xpkumjfo
Advertisement
PARTNER SERWISU
sjjmiqzj

Akcje tanieją, bo w III kwartale pogorszyły się fundamenty

Podsumowanie wyniki spółek za trzeci kwartał pokazuje wyraźny wzrost przychodów, ale także mocny spadek zysków i marż. Rynek od wakacji spadł jednak szybciej niż fundamenty, toteż wskaźniki giełdowe znów znacząco zyskały na atrakcyjnosci. Zobacz jak wygląda obraz giełdy jako całości i na które sektory warto zwrócić uwagę.

Inwestorów szukających okazji warto jednak przestrzec aby nie grali przeciwko trendowi. Fundamenty i wyceny rynkowe nie idą w parze, a wręcz w przeciwfazie, toteż stwierdzenie iż akcje fundamentalnie są ciekawsze niż kwartał czy pół roku wcześniej nie jest rekomendacją do kupna. Natomiast jak najbardziej jest przesłanką do obserwacji.

Podsumowanie GPW po III kwartale oparliśmy na zsumowaniu wyników 348 spółek z głównego parkietu, które są notowane co najmniej od roku, prowadzą działalność kontynuowaną, ich rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym oraz cechują się przynajmniej minimalną płynnością pozwalającą na ustalenie wielkości rynkowej. Przy uwzględnieniu tych kryteriów analizujemy walory o kapitalizacji 90 proc. WIG-u, co można uznać za reprezentatywne dla całości parkietu.

W takim zestawieniu spółki najlepiej wypadają pod względem przychody. W III kwartale łączne przychody spółek giełdowych wyniosły 174,3 mld zł i były wyższe o ponad 22 proc. niż rok wcześniej. Okazuje się też, że są one wyraźnie wyższe od tych z poprzednich kwartałów tego roku. W stosunku do pierwszych trzech miesięcy 2011 r. mamy 27-proc. wzrost, a w porównaniu z kolejnymi trzema miesiącami zwyżka jest 21-proc. W III kwartale najwyższą, bo 60-proc. (w ujęciu r/r) dynamiką wykazał się sektor chemiczny, który na fali dobrej koniunktury błysnął wynikami.

>> Interesują Cię konkretne spółki? Śledź na bieżąco >> omówienia raportów kwartalnych przygotowywane przez analityków StockWatch.pl

Łącznie zestawione wyniki dla spółek giełdowych pokazują wzrost marży handlowej. Głównie widać to u eksporterów, co ma związek z gwałtownym osłabieniem złotego, jakie obserwowaliśmy od początku sierpnia. W stosunku do II kwartału tego roku marża handlowa wzrosła o 5 punktów procentowych i osiągnęła poziom 30 proc. Natomiast w porównaniu z I kwartałem wzrost był niewielki i wyniósł 0,8 punktu proc. Niestety marże na kolejnych poziomach notują już tylko spadek. Z każdym tegorocznym kwartałem są one coraz niższe.

Stosunkowo najlepiej trzymała się marża EBITDA – spadła w ujęciu kwartalnym o nieco ponad 1 punkt proc. do poziomu 16,37 proc. Gorzej jest na poziomie rentowności EBIT. Jeszcze w I kwartale marża operacyjna przekraczała 14 proc., w kolejnym spadła do 13 proc. by w minionym kwartale zejść do 9,34 proc. Spadek rentowności został wymuszony przez większe koszty funkcjonowania, większe odpisy oraz mniejsze dodatnie aktualizacje wycen. Jeszcze mocniejszy był uszczerbek na marży brutto. W stosunku do II kwartału spadła blisko o połowę do poziomu 6,29 proc. Tu dały znać o sobie większe koszty finansowe i koszty różnic kursowych. Wreszcie marża netto była niższa o ponad połowę w stosunku do II kwartału i wyniosła 4,87 proc. Niestety pogorszyła się rentowność aktywów i rentowności kapitałów własnych do poziomu z I kwartału. Wskaźnik ROA wyniósł 3,26 proc., a ROE ukształtował się na poziomie 11,80 proc.

Mimo spadku zsumowanego  zysku netto w III kwartale aż o 37 proc. widoczna jest poprawa wskaźników giełdowych obrazujących atrakcyjność wycen spółek. To efekt tego, że spadek wartości rynkowej jest szybszy niż spadek wielkości fundamentalnych. Ale fakt jest faktem, że jeszcze w I kwartale C/Z wynosiła 13,80, w kolejnym 11,90, a w III kwartale 10,09. Jeszcze wyraźniej spadł wskaźnik C/WK. Tu odpowiednio mieliśmy 1,61, 1,56 oraz 1,19. Także rosła atrakcyjność wskaźnika EV/EBITDA (odpowiednio 14,80, 13,50 oraz 11,10).

>> Zastanawiasz się jak wycanione są poszczególne sektory? >> Sprawdź ich podstawowe wskaźniki fundamentalne w serwisie.

W ujęciu branżowym najbardziej atrakcyjne sektory pod kątem wskaźnika C/Z to: Surowcowy oraz Chemiczny notujące wskaźnik na poziomie odpowiednio 3,73 oraz 4,60. Poniżej średniej znalazły się jeszcze następujące sektory: Informatyczny (7,24), Paliwowy (7,28), Drzewny (8,50), Lekki (9,37) oraz Motoryzacyjny (9,74). W przypadku wskaźnika mówiącego jakie jest pokrycie zysku wartością przedsiębiorstwa, sytuacja się powtarza – najatrakcyjniejsze branże to: Surowcowa (2,33), Chemiczna (3,53), Motoryzacyjna (4,08), Telekomunikacja (4,31) oraz Paliwowa (4,73).

Sytuacja wygląda analogicznie także w wypadku obu wskaźników jeśli chodzi o branżowych outsiderów. Tu najsłabiej prezentują się deweloperzy i sektor medialny, mające ujemne wskaźniki C/Z oraz EV/EBITDA.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

Najnowsze wiadomości (aktualności, giełda, akcje)



Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy Forex Kursy walut Akcje Giełda Waluty Kryptowaluty
Trading jest ryzykowny i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Treści publikowane w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej. Portal StockWatch.pl nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury zawartych w nim treści.
peek-a-boo
×

FOSA – nowa usługa analityczna poświęcona zagranicznym spółkom w StockWatch.pl

Sprawdź
cookie-monstah

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania i realizacji niektórych funkcjonalności takich jak automatyczne logowanie powracającego użytkownika czy odbieranie statystycznych o oglądalności. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, lub dostosować ich ustawienia.

Dostosuj   Ukryj komunikat