Akcje Ciechu tanieją przez problemy w Rumunii

Omawiane walory:

Ciech Soda Romania, spółka zależna Ciechu, rozpoczęła przygotowania do wstrzymania produkcji w sytuacji zaprzestania dostaw pary technologicznej przez jedynego dostawcę - spółkę S.C. CET Govora, która obecnie znajduje się w upadłości układowej. Kurs akcji Ciechu spada dziś o blisko 4 proc.

Fot. spółka

– Powyższa decyzja jest wynikiem wypowiedzenia umowy przez CET, oceny przebiegu dotychczasowych negocjacji z CET dotyczących ustalenia nowych warunków umowy oraz efektem dogłębnej analizy skutków ekonomicznych dla CSR. W przypadku akceptacji ceny proponowanej przez CET, cena pary wraz z certyfikatami CO2 wzrosłaby o ok. 135 proc. w stosunku do ceny pary wraz z certyfikatami CO2 obowiązującej w 2018 roku. Przyjęcie nowej ceny pary przez CSR skutkowałoby trwałą nierentownością produkcji w fabryce CSR – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

CSR zapowiada, że podejmie wszelkie konieczne i odpowiednie działania zapobiegawcze w celu ochrony interesów CSR na wypadek braku możliwości kontynuowania produkcji przez CSR. Spółka może renegocjować, rozwiązać lub wypowiedzieć umowy, które z uwagi na zmianę sytuacji ekonomicznej nie mogą być kontynuowane na dotychczasowych zasadach. Możliwe jest też przygotowanie koncepcji optymalizacji struktury organizacyjnej oraz kadrowej z dostosowaniem jej do nowej sytuacji ekonomicznej CSR. Spółka może też przygotować procedury oraz plany działań związanych z bezpieczeństwem procesu technologicznego, aparatów i urządzeń produkcyjnych oraz pozostałych składników majątku CSR po zatrzymaniu produkcji w fabryce CSR. Ciech ma także możliwość przeglądu wydanych decyzji, zezwoleń i koncesji pod kątem dokonania niezbędnych zawiadomień, zmian i zgłoszeń w momencie wystąpienia sytuacji zatrzymania produkcji w fabryce CSR.

– Grupa Ciech wspólnie z CSR analizuje wszystkie możliwe scenariusze działania, łącznie z hibernacją rumuńskiego zakładu. Spółka oraz CSR rozpoczęli pracę nad przygotowaniem kompleksowego pakietu osłonowego dla pracowników CSR oraz oddziału w Rumunii, uwzględniającego w szczególności program dobrowolnych odejść, działania z zakresu outplacementu i możliwą relokację części pracowników do innych fabryk Grupy Ciech – czytamy dalej.

W ocenie spółki, ewentualna hibernacja rumuńskiego zakładu nie powinna zagrozić osiągnięciu celu ponad 900 mln zł EBITDA (Z) w 2021 roku, zgodnie ze strategią grupy Ciech na lata 2019 – 2021.

– Prawdopodobna hibernacja produkcji w Ciech Soda Romania nie będzie miała wpływu na naszą działalność biznesową prowadzoną z Polski, Niemiec i Hiszpanii. Nie powinna także wpłynąć na realizację podstawowego celu finansowego naszej strategii na lata 2019-2021, czyli wypracowania minimum 900 mln zł EBITDA znormalizowanej – powiedział prezes Dawid Jakubowicz.

W analizach przy tworzeniu strategii grupy Ciech na lata 2019-2021 założono udział EBITDA rumuńskiego biznesu w wyniku grupy Ciech na poziomie mniejszym niż 1 proc. w 2021 r.

– Niestety, do czasu pozyskania racjonalnego kosztowo źródła pary, nie widzimy możliwości prowadzenia rentownej działalności biznesowej w Rumunii. Dalsze funkcjonowanie zakładu, którego, po proponowanej ostatniej podwyżce cen, ponad 50 proc. kosztów całkowitych stanowiłaby para technologiczna, miałoby negatywne konsekwencje. Do końca roku uzyskamy niezbędną wiedzę, opartą na twardych biznesowych przesłankach i analizach, która pozwoli nam podjąć kolejne decyzje. Na stole mamy dziś wiele scenariusze wyjścia z tej sytuacji, m.in. opcje pozyskania pary z innego, racjonalnego ekonomicznie źródła. Nie wykluczamy w tym obszarze współpracy z zewnętrznymi partnerami – zaznaczył Jackiewicz.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 3,67 mld zł w 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ciech, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

  Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Banki ciągną WIG20 w dół, w grze JSW i Ciech

  WIG20 z godziny na godzinę jest coraz niżej, głównie za sprawa taniejących banków. Największy spadek notuje PKO BP. Niezmiennie swoimi ścieżkami idą giełdowe maluchy, które po spadkowej środowej sesji, dziś odbijają.

 • WIG20 walczy o powrót na 2.200 pkt., w grze Auto Partner i Ciech

  Giełda w Warszawie rośnie 4. sesję z rzędu, a WIG20 jest o krok od zdobycia poziomu 2.200 pkt. Pytanie, czy wzorem zachodnich indeksów, uda mu się odrobić większość lipcowo-sierpniowych strat?

 • Ciech: Organ odwoławczy utrzymał decyzję o 8,2 mln zł zaległości podatkowych

  Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy (organ II instancji), podtrzymał w mocy 3 decyzje Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy o zaległościach podatkowych spółek zależnych od CIECHu: CIECH Soda Polska, CIECH Cargo i CIECH Pianki. Zaległości z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 2015 r. wynoszą łącznie 8,2 mln zł. Odsetki za zwłokę wynoszą łącznie ok. 2,3 mln zł.

 • UCS nadał rygor natychmiastowej wykonalności decyzji dot. rozliczenia VAT wobec spółki z grupy Ciech

  Pełnomocnik Verbis ETA, spółki zależnej CIECHu, odebrał postanowienie Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście (US) nadające rygor natychmiastowej wykonalności decyzji Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie (UCS), wydanej w związku z prowadzonym przez UCS wobec spółki zależnej postępowaniem podatkowym z tytułu rozliczenia VAT za IV kwartał 2013 r.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR