6 spółek, które już kuszą sowitą dywidendą

Omawiane walory: , , , , ,

Na dywidendowe żniwa trzeba jeszcze poczekać około pół roku, ale już z pierwszych deklaracji wiadomo, gdzie obficie skapnie ze stołu. StockWatch.pl przygotował wstępną listę szczodrych spółek. Niektóre z nich proponują stopę aż 7-8 proc.

Ostatnie ruchy na polskich indeksach to zimny prysznic dla tych, którzy spodziewali się kontynuacji zeszłorocznej hossy. Obecnie więcej mówi się możliwości nadejścia głębszej korekty, bo sygnałów przesilenia przybywa. W takiej sytuacji warto poszukać bezpiecznych przystani. Zawsze aktualnym schronieniem są spółki dywidendowe, które są w stanie zapewnić nam regularny dopływ gotówki. Moda na takie spółki panowała w 2012 roku, co doskonale widać po indeksie WIG-Div, który grupuje emitentów charakteryzujących się najwyższą stopą dywidendy. W ubiegłym roku wskaźnik ten urósł o ponad 20 proc.

Duże zainteresowanie dywidendami wynika m.in. z tego, że są one poważną konkurencją dla obligacji. W zeszłym roku stopa dywidendy dla akcji z indeksu WIG20 wyniosła 4,85 proc., a dla szerokiego indeksu WIG 4,21 proc., wobec 3,72 proc. rentowności obligacji skarbowych. Rok 2012 był rekordowy pod względem dzielenia się zyskami – spółek płacących ponad przeciętną dywidendę było sporo. Sztandarowym przykładem są tutaj KGHM i Emperia z dwucyfrową stopą. W całym 2012 roku na dywidendy dla akcjonariuszy innych niż strategiczni poszło ponad 11 mld zł, czyli o 1,4 mld zł więcej niż rok wcześniej. W tym roku o takiej hojności można pomarzyć, bo kryzys dobrał się do zysków spółek. Trzeci kwartał pokazał, że wyniki były dalekie od ideału, a najlepszym tego znakiem jest pogorszona rentowność EBITDA wszystkich spółek. Według wyliczeń StockWatch.pl spadła ona w ujęciu r/r z 19,5 proc. do 14,6 proc. Do tego eksperci ostrzegają przed słabymi wynikami spółek za IV kwartał.

>> Sprawdziliśmy, które ze spółek mają gruby portfel – część z nich chętnie dzieli się zyskami. >> Giełda po wynikach: ranking 13 spółek z największą gotówką.

Jednak na polu dywidend ciekawych ofert nie zabraknie. Już teraz wstępne deklaracje składają pierwsze spółki. W tym tygodniu okazało się, że zarząd Neuki będzie rekomendował dywidendę w wysokości 3,20 zł na jedną akcję (wzrost o 23 proc. rdr). Spółka regularnie dzieli się zyskiem. Wcześniej dystrybutor leków z zysku za 2011 rok wypłacił 11,6 mln zł, czyli 2,60 zł na akcję (stopa 3,29 proc.), za 2010 rok – 2,30 zł (stopa 3,54 proc.), a 2009 rok – 2 zł (stopa 2,8 proc.). Niedawno też zarząd AC Autogaz zarekomendował walnemu zgromadzeniu wypłatę 2,10 zł dywidendy na walor z zysku za 2012 rok. Natomiast władze spółki Action mają zaproponować przeznaczenie 1,50 zł dywidendy na papier. Dla tych spółek stopa wynosi odpowiednio 8 proc. i 5 proc.

Ostatnio coraz częściej spotykaną formą jest zaliczka dywidendowa. Niedawno zarząd Kino Polska podjął uchwałę o wypłacie 0,50 zł na akcję na poczet dywidendy. Jednak ostateczna wypłata może być wyższa.

– Zysk netto w IV kwartale szacujemy na około 3,6 mln zł. W całym 2012 roku Kino Polska TV zrealizuje więc około 14,6 mln zł zysku netto. Grupa nie jest zadłużona, faktycznie posiada nadwyżki gotówkowe. Zapadła już decyzja o wypłacie z zysku netto 2012 roku dywidendy zaliczkowej w wysokości 0,50 zł, sądzimy, że ostatecznie pełna dywidenda za 2012 rok będzie wyższa i wyniesie około 1 zł na akcję (DY=6,4 proc.). – oceniają analitycy Trigon DM.

>> Kurs dystrybutora leków po zapowiedziach rekordowych dywidendy ustanowił w tym tygodniu nowy szczyt. >> Neuca planuje wypłacić 14,5 mln zł na dywidendę.

W tym tygodniu głośno zrobiło się w sprawie przyszłej dywidendy z KGHM. Według informacji Pulsu Biznesu, resort skarbu może oczekiwać wypłaty na poziomie 2,7 mld zł (13,50 zł/akcję), a zarząd czułby się komfortowo z wypłatą na poziomie najwyżej 1,5-1,6 mld zł (7,50-8 zł/akcję). Ostateczne decyzje zostaną podjęte na majowym WZA. Przypomnijmy, że w zeszłym roku na wypłatę przeznaczono ponad 28 zł na akcję.

– Zarząd KGHM będzie starał się wynegocjować mniejszą dywidendę argumentując potrzebami inwestycyjnymi oraz koniecznością zadłużenia spółki na wypłatę. Z drugiej strony to Skarb Państwa podejmuje ostateczną decyzję. W tej chwili jedyną znaną liczbą jest spekulacja Pulsu Biznesu. Gdyby rzeczywiście KGHM wypłacił 13,50 zł na akcję (stopa dywidendy 7,2 proc.), byłoby to trochę powyżej naszych oczekiwań (11 zł), ale raczej przyjęte neutralnie przez rynek. Naszym zdaniem wyższa dywidenda jest obecnie mało prawdopodobna. – uważają analitycy DM PKO BP.

Spore oczekiwania w tym zakresie są także w stosunku do innego giełdowego giganta, którego akcje w drugim półroczu 2012 roku napędzały hossę na giełdzie. Chodzi o PZU, które uchodzi za typowo dywidendową spółkę.

– Akcje PZU zachowają dywidendowy charakter. Zgodnie z naszymi prognozami DY obliczony na podstawie zakładanej wypłaty z zysku za 2012 rok wynosi powyżej 7 proc., a w kolejnych latach mają powtarzalny poziom 5,5-6,5 proc. Jest to znacznie wyżej niż rentowność obligacji, co przesądza o ich atrakcyjności inwestycyjnej. Lepsze na tle banków jest również wskaźnik P/E ubezpieczyciela, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wyższy poziom osiąganego ROE. – ocenia Trigon DM w strategii na 2013 r.

>> Serwis StockWatch.pl uważnie śledzi wszystkie informacje dotyczące planów dywidendowych spółek z warszawskiej giełdy. >> Aktualne kalendarium dywidend znajdziesz tutaj.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ACAUTOGAZ, action, kghm, kinopol, NEUCA, PZU)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR