6 spółek z mWIG40, które warto w tym roku mieć w portfelu

Omawiane walory: , , , , ,

W ubiegłym roku akcje spółek o średniej kapitalizacji były strzałem w dziesiątkę na słabiutkim rynku. Najlepszych sześciu reprezentantów mWIG40 dało stopę zwrotu przekraczającą 30 proc. Zdaniem rynkowych ekspertów, nowy rok będzie dla nich okresem dalszego śrubowania wyników.

W ubiegłym roku warszawski parkiet nie zdołał powtórzyć wyczynu z 2013 i 2012 roku, gdy indeks szerokiego rynku zyskał odpowiednio ponad 8 proc. i 25 proc. W trudnych warunkach najlepiej poradziły sobie jednak średnie spółki, detronizując pod względem stopy zwrotu giełdowe maluchy. W minionym roku indeks mWIG40 zyskał 4 proc. i wykreował kilka nieoczekiwanych gwiazd parkietu.

Jednym z niekwestionowanych liderów okazała się Energa. Akcje energetycznej spółki, która zadebiutowała na parkiecie w grudniu 2013 roku, zamknęły miniony rok aż 45-proc. wzrostem kursu akcji. Energa postrzegana jest przez rynek jako spółka dywidendowa, co okazało się jedną z podstawowych pożywek do wzrostów. Dywidenda będzie też ważnym argumentem w 2015 roku. Szacowana przez rynek stopa powinna przekroczyć 5 proc. Gdańska spółka zapowiedziała, że przeznaczy w tym roku do podziału między akcjonariuszy około 500 mln zł. Niedawno na łamach StockWatch.pl Bartłomiej Kubicki, analityk Societe Generale sugerował, iż zarząd może zdecydować się na propozycję wyższej kwoty niż miało to miejsce rok wcześniej.

Kolejnym mocarzem w 2014 roku stał się Ciech. Akcje chemicznej grupy zyskały ponad 37 proc., z czego większość zwyżki przypadła na drugie półrocze. Wtedy też stało się jasne, że głównym udziałowcem Ciechu będzie Jan Kulczyk poprzez spółkę zależną. Niedawno chemiczna grupa została nominowana do grona faworytów na 2015 rok przez DM BOŚ. Natomiast ING Securities umieścił Ciech na liście ciekawych spółek na ten rok zaznaczając, że to wskazanie dla inwestorów z cierpliwością, odwagą i wysokim apetytem na ryzyko. Grupa ma już za sobą prezentację nowej strategii. Ciech w latach 2014-19 zakłada średnioroczne przychody ok. 3,8 mld zł i znormalizowaną EBITDA ok. 660 mln zł. Średnioroczna marża EBITDA ma wynieść ok. 17 proc. W 2019 roku wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA ma spaść poniżej 1x. Ciech poinformował też, że planuje średnią stopę dywidendy na poziomie 3 proc. >> W serwisie znajdziesz analizę aktualnej sytuacji fundamentalnej Ciechu po wynikach za ostatni kwarta

Na topie w zeszłym roku były też akcje Global City Holding, który poprawiły swoją wycenę o 35 proc. Mijający rok był przełomowy dla spółki notowanej wcześniej pod nazwą Cinema City International. W I kwartale połączyła się ona z brytyjską siecią kin Cineworld Group, wnosząc do niej cały swój biznes kinowy. W zamian stała się największym akcjonariuszem spółki Steve’a Wienera, wyszła z czystym bilansem bez długów i gotówką na dalsze przedsięwzięcia. Akcje operatora sieci multipleksów są jednym z głównych faworytów na 2015 rok pod względem atrakcyjności inwestycyjnej według DM BDM. Biuro w swojej najnowszej rekomendacji wyceniło jedną akcje spółki na 52,10 zł, co daje ponad 20-proc. potencjał względem kursu giełdowego.

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć

Ponad 30-proc. stopę zwrotu zafundowali akcjonariuszom także dwaj przedstawiciele sektora przemysłowego – Kęty i Forte. Pierwsza ze spółek podała już wstępne szacunki za IV kw. 2014 r. Grupa prognozuje, że miniony kwartał był kolejnym okresem wzrostu sprzedaży. Skonsolidowane przychody miałby wzrosnąć o 6 proc. w ujęciu r/r do 455 mln zł. Według prognozy zarządu EBIT IV kwartału wyniesie 41 mln zł, czyli o około 40 proc. więcej w ujęciu r/r. Zysk EBITDA ma wynieść 63 mln zł, dając 25-proc. progres. Niedawno też analitycy BM BPH opublikowali raport, w którym zalecają akumulowanie akcji Kęt. Cenę docelową wyznaczono na 309,28 zł. Zarząd Kęt przygotowuje nową strategię na lata 2015-2020, która ma być przedstawiona w I kwartale. Biuro zakłada, że zarząd postawi w niej na zrównoważony wzrost wszystkich segmentów i skupi wysiłki na umacnianiu pozycji grupy na rynkach zagranicznych.

Z kolei akcje Forte zostały ostatnio pokrzepione rekomendacją kupuj od ING Securities z 23-proc. potencjałem wzrostu. Wśród argumentów przemawiających za spółką wymieniono przewagi konkurencyjne nad niemieckimi i francuskimi producentami mebli. Zwraca uwagę także sprzedaż wyrobów spółki do europejskiej sieci detalicznej Steinhoff, która w Europie jest drugim sprzedawcą mebli. W ostatnich dniach Forte podpisało umowę z Grajewem na dostawę płyt drewnopochodnych za ponad 300 mln zł. Analitycy wskazują, że kontrakt zabezpiecza około 80 proc. oczekiwanych zakupów surowca przez producenta mebli w latach 2015-2016.

Ostatnią spółką, której roczna stopa zwrotu przekracza 30 proc. jest Kruk. Sprzymierzeńcem windykacyjnej grupy są niskie stopy procentowe. Kruk nie zwalnia tempa i inwestuje środki w nowe portfele. W połowie grudnia okazało się, że grupa dopięła zakup portfela wierzytelności hipotecznych od BZ WBK oraz długu wynikającego z umów kredytowych w Banca Comerciala Romana. W sumie obie inwestycje kosztowały około 97 mln zł, a ich wartość nominalna to 560 mln zł. W pierwszych trzech kwartałach 2014 roku nakłady inwestycyjne na wierzytelności nabyte przez grupę wyniosły łączne 355 mln zł, a wartość nominalna kupionych wierzytelności to 2,2 mld zł. Narastająco po pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku grupa wypracowała rekordowe wyniki. Zysk netto wzrósł w ujęciu r/r o 57 proc. do 126 mln zł. Niemniej w III kwartale wyniki okazały się nieco niższe w ujęciu r/r. >> Więcej informacji na temat Kruka oraz jego wyników finansowych znajdziesz tutaj

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji sześciu omawianych spółek oraz indeksu mWIG40 na przestrzeni ostatniego roku.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji sześciu omawianych spółek oraz indeksu mWIG40 na przestrzeni ostatniego roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ciech, energa, FORTE, GLOBCITYHD, kety, Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR