10 spółek z GPW typowanych pod fuzje i przejęcia

Z giełdy znikają kolejne ciekawe spółki. W zeszłym roku było 30 wezwań na akcje, w tym roku już 17. Kapitał funduszy i inwestorów prywatnych płynie do Polski by skorzystać z niskich wycen ciekawych spółek. StockWatch.pl sprawdził, kto jeszcze może w niedługim czasie paść łupem przejęcia.

Według raportu ekspertów FORDATA i Navigator Capital badających rynek fuzji i przejęć, w II kwartale 2016 r. w Polsce zamknięto 53 transakcje M&A (ang. Mergers & Acquisitions), czyli o 7 więcej niż w ubiegłym kwartale, ale o 3 mniej niż rok wcześniej. Natomiast rynek globalny, w tym Europa Zachodnia, w pierwszej połowie roku odczuły znaczący spadek liczby i wartości transakcji. Trend ten utrzymuje się od początku roku 2015 r. Zagraniczny kapitał jest gotowy płacić wysokie premie, ale jeszcze bardziej lubi kupować tanio – stąd znaczące ożywienie w transakcjach dotyczących spółek notowanych na GPW z udziałem zagranicznych podmiotów.

Według danych za 2016 rok, dwie spośród transakcji z ujawnioną ceną przekroczyły barierę 100 mln EUR. W Polsce rynek M&A zdominowała transakcja przejęcia podstawowej działalności Banku BPH przez Alior Bank. Sprzedający udziały GE Capital otrzyma za swój pakiet kwotę 1,23 mld zł. Natomiast na świecie w minionym kwartale największą transakcją było przejęcie Syngenta przez ChemChina za 43 mld USD.

Polski rynek fuzji i przejęć rozgrzewa się już od kilku miesięcy. W II kwartale odnotowano aż 19 transakcji z wartością poniżej 100 mln zł i tendencję wzrostową. Przetasowania nierzadko dotyczą znanych marek, takich jak wspomniany Alior Bank, który ogłosił wezwanie na ponad 50 mln akcji Banku BPH po 31,18 zł. Wartość tej transakcji opiewa na niemal 1,6 mld zł. Temperaturę w sektorze bankowym jeszcze bardziej podniosła niedawna transakcja sprzedaży 10 proc. akcji Pekao. UniCredit w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu sprzedał około 26 mln akcji po 126 zł za sztukę. Łącznie wartość transakcji wyniosła około 3,3 mld zł. UniCredit na razie zszedł z udziałami do 40,1 proc. w kapitale zakładowym, ale analitycy zwracają uwagę, że lock-up na pozostałe akcje to jedynie 90 dni. W tym kontekście przywoływana jest wypowiedź prezesa PZU, sugerująca iż ubezpieczyciel będzie przyglądał się możliwości przejęcia Raiffeisena i Pekao. Obecnie pakiet akcji w portfelu UniCredit jest wart ponad 14 mld zł, licząc według środowego kursu odniesienia.

– UniCredit zobowiązał się do 90-dniowego lock-upu. Nie należy się więc spodziewać, by w tym czasie doszło do kolejnej transakcji. Dużo będzie też zależało od tego, czy rząd włoski będzie mógł wspomóc tamtejsze banki i czy UE się na to zgodzi. Jeśli taka pomoc się pojawi, to ryzyko sprzedaży polskiego banku znacząco zmaleje. Nowy prezes UniCredit będzie rozważał zapewne różne scenariusze, nie wykluczając sprzedaży całego pakietu Pekao. Choć, jak widać, chyba nie ma chętnego na to, by tak duży udział w tym momencie przejąć. Moim zdaniem, z tego względu UniCredit postanowił sprzedać 10-proc. udział. Według mnie, PZU nie stać na tak duży zakup w tym momencie. Nie ma też do tego racjonalnych przesłanek. Poprzednie inwestycje PZU w sektorze bankowym opierały się na założeniu zakupu 2-3 banków, które następnie zostaną połączone. Najchętniej ubezpieczyciel kupowałby nieefektywne banki, po to, by uzyskiwać synergie kosztowe. Nie wyobrażam sobie, by PZU kupił efektywny bank, jakim jest Pekao SA. Nie ma to uzasadnienia inwestycyjnego. – komentuje Michał Konarski, analityk DM mBanku (PAP).

