dzmiuatc
Advertisement
PARTNER SERWISU
jzogdpjj

Znów cięcie ratingu Hiszpanii, aż o dwa poziomy

Jak podał PAP, agencja Moody's obniżyła we wtorek rating Hiszpanii z Aa2 do A1.

Dalsza perspektywa ratingu jest negatywna, czyli możliwe są dalsze cięcia. Agencja argumentuje taką decyzję niskim wzrostem gospodarczym, napiętym budżetem i podatnością na napięcia na rynkach.

Cóż, to można powiedzieć ostatnio o prawie każdym kraju strefy euro oraz równe dobrze o USA.

System ratingów Moody’s nie jest tak czytelny jak konkurencyjnej agencji S&P. Poziom A1 odpowiada A+ i jest piątym poziomem od góry. Niżej jest jeszcze A i A-, i zaczyna się strefa B, która wygląda już nieciekawie.

Prawopodobieństwo bankructwa na poziomie A z danych historycznych wynosi 0,01 proc., czyli jest nadal pomijalne. Poziom ratingu przekłada się jednak na premię za ryzyko związane z inwestycją w papiery dłużne, którą musi zaoferować emitent inwestorowi jako ekstra wynagrodzenie.  W wypadku poziomu A1 wg Moody’s, premia dla obligacji skarbowych powinna wynosić 1 punkt procentowy. Oznacza to – paradoksalnie – że Hiszpania przyciągnie w ten sposób większy kapitał. W zeszłym tygodniu Włochy z ratingiem obniżonym do A2 nie miały żadnegp problemu z uplasowaniem obligacji, mimo że – uwaga – wcale nie płaciły więcej niż za poprzednią serię.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

Najnowsze wiadomości (aktualności, giełda, akcje)



Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy Forex Kursy walut Akcje Giełda Waluty Kryptowaluty
Trading jest ryzykowny i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Treści publikowane w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej. Portal StockWatch.pl nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury zawartych w nim treści.
peek-a-boo
×

FOSA – nowa usługa analityczna poświęcona zagranicznym spółkom w StockWatch.pl

Sprawdź
cookie-monstah

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania i realizacji niektórych funkcjonalności takich jak automatyczne logowanie powracającego użytkownika czy odbieranie statystycznych o oglądalności. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, lub dostosować ich ustawienia.

Dostosuj   Ukryj komunikat