StockWatch.pl

Afera w Ursusie: KNF złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Omawiane walory:

Komisja Nadzoru Finansowego zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wykorzystania informacji poufnej w związku z obrotem akcjami Ursusa oraz zdecydowała o blokadzie rachunku maklerskiego i pieniężnego spółki POL-MOT Auto. Sprawa dotyczy wydarzeń z marca br. 

(Fot. fb/Ursus)

– Jak ustalił Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, spółka POL-MOT Auto SA sprzedawała akcje Ursus SA w okresie pomiędzy powstaniem opóźnionej informacji poufnej, a jej upublicznieniem. Poza transakcjami, o których informowała spółka Ursus SA w dniu 20 marca w godzinach wieczornych, POL-MOT Auto SA sprzedawała akcje także na sesji w dniu 20 marca br. przed publikacją opóźnionej informacji poufnej – informuje KNF.

11 marca do Ursusa wpłynęło pismo od komornika sądowego m.in. z wezwaniem do zapłaty 10 mln zł wraz z odsetkami na rzecz PKO BP oraz informacją o wszczęciu egzekucji z rzeczy ruchomych oraz nieruchomości spółki. Zarząd nie opublikował tej informacji. Zamiast tego jeszcze tego samego dnia zdecydował o opóźnieniu obowiązku przekazania do wiadomości publicznej informacji. Do egzekucji doszło 1,5 tygodnia później. Jednak wcześniej POL-MOT Auto, czyli spółka zależna od POL-MOT Holding SA, dla której spółką dominującą jest INVEST-MOT Sp. z o.o., sprzedała łącznie ponad 847 tys. akcji za blisko 2 mln zł. Udział całej grupy spadł z 41,72 do 40,61 proc. W oficjalnym komunikacie akcjonariusz tłumaczył, że środki ze sprzedaży akcji mają służyć poprawie sytuacji finansowej w grupie kapitałowej POL-MOT Holding SA.

Powyższa tabela prezentuje wolumeny sprzedaży akcji Ursusa przez POL-MOT Auto na GPW w dniach 11-20 marca br., tj. w okresie opóźnienia publikacji informacji poufnej. W tym okresie POL-MOT Auto nie dokonała żadnej transakcji kupna akcji Ursusa. Źródło: KNF


Komisja Nadzoru Finansowego nie uwierzyła w te tłumaczenia i „zbieg okoliczności”. Urząd wyliczył też szereg powiązań osobowych pomiędzy spółką POL-MOT Auto a Ursusem.

1) osoba fizyczna 1 – członek rady nadzorczej POL-MOT Auto SA jest jednocześnie przewodniczącym rady nadzorczej Ursus SA oraz prezesem zarządu POL-MOT Holding SA oraz prezesem zarządu INVEST-MOT Sp. z o.o.; jest również udziałowcem INVEST-MOT Sp. z o.o.;
2) osoba fizyczna 2 – która składała zlecenia na rachunku POL-MOT Auto SA jest członkiem Zarządu POL-MOT Auto SA i jednocześnie prokurentem w spółce POLMOT Holding SA, której prezesem zarządu jest osoba fizyczna 1;
3) osoba fizyczna 3 – która jest członkiem rady nadzorczej Ursus SA jest jednocześnie członkiem rady nadzorczej POL-MOT Auto SA oraz prokurentem POL-MOT Holding SA;
4) osoba fizyczna 4 – która jest członkiem rady nadzorczej Ursus SA jest jednocześnie członkiem rady nadzorczej POL-MOT Holding SA.

KNF zaznaczył, że osoby fizyczne 1, 3 oraz 4 znajdują się na liście osób mających stały dostęp do informacji poufnych w spółce Ursus.

Tym razem KNF działała błyskawicznie. Zawiadomienie do prokuratury trafiło 22 marca, czyli zaledwie dwa dni po publikacji komunikatów o egzekucji komorniczej i sprzedaży akcji przez POL-MOT Auto. Sprawa insider tradingu w Ursusie to kolejny proceder tego typu na GPW ujawniony przez KNF. W ubiegłym roku głośno było o aferze Krezusa, gdzie główni akcjonariusze wyprzedawali akcje bez ujawniania stanu posiadania. Ostatecznie sprawa skończyła się karami finansowymi dla osób zaangażowanych w proceder.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Dzień trzech wiedźm na GPW, w grze Ursus i Getin Noble Bank

  Tematy spółkowe, w tym m.in. opublikowane wyniki finansowe, zdominowały pierwszą połowę sesji na giełdzie w Warszawie. W drugiej jej części, a zwłaszcza w samej końcówce, motorem zmian będą już wygasające dziś wrześniowe serie instrumentów pochodnych. To gwarantuje mocne wahania notowań indeksu WIG20.

 • Ursus sprzeda Trioliet B.V. zakład w Opalenicy za ok. 6,8 mln zł

  Cena sprzedaży zakładu URSUSa w Opalenicy na rzecz Trioliet B.V ma wynieść, w zależności od wartości i wyceny stanów magazynowych i produkcji w toku, około 6,8 mln zł i będzie pomniejszona o koszt naprawy elementów kanalizacji, tj. kwotę około 160 tys. zł.  

 • Sąd chce odebrać Ursusowi ochronę przed wierzycielami

  O umorzeniu przyspieszonego postępowania układowego producent maszyn rolniczych dowiedział się jeszcze pod koniec sierpnia. W ubiegły czwartek URSUS otrzymał decyzję wraz z uzasadnieniem, od której zamierza się odwołać.

 • Wzrosty made in China, gorąco na kursach Kruka i Kani

  Decyzja Banku Chin przebudziła WIG20 i w efekcie piątek indeks blue chipów jest jednym z najlepszych w Europie. Od rana na GPW harcują też średniaki i maluchy. Kolejny już dzień gorąco jest na akcjach URSUSa, a także na Kruku, Impelu i ZM Kania.

 • Play hamuje odbicie na WIG20, w grze Ursus i Grupa Azoty

  Akcje Play tanieją o prawie 13 proc., po tym jak dwóch największych akcjonariuszy zdecydowało się na przyspieszoną sprzedaż sporego pakietu. Wyprzedaż telekomunikacyjnej spółki hamuje odbicie na WIG20. Całość robi niestety słabe wrażenie, a dowiezienie początkowych wzrostów do końca dnia stoi pod znakiem zapytania.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR