Allegro urosło o 100 proc. od ceny z IPO i jest wyceniane na ponad 90 mld zł

Omawiane walory:

Akcje platformy handlowej idą jak burza. Notowania Allegro trzeci dzień z rzędu rosną w dwucyfrowym tempie. W środę przed południem kapitalizacja spółki przekroczyła poziom 90 mld zł.

allegro,debiut,ipo,rekord,90mld

(Fot. spółka)

Inwestorzy, którzy już na debiucie zrealizowali zysk z akcji kupionych w IPO, dziś raczej niechętnie będą obserwować notowania Allegro. W środę akcje kontynuują rajd i przed południem drożeją o 12 proc. Kwadrans po 11:00 za jeden walor spółki płacono 89,86 zł, czyli dokładnie 109 proc. wyżej niż w ofercie publicznej. Dla przypomnienia warto dodać, że akcje w IPO sprzedawano po 43 zł. Nie oznacza to jednak, że inwestorzy osiągnęli trzycyfrową stopę zwrotu z kapitału „włożonego” w IPO. Oferta publiczna cieszyła się tak olbrzymim zainteresowaniem, że zapisy zredukowano o 85 proc. To oznacza, że inwestor zapisując się na np. na 100 akcji otrzymał zaledwie 15 szt. Niemniej, wynik z inwestycji śmiało można uznać za rewelacyjny.

Powody zwyżki notowań Allegro są dość oczywiste. Po pierwsze, po akcje ruszyli inwestorzy, którzy w IPO otrzymali mniej akcji niż chcieli. Po drugie, spółka lada moment zasili kilka ważnych indeksów, co determinuje olbrzymi popyt na akcje. Po zamknięciu dzisiejszej sesji (14 października) Allegro wejdzie w skład indeksu WIG20 w miejsce mBanku. W kolejnych dniach Allegro awansuje do międzynarodowych indeksów. Po sesji 16 października dołączy do indeksu FTSE, natomiast 23 października zasili indeks MSCI EM. Jak wyliczyli analitycy z Domu Maklerskiego Trigon, łączny popyt zagranicznych inwestorów na akcje Allegro przy okazji wejścia do indeksów FTSE i MSCI to około 23 mln akcji. Ich wartość przy aktualnym kursie to ponad 1,8 mld zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Nowy król GPW

Allegro z wyceną na poziomie 92 mld zł jest zdecydowanie największą (i wskaźnikowo jedną z najdroższych) spółką na GPW. Drugi na liście jest CD Projekt z kapitalizacją 37,8 mld zł. Co ciekawe, Allegro wyprzedza także zagranicznych gigantów obecnych na warszawskim rynku na zasadach dual listingu. Mowa tu o włoskim UniCredit, czeskim CEZ czy niemieckim Talanx AG. Większą kapitalizację ma jedynie hiszpański Banco Santander.

Warto też dodać, że przy obecnej kapitalizacji Allegro łapie się do EuroStoxx 50, czyli pierwszej 50-tki spółek w Unii Europejskiej. Pod tym względem polska firma wyprzedza takich gigantów jak hiszpańska Telefonica czy fińska Nokia.

Kapitalizacja spółek giełdowych StockWatch.pl

Allegro jest platformą handlową numer 1 w Polsce. Sprzedaż realizowana przez firmy za pośrednictwem platformy e-commerce typu marketplace Allegro.pl. Wartość sprzedanych produktów (GMV) na platformie grupy osiągnęła wartość 28,4 mld zł (7,1 mld USD) w okresie 12 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 r. Od października 2016 r. Allegro należy do funduszy Cinven, Permira i Mid Europa.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT allegro, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Statystyki covidowe psują nastroje na rynkach, w grze Allegro i Mercator Indeks WIG20 próbuje odrabiać poranne straty. Największym zagrożeniem dla niego jest niemiecki DAX i statystyki covidowe. Do kupna akcji zachęca natomiast bliskość dołka, dobre zachowanie ALLEGRO i... wyniki Tesli. Na szerokim rynku karty rozdaje Mercator. Wizja skupu akcji to górnego limitu 1.000 zł okazała się kusząca.
 • Allegro i PGNiG ciągną WIG20 w górę, gorąco na NanoGroup

  GPW pozostaje pod wpływem rynków globalnych, gdzie dziś nadzieje na wzrostowe odbicie na Wall Street, mieszają się z rozczarowaniem brakiem pakietu fiskalnego w USA i strachem przed pandemią koronawirusa.

 • GPW wprowadziła kontrakty terminowe na akcje Allegro

  Od dziś po raz pierwszy w obrocie dostępne będą kontrakty terminowe na akcje spółki ALLEGRO.eu. Wprowadzone zostały 3 serie kontraktów terminowych, wygasające: w grudniu 2020 r., marcu 2021 r. oraz czerwcu 2021 r. Mnożnik będzie wynosił 100.

 • WIG20 i trzech muszkieterów, w grze m.in. LiveChat i Benefit Systems

  Nowa fala nadziei na przyjęcie pakietu fiskalnego w USA, wsparła nastroje na globalnych rynkach akcji, przynosząc odreagowanie ostatnich spadków. Indeks WIG20 odbija z 4,5-miesięcznych minimów, ciągnięty w górę przez ALLEGRO, CD Projekt i Dino Polska. Dziś gorąco jest też na akcjach LPP, LiveChat i Benefit Systems.

 • GPW przekaże dochód z obrotów akcjami Allegro na walkę z COVID-19

  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie przekaże drugą darowiznę na walkę z pandemią koronawirusa. Na wsparcie walki z COVID-19 GPW przekaże kwotę 680 tys. zł, cały rekordowy zysk z tytułu obrotu akcjami spółki ALLEGRO w dniu debiutu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR