Allegro w ramach IPO chce pozyskać około 1 mld zł

Omawiane walory:
Największa polska platforma e-commerce zadebiutuje na warszawskim parkiecie. Wartość emisji nowych akcji ma sięgnąć 1 mld zł. IPO Allegro może być największym debiutem w historii polskiej giełdy, a sama spółka zaraz po debiucie dołączy do WIG20.
allegro,ipo,debiut,gpw

Francois Nuyts, prezes Allegro. Fot. spółka

W poniedziałek o 10:00 ruszy konferencja prasowa Allegro. Zarząd platformy handlowej przedstawi na niej plany dotyczące przeprowadzenia IPO i debiutu na warszawskim parkiecie. Już teraz wiadomo, że Allegro zamierza złożyć wniosek o dopuszczenie akcji do obrotu na GPW. Z nowej emisji spółka chce pozyskać 1 mld zł na spłatę zadłużenia. W ramach IPO spółka zaoferuje akcje nowej emisji o wartości 1 mld zł oraz akcje oferowane przez dotychczasowych akcjonariuszy, w tym fundusze private equity oraz część dyrektorów i członków kierownictwa grupy. 5 proc. oferty ma zostać skierowana do inwestorów indywidualnych.

Wszyscy pracownicy, którzy będą zatrudnieni przez grupę w dniu wejścia na giełdę i którzy nie posiadają akcji objętych w ramach historycznych uzgodnień inwestycyjnych, otrzymają jednorazową premię w formie akcji o wartości 10 tys. zł (2.570 USD) na pracownika, do której uprawnienia nabędą po 360 dniach od daty wejścia na giełdę.

– Allegro może się poszczycić wyjątkowym wzrostem, rentownością i przepływami pieniężnymi, które generujemy od dłuższego czasu przy dużej skali działalności. W ostatnich trzech latach, dzięki naszym strategicznym inicjatywom oraz inwestycjom, obserwowaliśmy przyspieszenie wzrostu. W 2019 r. roczna wartość sprzedanych produktów (GMV) i przychody netto wzrosły odpowiednio o około 25 proc. i ponad 30 proc., zaś w pierwszej połowie 2020 r. oba te wskaźniki wzrosły o ponad 50 proc. Podobną tendencję zanotowaliśmy pod względem skorygowanego wyniku EBITDA, który wzrósł o 20 proc. w 2019 r. oraz o 28 proc. w pierwszej połowie 2020 r., przy marżach przekraczających 45 proc. Dzisiejszy dzień wyznacza nowy etap w rozwoju Allegro, który opiera się na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w spółce, przyciąganiu jeszcze większej liczby klientów do naszej platformy, inwestowaniu w naszych pracowników oraz zapewnianiu kupującym i sprzedającym jak najlepszych doświadczeń z korzystania z naszych usług. Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować inwestorom instytucjonalnym i detalicznym akcje naszej spółki. Pragniemy ponadto, by każdy z naszych pracowników również stał się współwłaścicielem Allegro – Francois Nuyts, prezes Allegro.

>> PROMOCJA! Do końca września kup abonament półroczny do Strefy Premium StockWatch.pl, a drugie pół roku otrzymasz gratis!

Pierwsze doniesienia na temat planów wejścia Allegro na giełdę pojawiły się całkiem w niedawno. W czerwcu agencja Bloomberg, poinformowała, że fundusze kontrolujące spółkę rozważają przeprowadzenie oferty publicznej i debiut na giełdzie. Wówczas nie wiadomo było nawet, czy pod uwagę brany jest warszawski parkiet. Na rynku spekulowano, że pod uwagę była brana giełda w Amsterdamie. W sierpniu na sprawę nieco więcej światła rzuciła Polska Agencja Prasowa, która powołując się na źródła zbliżone do procesu poinformował, że IPO ruszy w październiku i odbędzie się na GPW. Agencja podała również, że do inwestorów indywidualnych trafić ma kilka procent oferowanych akcji, pozostałe zaoferowane będą inwestorom instytucjonalnym.

Allegro spółka z polskim rodowodem. Firma zaczynała 20 lat temu jako lokalny startup w segmencie e-commerce. W 2016 roku Allegro zmieniło właściciela. Grupę od południowoafrykańskiego Naspersa za 2,95 mld euro odkupiły fundusze Cinven, Permira i Mid Europa Partners. Obecnie Allegro dysponuje bazą liczącą około 12,3 miliona aktywnych kupujących i około 117 tysięcy sprzedawców. Wartość sprzedanych produktów (GMV) na platformie grupy osiągnęła wartość 28,4 mld zł (7,1 mld USD) w okresie 12 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 r.

Allegro,wyniki,ipo

Allegro wyniki. Źródło. Spółka.

Jednak Allegro to przede wszystkim spółka technologiczna i jeden z największych software house’ów w kraju. Firma zatrudnia 2 tys. pracowników, z czego 40 proc. to inżynierowie-informatycy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT allegro, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Statystyki covidowe psują nastroje na rynkach, w grze Allegro i Mercator Indeks WIG20 próbuje odrabiać poranne straty. Największym zagrożeniem dla niego jest niemiecki DAX i statystyki covidowe. Do kupna akcji zachęca natomiast bliskość dołka, dobre zachowanie ALLEGRO i... wyniki Tesli. Na szerokim rynku karty rozdaje Mercator. Wizja skupu akcji to górnego limitu 1.000 zł okazała się kusząca.
 • Allegro i PGNiG ciągną WIG20 w górę, gorąco na NanoGroup

  GPW pozostaje pod wpływem rynków globalnych, gdzie dziś nadzieje na wzrostowe odbicie na Wall Street, mieszają się z rozczarowaniem brakiem pakietu fiskalnego w USA i strachem przed pandemią koronawirusa.

 • GPW wprowadziła kontrakty terminowe na akcje Allegro

  Od dziś po raz pierwszy w obrocie dostępne będą kontrakty terminowe na akcje spółki ALLEGRO.eu. Wprowadzone zostały 3 serie kontraktów terminowych, wygasające: w grudniu 2020 r., marcu 2021 r. oraz czerwcu 2021 r. Mnożnik będzie wynosił 100.

 • WIG20 i trzech muszkieterów, w grze m.in. LiveChat i Benefit Systems

  Nowa fala nadziei na przyjęcie pakietu fiskalnego w USA, wsparła nastroje na globalnych rynkach akcji, przynosząc odreagowanie ostatnich spadków. Indeks WIG20 odbija z 4,5-miesięcznych minimów, ciągnięty w górę przez ALLEGRO, CD Projekt i Dino Polska. Dziś gorąco jest też na akcjach LPP, LiveChat i Benefit Systems.

 • GPW przekaże dochód z obrotów akcjami Allegro na walkę z COVID-19

  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie przekaże drugą darowiznę na walkę z pandemią koronawirusa. Na wsparcie walki z COVID-19 GPW przekaże kwotę 680 tys. zł, cały rekordowy zysk z tytułu obrotu akcjami spółki ALLEGRO w dniu debiutu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR