12 najciekawszych propozycji dywidendowych maja

Z tygodnia na tydzień rośnie lista spółek chętnych do podzielenia się ubiegłorocznym zyskiem. W pierwszej połowie maja swoje plany w tym zakresie przedstawiło ponad 40 spółek z warszawskiego rynku. Wśród najnowszych propozycji jest garść ofert z dwucyfrową stopą dywidendy.

Majową listę ciekawych propozycji otwierają spółki przemysłowe. Dywidendy o stopie 5 proc. oferują Relpol i Ergis. Zarząd pierwszej z nich do podziału między akcjonariuszy rekomenduje 3,84 mln zł, co na każdą akcję daje 0,40 zł. Proponowany dzień dywidendy to 7 sierpnia, a wypłaty 22 sierpnia 2018 r. Decyzja o podziale ubiegłorocznego zysku zapadnie na walnym, które zwołano na 12 czerwca. Jeśli akcjonariusze poprą propozycję zarządu, tegoroczna dywidenda będzie siódmą z rzędu płaconą przez producenta przekaźników. W ubiegłym roku Relpol wypłacił 0,40 zł na walor, a dwa lata wcześniej wcześniej 0,50 zł.

12 czerwca rozstrzygnie się też kwestia dywidendy w Ergisie. Zarząd rekomenduje wypłatę 7,63 mln zł, czyli 0,20 zł na walor. Proponowany dzień ustalenia prawa do zysku to 9 lipca, a wypłaty – 16 lipca 2018 roku. Producent tworzyw sztucznych ma za sobą trudny rok. Czwarty kwartał 2017 r. wypadł bardzo słabo, co najdobitniej widać po pikujących wskaźnikach rentowności.

– Wycena spółki na przestrzeni roku spadła o 35 proc. i można postawić tezę, że inwestorzy antycypowali nadchodzące słabsze wyniki spółki, co się zresztą potwierdziło. Dodatkowo pomysł z budowaniem nowego segmentu wymagający nakładów około 100 mln zł, przy obecnym zadłużeniu, może ograniczyć w przyszłości wypłatę dywidendy. Niestety, ani ceny surowców, ani wciąż trwająca presja płacowa nie pomagają spółce w przywróceniu rentowności. Jasno pokazują to wstępne wyniki pierwszego kwartału 2018 roku, gdzie przy wzroście sprzedaży o ponad 4 proc., zysk operacyjny spadł prawie o 1/3. – zauważa analityk StockWatch.pl w omówieniu raportu finansowego Ergisu.

Ergis od kilku lat dzieli się z akcjonariuszami dywidendą oraz przeprowadza skup akcji. Polityka dywidendowa zakłada rekomendowanie wypłaty w wysokości od 7,5 proc. do 15 proc. skonsolidowanego zysku EBITDA, o ile wskaźnik zadłużenia netto w relacji do EBITDA nie przekroczy 3,5. (Źródło: Opracowanie własne)

>> Plastic isn’t fantastic- omówienie sprawozdania finansowego Ergisu po 4 kw. 2017 r.

Kolejne dwie propozycje z sektora przemysłowego to Projprzem i Konsorcjum Stali. Zarząd pierwszej spółki do podziału między akcjonariuszy zaoferował blisko 6 mln zł, czyli o 66 proc. więcej niż przed rokiem. Proponowana stawka 1 zł na akcję przy obecnym kursie daje stopę dywidendy w okolicach 6,1 proc. Propozycja będzie głosowana na walnym 29 maja. Projekt uchwały zakłada wyznaczenie dnia dywidendy na 28 sierpnia, a wypłaty na 12 września.

Po krótkiej przerwie dywidendy wznawia Konsorcjum Stali. Zarząd rekomenduje wypłatę 10,9 mln zł. Stawka na akcję wyniesie równo 2 zł (stopa dywidendy ok. 6,3 proc.). Poprzednim razem producent zbrojeń budowlanych i konstrukcji stalowych dzielił się zyskiem z akcjonariuszami w 2016 r. Z zysku za 2015 r. spółka wypłaciła 1,50 zł na akcję (stopa 3,85 proc.).

Groszem sypną także spółki mediowe. 4Fun Media chce podzielić między akcjonariuszy 2,44 mln zł, z zastrzeżeniem, że w dywidendzie nie będą uczestniczyć akcje własne nabyte przez spółkę. Z kolei IMS proponuje 0,20 zł dywidendy na akcję. W tym wypadku stopa wnosi ok. 6 proc. Decyzja zapadnie na walnym 6 czerwca. Projekt uchwały przewiduje wyznaczenie dnia dywidendy na 13 czerwca, a wypłaty na 27 czerwca.

Polityka dywidendowa IMS zakłada coroczną wypłatę w wartości nie niższej niż 60 proc. skonsolidowanego zysku netto przypadającego jednostce dominującej. Źródło: Opracowanie własne

>> W oczekiwaniu na smaczny kąsek do połknięcia – omówienie sprawozdania finansowego IMS po 4 kw. 2017 r.

Hojne dywidendy oferują także dystrybutorzy elektroniki użytkowej. W maju walne Asbisu dało zielone światło na wypłatę 3,3 mln USD. Stawka na akcję w wysokości 0,06 USD, w przeliczeniu wg kursu z 11 maja wynosi 0,22 zł, co daje ponad 6-proc. stopę dywidendy. W ubiegłym tygodniu karty odkrył zarząd ABC Daty. Dystrybutor elektroniki zarekomendował wypłatę 38,8 mln zł dywidendy za 2017 rok, czyli 0,31 zł na akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wyniesie aż 15,9 proc. W tym miejscu należy dodać, że w ubiegłym roku spółka nie dzieliła się zyskiem, a jedynie wypłaciła zaliczkę w wysokości ok. 10 mln zł (0,08 zł na akcję) na poczet tegorocznej wypłaty. Zatem do wypłaty pozostaje 28,8 mln zł, czyli 0,23 zł na akcję. Proponowany dzień dywidendy to 29 czerwca, a wypłaty 25 lipca 2018 r.