Duża kasa pojawiła się także w grze o AmRest. W tym tygodniu wezwanie ogłosił główny akcjonariusz gastronomicznej grupy – FCapital z grupy Tabga – który proponuje 215 zł za akcję, czyli 1,56 mld za 34-proc. pakiet zgłoszony do kupna. Fundusz chce zwiększyć zaangażowanie do 66 proc. i samodzielnie decydować o kierunkach rozwoju i akwizycjach spółki. Co ciekawe, cena zaproponowana w wezwania jest niższa od giełdowej, która aktualnie podchodzi pod 230 zł. Jeszcze wyżej spółkę wyceniali w ostatnich rekomendacjach analitycy: Noble Securities na 242,60 zł, a BM BGŻ BNP Paribas na 241,75 zł za sztukę.

– Z moich wyliczeń wynika, że główny akcjonariusz AmRestu ogłosił wezwanie po cenie implikującej EV/EBITDA na poziomie 11. Na giełdzie można znaleźć dużo tańszych spółek, gdzie EV/EBITDA jest w okolicach 7. Ciekawie po przecenie mogą wyglądać chociażby AB, Action, Farmacol, Gino Rossi czy Vistula. Nie wiadomo, czy główni udziałowcy będą skłonni odsprzedać swoje pakiety. – mówi Marek Czachor, analityk Erste Securities. 

Do tej pory widoczne było większe zaangażowanie funduszy private equity i inwestorów strategicznych w sektorze nieruchomości komercyjnych – szczególnie magazynów i biur. Eksperci z FORDATA spodziewają się w dalszej części roku większej liczby transakcji w sektorze IT i opieki zdrowotnej oraz telekomach.

Ujęcie sektorowe - transakcje z udziałem polskich podmiotów pogrupowane według aktywności przedsiębiorstw z danych sektorów (wg liczby transakcji). Źródło: Raport FORDATA: M&A Index Poland, 1Q 2016

Ujęcie sektorowe – transakcje z udziałem polskich podmiotów pogrupowane według aktywności przedsiębiorstw z danych sektorów (wg liczby transakcji). Źródło: Raport FORDATA: M&A Index Poland, 1Q 2016

W tym roku ogłoszono już 17 wezwań na spółki giełdowe z różnych branż. To niby niewiele, zważywszy że w całym zeszłym roku było ich 30, ale jest szansa na poprawienie zeszłorocznego wyniku. Niskie wyceny akcji i atrakcyjne obiekty potencjalnego przejęcia zachęcają do korzystania z okazji, bo wyceny na GPW bywają wyjątkowo niskie.

– Potencjalnym przedmiotem przejęcia może być Berling, który posiada 35 mln zł gotówki i przejmujący mógłby wypłacić od razu 2 zł na akcję, co przy kursie 4,15 zł może być ciekawą inwestycją dla funduszy private equity. Podobnie można ocenić ES-System, który ma zdrowy bilans i duże zasoby gotówki. Wśród potencjalnych obiektów przejęć wymienia się Pozbud, gdzie dla zagranicznego inwestora branżowego atrakcyjna może być produkcja okien. Mamy zdołowany Radpol, w którym potencjalny inwestor mógłby przeprowadzić restrukturyzację. Natomiast w Kruszwicy z punktu widzenia głównego udziałowca sensowne może wydawać się ogłoszenie wezwania na brakujący pakiet akcji. – ocenia Jakub Szkopek, analityk DM mBanku. 

>> Szukasz spółek w atrakcyjnych cenach? Świetnie, mamy coś specjalnego! >> W serwisie jest dostępny skaner fundamentalny, który ułatwi selekcję najdorodniejszych spółek

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o abpl, action, berling, essystem, FARMACOL, ginorossi, Kruszwica, pozbud, radpol, vistula)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR