whruivqb
Advertisement
PARTNER SERWISU
wvgnouyl

Borys z PFR: PKB Polski może spaść o co najmniej 5-10 proc. w II kwartale

W Polsce należy zakładać wejście gospodarki w II kwartale w głęboką recesję rzędu co najmniej 5-10 proc., uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Według niego, sytuacja gospodarcza może zacząć się stabilizować od III kwartału, a powrót na ścieżkę wzrostu może nastąpić na przełomie 2020 i 2021 roku.

pfr,recjasja,prognozy

Paweł Borys, prezes PFR

– Gospodarczy i społeczny koszt pandemii COVID-19 będzie gigantyczny. Obecne prognozy zakładają spadek PKB w USA i Europie rzędu 10-15 proc. w najbliższych trzech miesiącach, oraz recesje rzędu 8-10 proc. w całym 2020 r. Nastąpi silny spadek konsumpcji, inwestycji i światowego handlu oraz znaczący wzrost bezrobocia. Biorąc pod uwagę skalę kryzysu na świecie oraz walkę z epidemią, również w Polsce należy zakładać wejście gospodarki w drugim kwartale w głęboką recesję rządu co najmniej 5-10 proc. Scenariusz zatrzymania zachorowań w drugim kwartale zakłada, że sytuacja gospodarcza zacznie się stabilizować od trzeciego kwartału, a powrót na ścieżkę wzrostu może nastąpić na przełomie 2020 i 2021 roku. Spada szansa na odbicie w gospodarce typu ‚V’, a bardziej prawdopodobny jest wariant typu ‚U’. Coraz bardziej staje się jasne, że przynajmniej do czasu szczepionki świat będzie zupełnie inny – napisał Borys w komentarzu dla Business Insider Polska.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zwrócił uwagę, że badania ekonomiczne pandemii grypy hiszpanki w 1918 r. wskazują, iż wywołana pandemią recesja trwała ok. trzech kwartałów i spowodowała spadek PKB o ok. 6 proc. i konsumpcji o ok. 8 proc. w gospodarkach jej dotkniętych.

– Jest to zbieżne z dotychczasowym przebiegiem recesji w Chinach, natomiast przy bardzo ścisłych restrykcjach zdrowotnych. Niepokojące natomiast są informacje o powrocie zachorowań w tym regionie, w tym u osób, które przeszły COVID-19. Wszystko więc zależy od tego, jak długo trwać będzie walka z koronawirusem. Dlatego tak kluczowa nie tylko dla naszego zdrowia, ale też kosztów społecznych i gospodarczych pandemii COVID-19, jest dyscyplina w przestrzeganiu restrykcji, pozostanie w domu i zrobienie wszystkiego, aby zatrzymać rozwój zachorowań. A później kluczowe będą środki bezpieczeństwa przy powrocie do pracy i normalnego życia – wskazał szef PFR.

Podkreślił, że skutkom ekonomicznym pandemii mają przeciwdziałać pakiety osłonowe ogłaszane w wielu krajach, w tym Tarcza Antykryzysowa o wartości obecnie ponad 220 mld zł.

– Wartość Tarczy to ok. 10 proc. PKB, co czyni ją jedną z największych w porównaniu do innych państw. W jej ramach na wparcie pracowników i ochronę miejsc pracy oraz wsparcie finansowe dla przedsiębiorców przeznaczonych zostało ponad 40 mld zł – napisał Borys.

Podkreślił, że jednym z kluczowych celów rządowej Tarczy Antykryzysowej jest ochrona miejsc pracy poprzez wsparcie finansowe dla firm.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

Najnowsze wiadomości (aktualności, giełda, akcje)



Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy Forex Kursy walut Akcje Giełda Waluty Kryptowaluty
Trading jest ryzykowny i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Treści publikowane w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej. Portal StockWatch.pl nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury zawartych w nim treści.
peek-a-boo
×

FOSA – nowa usługa analityczna poświęcona zagranicznym spółkom w StockWatch.pl

Sprawdź
cookie-monstah

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania i realizacji niektórych funkcjonalności takich jak automatyczne logowanie powracającego użytkownika czy odbieranie statystycznych o oglądalności. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, lub dostosować ich ustawienia.

Dostosuj   Ukryj komunikat