4 spółki, które robią dobry biznes za granicą

Omawiane walory: , , ,

Słabnący od pół roku złoty to sygnał dla inwestorów o potencjalnych ekstra zyskach eksporterów. StockWatch.pl sprawdził, kto miał w zamkniętym właśnie kwartale potrafił dobrze zarobić i równie nieźle rokuje na przyszłość.

Tym razem podsumowując wyniki za III kwartał szukamy perełek wśród eksporterów. Powinien być to okres udany dla spółek uzyskujących przychody w euro czy dolarze, bo kurs złotego do głównych walut systematycznie się osłabia. Do tego w analogicznym, porównawczym okresie 2013 roku trend był odwrotny. Jednak same rozliczenia walutowe nie gwarantują sukcesu. Ważne jest, aby biznes w którym działa konkretna spółka nie był zarażony kryzysem.

>> Zamiast akcji wolisz obracać walutami? Śledź bieżące analizy, komentarze i notowania >> w dedykowanym serwisie dla traderów.

Trafny kierunek ekspansji zagranicznej obrał Elzab. Producent urządzeń fiskalnych w III kwartale poprawił zysk EBIT o 128 proc. w ujęciu r/r do 5,5 mln zł, a przychody urosły mu blisko o 100 proc. do 47,7 mln. Źródłem takich przyrostów jest ekspansja na rynek węgierski. Rozporządzenie Ministerstwa Finansów Węgier, które wyznaczyło ostateczny termin na zakup kas fiskalnych w pierwszym etapie fiskalizacji na 31 sierpnia 2014 r., spowodowało że III kwartał br. był dla Elzabu okresem żniw. W połowie przyszłego roku spodziewana jest fiskalizacja kolejnych grup podatników na Węgrzech. Teraz Elzab chce zaistnieć na rynku greckim i na Bliskim Wschodzie. Na pierwszym z wymienionych rynków spółka pozyskała już kilka tysięcy zamówień i wygląda on perspektywicznie. Natomiast na drugim polska firma rozpoczyna sprzedaż wag elektronicznych do Izraela i sprawdzarek cen do jednego z państw arabskich.

>> Sprawdź obraz fundamentalny Elzabu po wynikach kwartalnych >> pod tym linkiem.

Smak dewiz poczuł też Ursus, który w poprzednich kwartałach nie rozpieszczał wynikami. Trzeci kwartał 2014 r. producent maszyn i urządzeń rolniczych zamknął zyskiem EBIT w wysokości 4,8 mln zł. Rok wcześniej na tym poziomie widniała strata w kwocie -4,5 mln zł. Osiągnięciu towarzyszył 93-proc. wzrost przychodów do 65 mln zł. Z raportu kwartalnego wynika, że głównym czynnikiem poprawy była wysyłka ciągników, wyposażenia centrów serwisowych oraz dostawy części zamiennych w ramach pierwszej fazy umowy z etiopską firmą METEC. Łączny kontrakt przewiduje na dostawę 3 tys. ciągników, a jego wartość to 90 mln USD. Warto też wspomnieć, że ciągniki rolnicze sygnowane marką Ursusa niebawem wyjadą na pola w Pakistanie. Pod koniec października spółka poinformowała o udzieleniu FarmAll Technology 20-letniej licencji oraz wsparcia technicznego. Nie ujawniono kwoty transakcji, wiadomo jedynie, że wpływy z zawartych umów będą stanowiły stałą pozycję w przychodach, ale ich wartość na chwilę obecną nie przekraczają 10 proc. kapitałów własnych.

>> Zobacz jak wyglądają wskaźniki i parametry finansowe Ursusa po wynikach >> na stronie analitycznej spółki.

Eksport ma mocne przełożenie także na wyniki Amiki. W pierwszych 9 miesiącach 2014 roku na ponad 1,41 mld zł przychodów przeszło 900 mln zł pochodziło z rynków zagranicznych. W tym okresie spółce udało się zwiększyć sprzedaż w Niemczech, Czechach i Słowacji, Wielkiej Brytanii, Skandynawii oraz Federacji Rosyjskiej. Najmocniejszą dynamiką popisał się rynek brytyjski (+84 proc.). Warto też odnotować, że mimo trudnej sytuacji na Ukrainie sprzedaż w tym kierunku wzrosła o 17 proc. Amika pomimo negatywnego wpływu kursu RUB i UAH zdołała poprawić zysk brutto na sprzedaży o 25 proc., uzyskując 442,2 mln zł. To zasługa wzrostu efektywności produkcji, podniesienia cen na rynkach zagranicznych oraz niższych cen zakupu komponentów.

>> Dane fundamentalne Amiki sprawdzisz >> pod tym linkiem.

Przykładem umiejętnego wychodzenia z biznesem poza obszar naszego kraju jest dystrybutor elektroniki użytkowej AB. Spółka właśnie zapowiedziała, że w związku z dobrym zachowaniem rynku czeskiego, podnosi cel ekspansji sieci franczyzowej Digimax. Grupa chce powiększyć sieć do 100 punktów już na koniec marca 2015, a nie czerwca jak planowała wcześniej. Do końca 2016 roku Digimax ma mieć 150 lokalizacji. Planowane jest też wejście. Na koniec października sieć liczy 65 punktów.

Grupa w minionym kwartale zanotowała wzrost przychodów o 19 proc., do 1,5 mld zł. Pozwoliło to na wygenerowanie 22,7 mln zł wyniku EBITDA (+10 proc. r/r) oraz 15,1 mln zł zysku netto (+16 proc. r/r). Spółka jest dystrybutorem smartfona iPhone 6. Jego premiera w Polsce, Czechach i na Słowacji miała miejsce w październiku, zatem pojawi się w wynikach kolejnego kwartału. Tylko w trakcie pierwszych trzech dni od światowej premiery na dziewięciu rynkach sprzedanych zostało 10 mln sztuk tych produktów, przebijając dotychczasowy rekord serii 5S/5C sprzed roku – wtedy jednak Grupa AB nie była jeszcze dystrybutorem smartfonów Apple.

>> Sprawdź wskaźniki fundamentalne AB i porównaj je z konkurentami oraz średnią sektora >> na stronie analitycznej spółki w serwisie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abpl, amica, elzab, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR