Akcje Mostostalu Zabrze tanieją przez duży odpis na kontrakty w RPA

Omawiane walory:

Spółka budowlana w sprawozdaniu rocznym za 2015 r. uwzględni odpis na kwotę 13 mln zł. Zarząd uspokaja, że korekta nie będzie miała wpływu na rekomendację w kwestii dywidendy.

Mostostal Zabrze zasygnalizował odpisy na realizowane w RPA kontrakty na montaż filtrów workowych spalin w elektrowniach opalanych węglem kamiennym w Kusile i Medupi. Spółka podała, że negocjacje w tej sprawie zakończyły się niepowodzeniem. W związku z tym zarząd postanowił nie ujmować przychodów w wynikach i skorygować zysk netto za 2015 r. o kwotę ok. 13 mln zł.

W ocenie zarządu przytaczanej przez PAP, odpisy na kontrakt w RPA nie będą miały wpływu na rekomendację w kwestii dywidendy. Wpłynąć na nią może natomiast konieczność sfinansowania wysokiego portfela zamówień. Wcześniej spółka sugerowała, że tegoroczna dywidenda może być podobna do ubiegłorocznej lub wyższa. W 2015 r. było to 7,5 mln zł, co w przeliczeniu na jedną akcję dało 0,05 zł i stopę w wysokości 2,5 proc.

Mostostal Zabrze był odpowiedzialny za montaż konstrukcji filtrów workowych w dwóch największych na świecie elektrowniach opalanych węglem kamiennym w miejscowościach Kusile oraz Medupi w RPA. (Fot. materiały prasowe spółki)

Mostostal Zabrze był odpowiedzialny za montaż konstrukcji filtrów workowych w dwóch największych na świecie elektrowniach opalanych węglem kamiennym w miejscowościach Kusile oraz Medupi w RPA. (Fot. materiały prasowe spółki)

Mostostal publikację raportu finansowego za 2015 r. zaplanował na 29 kwietnia. Z ostatniego raportu kwartalnego wynika, że po czterech kwartałach 2015 r. zysk netto budowlanej grupy wyniósł 16,9 mln zł zysku netto wobec 19,1 mln zł rok wcześniej. Sprzedaż w tym czasie spadła do 758 mln zł z 862,7 mln zł. Cash flow operacyjny obniżył się z 45,1 mln zł do 11,9 mln zł. Na konie grudnia stan środków pieniężnych i ich ekwiwalentów przekroczył poziom 42 mln zł i był niemal identyczny jak rok wcześniej.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Mostostalu Zabrze

Dziś akcje spółki tracą na wartości. W skali ostatnich dwóch tygodni przecena sięga 10 proc. Niemniej od początku roku stopa zwrotu jest dodatnia i wynosi 15 proc. Z kolei 12-miesięczna stopa pokazuje spadek 31-proc.

wykres_mostostal_zabrze

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mostalzab, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Krzysztof Jędrzejewski w wezwaniu chce kupić 34 proc. akcji Mostostalu Zabrze

  Krzysztof Jędrzejewski (posiadający 31,93 proc. udziału w kapitale zakładowym Mostostalu Zabrze) i KMW Investment (nieposiadająca żadnych akcji spółki) zawarli porozumienie i ogłosili wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki Mostostal Zabrze. Nabywający, którym jest KMW Investment zamierza osiągnąć w wyniku wezwania 34,07 proc. głosów z akcji, którym odpowiada 25.407.479 akcji. Akcje objęte wezwaniem będą nabywane po cenie 0,73 zł za jedną akcję.

 • Mostostal Zabrze: Jesteśmy gotowi do ewentualnego przejęcia kontraktów Elektrobudowy

  Mostostal Zabrze ocenia, że jest dobrze przygotowany do ewentualnego przejęcia działalności kontraktowej Elektrobudowy, dzięki m.in. posiadanym kompetencjom w przeprowadzaniu restrukturyzacji spółek, poinformował ISBnews prezes Dariusz Pietyszuk. Mostostal chciałby przeprowadzić w Elektrobudowie gruntowną modernizację procesów biznesowych, implementując jego system zarządzania projektami.

 • Mostostal Zabrze ma problem z kontraktem na prace przy bazie w Redzikowie

  WE&IS chce odsunąć Mostostal Zabrze od prac przy bazie w Redzikowie. W poniedziałek akcje spółki budowlanej tanieją o 21 proc.

 • Sesja na pół gwizdka, w centrum uwagi Mostostal Zabrze i Idea Bank

  Początek tygodnia na GPW upływa pod znakiem handlu na pół gwizdka. Brak inwestorów z USA i Wielkiej Brytanii, a także puste kalendarium sprawia, że poniedziałkowa sesja w Warszawie (i w Europie) nie przyniesie istotnych rozstrzygnięć. Więcej dzieje się jedynie na kilku spółkach, m.in. Mostostalu Zabrze, Idea Banku czy Pekabeksie.

 • WIG20 balansuje na krawędzi, w grze Cyfrowy Polsat i pikujący Play

  Poprawa nastrojów w Europie na niewiele się zdaje. W piątek polski rynek akcji mocno odstaje od giełd w Europie Zachodniej. Słabo radzi sobie zwłaszcza WIG20, który nie ma siły mocniej odbić się od kluczowego wsparcia na poziomie 2.200 pkt. To zła wróżba na przyszłość.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR