19 października rusza buy back Kruka. Spółka oferuje 350 zł za akcję

Omawiane walory:

Spółka windykacyjna przedstawiła szczegóły oferty kupna akcji od swoich akcjonariuszy po kursie 350 zł za sztukę. Zapisy ruszą w poniedziałek, 19 października i potrwają do 13 listopada br.

kruk,skup, akcji,byback

Kruk skupi 271 tys. akcji własnych po 350 zł za sztukę

W tym roku Kruk nie wypłaca dywidendy. Akcjonariusze na walnym wybrali buy back, czyli alternatywną formę dystrybucji zysku. W tym wariancie spółka odkupi od inwestorów akcje po 350 zł za sztukę. To oferta o blisko 170 proc. wyższa niż bieżący kurs akcji Kruka na GPW. Trzeba jednak pamiętać, że spółka skupi maksymalnie 271 tys. akcji. Cały budżet buy backu to 95 mln zł. Jeśli inwestorzy zgłoszą większą pulę (co w praktyce dzieje się niemal zawsze), zapisy zostaną proporcjonalnie zredukowane. Warunkiem wzięcia udziału w skupie jest złożenie odpowiedniej dyspozycji (zapisu) u brokera.

– W tym roku zarząd zaproponował akcjonariuszom skup akcji własnych jako alternatywę dla standardowej dywidendy, a akcjonariusze na WZA zdecydowali o jej wyborze. Pomimo trudnego otoczenia nasza sytuacja płynnościowa dała nam możliwość podzielenia się częścią zysku za 2019. Już po raz szósty z rzędu będziemy wypłacać dochód dla naszych akcjonariuszy, a jednocześnie zachowujemy finansową i operacyjną gotowość do aktywnego uczestniczenia na rynku nabywania wierzytelności – komentuje Piotr Krupa, prezes zarządu Kruka.

>> 20 października zapraszamy na czat inwestorski z Tomaszem Kałuziakiem, dyrektorem ds. relacji inwestorskich i rozwoju Kruk SA. Tematem spotkania będzie buy back i praktyczne kwestie związane z udziałem w ofercie

Skup akcji w imieniu spółki przeprowadzi Santander BM. Akcjonariusze będą mogli również składać zapisy w domach maklerskich, w których są prowadzone ich rachunki papierów wartościowych i do których przypisane są akcje Kruka. Zgodnie z harmonogramem, planowana data przyjęcia ofert sprzedaży przez spółkę i określenia m.in. stopnia redukcji zapisów to 16 listopada. Przewidywany termin zawarcia transakcji i odkupienia akcji wynikających z przydziału nastąpi 18 listopada.

– Prowadzącym cały proces jest Biuro Maklerskie Santandera, a przy konstruowaniu zasad skupu zależało nam aby akcjonariusze, szczególnie inwestorzy indywidualni, mogli skorzystać z własnych domów maklerskich. Jeśli domy maklerskie oferują usługę zapisów na odległość to oczywiście będziemy je honorować i rekomendować. Dodatkowo dajemy akcjonariuszom 4 tygodnie, aby w dogodnym dla siebie momencie mogli złożyć spółce ofertę sprzedaży swoich akcji. Chcielibyśmy, aby każdy inwestor posiadający akcje Kruka miał możliwość wzięcia udziału w skupie. Liczymy, że frekwencja będzie bardzo wysoka i w związku z tym spodziewamy się dużej redukcji zapisów – dodaje Piotr Krupa.

>> Kosztowa poduszka – omówienie sprawozdania finansowego Kruk SA po II kw. 2020 r.

W 2019 roku skonsolidowany zysk netto grupy Kruk wyniósł 277 mln zł, a zysk spółki 386 mln zł, z czego 95 mln zł akcjonariusze przeznaczyli na skup akcji. Szacunkowa wartość środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na 30 września 2020 roku wyniosła w grupie Kruk 264 mln zł, co oznacza wzrost o 14 mln zł w porównaniu do końca czerwca 2020 roku. Wartość dostępnych i niewykorzystanych linii kredytowych na koniec 30 września 2020 roku wyniosła 1.181 mln zł i wzrosła tym samym o 271 mln zł wobec końca czerwca 2020 roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Kruk)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR