykacyjna grupa poprawiła zysk netto o 94 proc. notując wynik ponad 60 mln zł. Wpłaty z nabytych portfeli wyniosły 206,6 mln zł (+70 proc. r/r) i były najwyższe w historii spółki. Niedawno Kruk zapowiedział wejście z biznesem na rynek niemiecki. W tym tygodniu zapowiedział, że następne na celowniku są Hiszpania, Portugalia, Turcja, Wielka Brytania, Włochy, a nawet Brazylia.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji dziesięciu omawianych spółek oraz na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji dziesięciu omawianych spółek oraz na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT amica, colian, Duon, kania, Kopex, Kruk, lubawa, otmuchow, rafako, sanok, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk łapie okazje na własnych obligacjach KRUK chce skorzystać z niskich wycen na Catalyst i rusza ze skupem własnych obligacji. Windykator na zakup papierów wycenianych istotnie poniżej nominału przeznaczy 25 mln zł.
 • Kruk startuje z emisją obligacji skierowaną do inwestorów indywidualnych

  KRUK rusza z zapisami na pierwszą w tym roku emisję obligacji publicznych w ramach VI Programu Emisji Obligacji. Rozpoczną się 19 marca 2020 i potrwają one do 1 kwietnia br. Łączna wartość nominalna oferty wyniesie do 30 mln zł, a szacowane zmienne oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym 5,20 proc. w skali roku (WIBOR 3M powiększony o marżę 3,50 p.p.). Ofertę przeprowadzi konsorcjum dystrybucyjne: Dom Maklerski BDM, Noble Securities, Michael / Ström Dom Maklerski, Dom Maklerski BOŚ, Copernicus Securities oraz Ipopema Securities.

 • WIG20 najniżej do 2009 roku, Kruk i Agora zarażone koronawirusem

  Nagła obniżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii wspiera nastroje na europejskich giełdach. Niestety, nie na GPW. Po wypowiedzi prezesa giełdy nt. możliwości zawieszenia notowań i decyzji rządu o zamknięciu szkół, uczelni, teatrów i muzeów WIG20 zanurkował o 2,5 proc., testując poziomy najniższe od 2009 roku. Do spółek, które "zaraziły się" koronawirusem, dołączył KRUK i Agora.

 • Kruk planuje wydać miliard złotych na portfele wierzytelności w 2020 r. KRUK w bieżącym roku chce przeznaczyć na inwestycje w zakup portfeli wierzytelności znacznie więcej środków niż w ubiegłym roku i ocenia, że 1 mld zł inwestycji "to kwota realna". Spółka ocenia, że jest dobrze przygotowana w obecnej sytuacji związanej z koronawirusem, poinformowali przedstawiciele KRUKa.
 • Koronawirus wykrwawia giełdy, mocne spadki JSW, CCC i CD Projektu

  Pierwsza połowa piątkowej sesji na GPW przynosi mocną wyprzedaż akcji. Główny powód to strach przed epidemią koronawirusa. Oliwy do ognia dolewają słabsze od oczekiwań wyniki finansowe CCC oraz realizacja zysków na akcjach CD Projektu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR