StockWatch.pl

3 najlepsze fundusze za ostatnie 3 lata wg Analizy Online

Omawiane walory: , ,

Według rankingu funduszy Analiz Online, najwięcej funduszy z najwyższą oceną (4a lub 5a) w horyzoncie 36-miesięcznym miały następujące towarzystwa: Skarbiec TFI (15 funduszy), PKO TFI (13) i Santander (12). Średnie oceny tych funduszy na koniec maja br. wyniosły odpowiednio: 4,4; 3,5 oraz 3,4.

Ranking funduszy inwestycyjnych Analiz Online pozwala w ramach jednej grupy wyłonić najlepsze fundusze. Raport przygotowywany jest co miesiąc w oparciu o wskaźnik information ratio, który obrazuje relację zysku do ponoszonego ryzyka. Fundusze o najwyższej efektywności otrzymują ocenę 5a lub 4a, rozwiązania najsłabsze 1a lub 2a, ocena 3a ma charakter neutralny.

Funduszy, które otrzymały notę w horyzoncie 36-miesięcznym jest obecnie 335, czyli znacznie ponad połowa spośród wszystkich FIO i SFIO z oferty polskich towarzystw funduszy inwestycyjnych.

Skarbiec TFI to towarzystwo, które w swojej ofercie ma najwięcej funduszy wysoko ocenionych w 36-miesięcznym Rankingu Analiz Online. To również TFI, w którym średni ranking wszystkich ocenionych funduszy (łącznie 17) jest najwyższy (4,4).

– Towarzystwo znane jest z bardzo dobrej oferty funduszy akcji zagranicznych – aż pięć ma bardzo wysoki ranking – Skarbiec Emerging Markets Opportunities (Skarbiec – Global Funds SFIO), Skarbiec Globalny Małych i Średnich Spółek (Skarbiec FIO), Skarbiec Rynków Rozwiniętych (Skarbiec FIO), Skarbiec Spółek Wzrostowych (Skarbiec FIO), Skarbiec Top Brands (Skarbiec FIO) – wskazały Analizy Online.

– Dobre wyniki w perspektywie kilkuletniej to zasługa ciężkiej pracy zarządzających, stabilnego i profesjonalnego zespołu ekspertów odpowiadających za strategie inwestycyjne poszczególnych funduszy. To mocna strona Skarbiec TFI – w tym zakresie nic się nie zmienia – chcemy dostarczać naszym klientom jak najlepsze wyniki wypracowywane przez najwyższej klasy ekspertów na krajowym rynku inwestycyjnym – skomentowała w rozmowie z ISBnews prezes Skarbiec Holding i Skarbiec TFI Anna Milewska.

– Warto podkreślić, że analiza wyników funduszy w ujęciu 3-letnim jest jedną z istotnych miar prezentujących efekty pracy zarządzających. Bieżące podsumowanie obejmuje bowiem tąpnięcie na rynkach kapitałowych w 2018 r. To również istotna informacja w kontekście rynku PPK – długoterminowe oszczędzanie jest jak najbardziej zasadne – bo tylko wtedy można mówić o skutecznie prowadzonym procesie inwestycyjnym – dodała.

Na drugim miejscu jest PKO TFI – największe towarzystwo oferujące szeroko dostępne fundusze inwestycyjne. Tych z oceną najwyższą 4a bądź 5a ma 13 (na 25 ocenionych). Oprócz funduszy będących od zawsze w ofercie tego towarzystwa, jest kilka funduszy Gamma, nad którymi niegdyś pieczę sprawowało nieistniejące już, a przejęte przez PKO TFI, KBC TFI. W tym wypadku ocena 36-miesięczna jest więc zasługą pracy obydwu zespołów.

Podium zamyka Santander TFI. Towarzystwo oferuje dobre fundusze – jak oceniają Analizy Online – zarówno klientom banku Santander, jak i Credit Agricole. Wśród nich jest Credit Agricole Stabilnego Wzrostu – fundusz, który od lipca 2015 roku cały czas utrzymuje najwyższą ocenę 5a – takich przypadków wśród wszystkich pozostałych rozwiązań dostępnych na rynku można policzyć na palcach jednej ręki. Dwa z nich to fundusze Investors TFI (Investor Zrównoważony i Investor Zabezpieczenia Emerytalnego). To towarzystwo również znalazło się bardzo wysoko w zestawieniu z 10 funduszami z oceną 4a lub 5a.

– Naszym zadaniem jest wypracowanie najlepszego wyniku inwestycyjnego przy jednoczesnej kontroli ryzyka. Wyniki inwestycyjne powinny być stabilne, a ryzyko strat ograniczone w długim horyzoncie. Santander TFI charakteryzuje niezmienna strategia inwestowania w starannie wyselekcjonowane spółki oraz zespół ludzi, którzy są doskonałymi fachowcami, a w dodatku od lat wspólnie zdobywają doświadczenie. Cieszymy się, że rankingi takie jak Analiz Online pokazują, że nasze podejście się sprawdza – skomentowała w rozmowie z ISBnews członek zarządu Santander TFI Marlena Janota.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT pkobp, sanpl, skarbiec, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 24 października akcjonariusze Skarbiec Holdingu zdecydują o wypłacie dywidendy

  SKARBIEC Holding zwołał na 24 października walne zgromadzenie akcjonariuszy. Jeden z projektów uchwał dotyczy przeznaczenia 3,41 mln zł z zysku za miniony rok obrotowy na dywidendę, co oznacza wypłatę w wysokości 0,50 zł na akcję. 

 • Skarbiec Holding mocno poprawił zyski

  SKARBIEC Holding odnotował 31,17 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w roku finansowym 2018/2019 (zakończonym 30 czerwca 2019 r.) wobec 19,61 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji spółki rośnie dziś o ponad 4 proc.

 • Bankowy dramat

  Środowa sesja w Europie i Polsce była prawdopodobnie najbardziej frustrującą w ostatnich tygodniach dla inwestorów na GPW. W temacie wojny handlowej nie widać na razie szans na żadne przełomy, jeżeli już to negatywne (o ile zapowiedziane na początek września amerykańskie cła rzeczywiście wejdą przy podwyższonych stawkach, Chiny zapowiedziały dodatkowe retorsje). Zdecydowanie powiedział to prezydencki doradca, P. Navarro, który stwierdził, że jest „mało prawdopodobne, że szybko się coś wydarzy”.

 • PKO BP miał ponad 1,2 mld zł zysku netto w II kwartale 2019 r.

  Największy polski bank komercyjny wypracował 1,21 mld zł zysku netto, czyli o 40 proc. więcej niż przed rokiem. Kilkuprocentową poprawę PKO BP zanotował także na wynikach z tytułu odsetek oraz prowizji i opłat.

 • 12 znanych spółek, które warto śledzić w sezonie wyników za II kwartał

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał spółki, które w tym sezonie mogą sprawić niespodziankę. Wśród czarnych koni dominują reprezentanci takich branż jak przemysł, finanse, handel czy telekomunikacja.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR