
Kotecki z RPP: Inflacja wyniesie prawdopodobnie 2,5 proc. r/r albo mniej w marcu
– My ciągle jesteśmy na tych proszkach przeciwbólowych [tj. tarczach antyinflacyjnych]. No i teraz jeden z nich zostanie od 1 kwietnia usunięty – mówimy o VAT na żywność, przy inflacji prawdopodobnie 2,5 proc. albo mniej w marcu. Więc to jest chyba dobry moment, żeby się tych środków pozbyć – powiedział Kotecki w Tok FM.
Według niego bardzo możliwe jest, że po podwyższeniu VAT nie nastąpi skok cen żywności, bo mamy „wojnę cenową” dużych sieci, które mogą tę zmianę zabsorbować.
– Możemy nie zobaczyć tego wzrostu, a jeżeli ten wzrost, wynikający z przywrócenia stawki, to będzie on tylko tymczasowy. Więc to też nie jest taki czynnik, który nam podbije inflację na stałe – stwierdził członek RPP.
Jak podał w połowie marca Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 2,8 proc. w ujęciu rocznym w lutym 2024 r.
Według centralnej ścieżki marcowej projekcji inflacyjnej – w scenariuszu zakładającym, że antyinflacyjne działania osłonowe będą kontynuowane w całym horyzoncie projekcji – inflacja konsumencka wyniesie: 3 proc. w 2024 r., 3,4 proc. w 2025 r. i 2,9 proc. w 2026 r. (wobec odpowiednio: 3 proc., 3,4 proc. dla lat 2024-2025 w projekcji listopadowej). Prawdopodobieństwo, że inflacja CPI ukształtuje się poniżej ścieżki centralnej, wynosi 15 proc. w br., 43 proc. w 2025 r. oraz 50 proc. w 2026 r.
W poszczególnych kwartałach 2024 r. według centralnej ścieżki projekcji marcowej będzie kształtować się następująco: 3,2 proc. w I kw br., 2,5 proc. r/r w II kw. br., 3 proc. r/r w III kw. br. i 3,4 proc. w IV kw. br.
Prawdopodobieństwo, że inflacja CPI ukształtuje się poniżej górnego pasma celu inflacyjnego NBP 3,5 proc. (cel inflacyjny to 2,5 proc. +/- 1 pkt proc.) w 2024 r. wynosi 32 proc., w przyszłym roku – 45 proc. i w 2026 r. 61 proc.
W scenariuszu wycofania działań antyinflacyjnych wskaźniki średnioroczne kształtowałyby się następująco: 5,7 proc. w 2024 r., 3,5 proc. w 2025 r. i 2,7 proc. w 2026 r. W poszczególnych kwartałach tego roku w tym scenariuszu inflacja kształtowałaby się następująco: 3,2 proc., 3,4 proc., 8 proc. i 8,4 proc. r/r.