Aktualne kalendarium dywidend znajdziesz w StockWatch.pl

Na dwucyfrowe stopy dywidendy mogą liczyć także akcjonariusze spółek energetycznych. W ubiegłym tygodniu od kursu INTER RAO Lietuva – grupy działającej na rynkach energetycznych w republikach bałtyckich – odcięto 1,51 zł dywidendy (0,355 EUR, DY= 11,6 proc.). Dzień dywidendy przypada 14 maja, więc zgodnie z zasadą rozliczeń T+2 prawo do zysku nabyli posiadacze akcji na koniec sesji 10 maja. Na kolejną dwucyfrową ofertę można załapać się w ZE PAK-u. Zarząd zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin zarekomendował wypłatę 61 mln zł, czyli 1,20 zł na akcję. Przy obecnym kursie akcji stopa dywidendy wynosi 10,4 proc. Dywidenda ma osłodzić akcjonariuszom słabsze zachowanie kursu akcji. W rok walory spółki Zygmunta Solorza straciły blisko 30 proc. Na dodatek w styczniu br. elektrownia w Adamowie została wyłączona, a to oznacza, że spółkę czeka spadek zdolności produkcyjnych. Licząc z wolumenu wyprodukowanej energii w trakcie ostatniego roku będzie to spadek o 16 proc.

W maju garść propozycji przedstawiły też spółki z NewConnect, czyli rynku dla giełdowych koneserów. W tym miejscu należy zaznaczyć, że z racji specyfiki małego parkietu istotnym czynnikiem ryzyka jest znikoma płynność akcji.

Najokazalej zapowiadają się dywidendy w Internity, Ceramice Nowej Gali, Dektrze oraz Cyfrowym Centrum Serwisowym (CCS). Ostatnia z wymienionych spółek just już pewniakiem. Ubiegłotygodniowe walne CCS dodało zielone światło na wypłatę 1,43 mln zł, czyli 9 groszy na akcję. Przy obecnym kursie akcji stopa wynosi 7,6 proc. Dzień dywidendy wyznaczono na 21 maja, a wypłaty na 29 maja 2018 r.

Ceramika Nowa Gala w tym roku rekomenduje 5 groszy na akcję, czyli stawkę o połowę niższą niż w poprzednich trzech latach. Stopa dywidendy – podobnie jak w ubiegłym roku – wyniesie nieco ponad 4,5 proc., ale głównie dlatego, że kurs akcji w rok spadł o 46 proc. Na wypłatę trafią środki dostępne do podziału zakumulowane z lat ubiegłych.

W ujęciu r/r dużo wyższą dywidendę wypłaci Internity. Sieć sklepów z luksusowym wyposażeniem wnętrz ma za sobą rok rekordowych przychodów i sprzyjającej koniunktury rynkowej. Zarząd proponuje swoim akcjonariuszom 15 groszy na akcję (wobec 7 groszy w 2017 r.), co przy obecnym kursie daje stopę 9,1 proc. Wyższą stawkę spółka płaciła jedynie w 2012 r. (18 groszy).

Listę zamyka Dektra, która podzieli między akcjonariuszy 1,43 mln zł. Na każdy walor przypadnie po 1,30 zł (stopa ponad 11 proc.). Ubiegłotygodniowe walne wyznaczyło 15 czerwca jako dzień dywidendy i 10 sierpnia jako dzień wypłaty. W poprzednich latach Dektra również nie żałowała grosza akcjonariuszom. Stawki płacone na akcję zamykały się w przedziale 1,05-1,50 zł, a stopy dywidend 9,15-12 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 4funmedia, abcdata, asbis, ccs, Dektra, ergis, ims, INTERAOLT, internity, konsstali, Nowagala, PROJPRZEM, relpol, zepak, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • Projprzem Makrum rekomenduje 0,60 zł dywidendy na akcję z zysku za 2019 r.

  PROJPRZEM Makrum zarekomendowało akcjonariuszom przeznaczenie na dywidendę 3,59 mln zł z zysku netto za 2019, co oznacza wypłatę w wysokości 0,60 zł na akcję.

 • Grupa ZE PAK planuje zwolnienia grupowe do 237 pracowników

  PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów oraz PAK Górnictwo - spółki zależne od Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin - podjęły uchwały o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych i rozpoczęciu procedury konsultacji w sprawie zwolnień grupowych. Zwolnienia mają objąć maksymalnie do 237 pracowników.

 • Asbis rozważy przedłużenie skupu akcji własnych

  ASBIS Enterprises nie wyklucza, że program skupu akcji własnych zostanie przedłużony, poinformował członek rady dyrektorów Costas Tziamalis. Spółka przedstawi także swoje oczekiwania na 2020 r. po ustabilizowaniu się sytuacji na rynkach w związku z trwająca pandemią.

 • 9 spółek, które w maju mogą wypłacić dywidendę

  Mimo pandemii i rynkowej zawieruchy część spółek czuje się pewnie i nie rezygnuje z dywidendy. Na ten moment w maju jest szansa na 9 wypłat. StockWatch.pl sprawdził, kto w tych trudnych czasach zamierza podreperować stan portfeli swoich akcjonariuszy.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR