14 hojnych spółek, które w 2019 roku wypłacą 7,5 mld zł dywidend

Sezon składania deklaracji dywidendowych ledwo ruszył, a na stole już pojawiły się propozycje idące w miliardy złotych. Wśród dotychczasowych rekomendacji nie zabrakło też takich, gdzie stopa dywidendy jest dwucyfrowa.

Od początku roku giełdowe spółki zasygnalizowały gotowość do wypłaty łącznie 7,5 mld zł dywidend.

Już wiadomo, że w tegorocznym sezonie dywidendowym skalą płaconych dywidend będzie wyróżniał się sektor bankowy. Według wyliczeń StockWatch.pl, 5 banków może podzielić między akcjonariuszy 6,5 mld zł. Tegoroczna pula jest o ponad 50 proc. większa niż przed rokiem i to pomimo, że wówczas zyskiem dzielił się jeden bank więcej. Lwia część to kwoty płacone przez trzech branżowych gigantów.

Najwięcej do podziału zarezerwował Santander Bank Polska, bo aż 2.012 mln zł. Proponowana stawka to 19,72 zł na akcję, z wyjątkiem serii M, gdzie dywidenda wyniesie 14,68 zł na walor (seria M to papiery wyemitowane na potrzeby programu motywacyjnego). Stopa dywidendy wynosi 5,28 proc. Zarząd zaproponował, aby dzień ustalenia prawa do do zysku wyznaczyć na 30 maja. Gotówka pomniejszona o podatek ma pojawić się na rachunkach maklerskich jeszcze przed wakacjami (14 czerwca).

Dywidendy Pekao i PKO BP również są liczone w miliardach złotych. Bank z żubrem w logo szykuje wypłatę 1.732,3 mln zł, czyli 6,60 zł na akcję. Po marcowej przecenie na GPW stopa dywidendy przekracza już 6 proc. Zarząd Pekao zaproponował ustalenie dnia dywidendy na 10 lipca, a wypłaty na 30 lipca.

Największą niespodzianką w branży jest dywidenda z PKO BP. Bank zgodnie z rekomendacją KNF może przeznaczyć na dywidendę do 50 proc. zysku za 2018 r. W sumie do akcjonariuszy może trafić ok. 1,85 mld zł. Bank nie przedstawił jeszcze oficjalnego stanowiska w tej sprawie, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku branżowy gigant wypłaci 1,50 zł na akcję, co przy obecnym kursie na GPW daje stopę dywidendy w okolicach 4 proc. W ubiegłym roku PKO BP dostał zgodę na wypłatę jedynie 25 proc. zysku. Akcjonariusze otrzymali po 0,55 zł na akcję, a stopa dywidendy wyniosła 1,3 proc. Wcześniej bank płacił dywidendę dopiero w 2014 r. (0,75 zł na akcję). Kilkuletnia przerwa to wynik przykręcenia przez KNF śruby bankom posiadającym ekspozycję na walutowe kredyty hipoteczne.

Dywidendy banków
* zarząd nie przedstawił jeszcze oficjalnej rekomendacji w kwestii podziału zysku za 2018 r.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W tym roku zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na wypłatę zysku dostały jeszcze dwa banki: Handlowy oraz ING Bank Śląski. Oba na ten cel mogą przeznaczyć do 75 proc. jednostkowego wyniku netto za 2018 r. W pierwszym wypadku szacowana stawka może wynieść nawet 3,80 zł na akcję (stopa 5,6 proc.). W ubiegłym roku Handlowy wypłacił niemal cały zysk, co dało 4,11 zł dywidendy na akcję (stopa 5,9 proc.). Z kolei ING Bank Śląski proponuje wypłatę 455,35 mln zł dywidendy, co stanowi 29,8 proc. jednostkowego zysku netto za 2018 r. Stawka na akcję wynosi 3,50 zł (stopa 1,8 proc.). Proponowany dzień dywidendy to 18 kwietnia, a wypłaty – 6 maja.

Ciekawie zapowiadają się dywidendy w spółkach, które zyskiem dzielą się od niedawna. Cognor na drugą w swojej historii wypłatę rezerwuje 36 mln zł. Prognozowana stawka na akcję wynosi 0,30 zł, co przy obecnym kursie akcji daje stopę przekraczającą 15 proc. W ubiegłym roku Cognor wypłacił 11,86 mln zł, czyli 10 groszy na akcję. Stopa dywidendy wyniosła 5,4 proc.

Z kolei Play na swoją drugą dywidendę chce przeznaczyć 45 proc. wolnych przepływów pieniężnych (FCFE) za 2018 rok. Ich suma wyniosła 816 mln zł, co oznacza, że na potencjalną wypłatę trafi 367,2 mln zł, czyli ok. 1,45 zł na akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 6,7 proc. W ubiegłym roku telekom wypłacił 2,57 zł dywidendy na walor, jednak wówczas notowania spółki utrzymywały się na znacznie wyższych poziomach.

W tym tygodniu propozycję dywidendy złożył IMS, dla którego tegoroczna wypłata będzie siódmą w historii. Dostawca wyspecjalizowanych usług z zakresu marketingu sensorycznego na ten cel chce przeznaczyć 6 mln zł. Stawka na akcję wyniesie 19 gr, co według bieżącego kursu na GPW daje stopę dywidendy 4,35 proc. W ubiegłym roku IMS wypłacił najwyższą dotąd dywidendę – 0,24 zł na akcję.

Dywidendy w grupie Asseco

Zobacz aktualne kalendarium dywidendowe spółek notowanych na GPW >>> KLIKNIJ

Jak co roku zyskiem podzielą się spółki z grupy Asseco. Pierwsze dwie przedstawiły już rekomendacje. Zarząd Asseco South Eastern Europe chce podzielić między akcjonariuszy 27 mln zł, co daje 0,52 zł na akcję i stopę w okolicach 4 proc. Warto dodać, że spółka zadebiutowała na GPW w 2009 r. i od tego momentu co roku wypłaca zysk. Tegoroczna dywidenda będzie więc okrągłą 10. w historii Asseco SEE.

Z kolei Asseco Business Solutions rekomenduje wypłatę nieco ponad 50 mln zł dywidendy z zysku netto za 2018 r. Proponowana stawka na akcję wynosi 1,50 zł, co przy obecnym kursie daje stopę 5,12 proc. W wypadku Asseco Business Solutions tegoroczna dywidenda będzie 11. w historii.

Spółki, które płacą dywidendy nieprzerwanie od ponad dekady

Spółek z długim (przynajmniej 10-letnim) stażem dywidendowym jest na giełdzie znacznie więcej. Część z nich już przedstawiła konkretne propozycje. W kilku wypadkach stawki i stopy są grubo ponadprzeciętne.

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć najstarszej stażem spółki na GPW, czyli Grupy Żywiec. Producent piwa zapowiedział, że będzie rekomendować walnemu zgromadzeniu wypłatę 303,2 mln zł na dywidendę. Proponowana stawka na akcję to 30 zł. Przy obecnym kursie akcji na GPW stopa dywidendy wynosi 6,2 proc. W ubiegłym roku Żywiec w dwóch ratach wypłacił 26 zł dywidendy na akcję. Rok wcześniej stawka wynosiła 29 zł.

Dywidendową tradycję zamierza podtrzymać Śnieżka. Producent farb i lakierów zyskiem z akcjonariuszami dzieli się regularnie od 15 lat. W tym czasie Śnieżka wypłaciła łącznie ponad 336 mln zł dywidend. W tym roku do podziału między akcjonariuszy ma trafić 31,5 mln zł. Proponowana stawka na akcję to 2,50 zł. Stopa dywidendy na poziomie 2,85 proc. nie robi większego wrażenia, ale warto zauważyć, że kurs akcji spółki od dawna jest w trendzie wzrostowym. Tylko na przestrzeni roku akcje Śnieżki podrożały o 26 proc.

Ręce już mogą zacierać akcjonariusze Apatora. Spółka jeszcze w grudniu ub.r. na poczet tegorocznej dywidendy wypłaciła zaliczkę w wysokości 0,40 zł na akcję. W marcu zarząd ogłosił, że dorzuci do tego po 0,90 zł na walor, co w sumie daje 1,30 zł. Ostateczna decyzja w zakresie wysokości dywidendy zapadnie na walnym, które odbędzie się 27 maja.

Przysłowiową wisienką na torcie jest propozycja dywidendy Dom Development. Deweloper mieszkaniowy chce wypłacić rekordowe 226,87 mln zł, czyli 9,05 zł na akcję. Przy obecnym kursie akcji stopa dywidendy wynosi 11,5 proc. Gotówka może trafić do akcjonariuszy jeszcze przed wakacjami, bo proponowany dzień dywidendy to 18 czerwca, a wypłaty – 26 czerwca.

Dom Development to prawdziwy fenomen w branży deweloperskiej. Spółka dzieli się zyskiem nieprzerwanie od 2007 r. Nie zrezygnowała z wypłat nawet w okresie kryzysu finansowego 2007-2009 r., który mocno dotknął branżę nieruchomości i doprowadził do wielu bankructw. Tegoroczna wypłata będzie 13. w historii Dom Development.

>> Zobacz także: Dekalog giełdowego łowcy dywidend

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT apator, ASSECOBS, ASSECOSEE, COGNOR, domdev, handlowy, ims, ingbsk, Pekao, pkobp, play, sanpl, SNIEZKA, ZYWIEC, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR