Alma Market zamyka kolejne sklepy, kurs akcji szoruje po dnie

Omawiane walory:

We wrześniu z mapy giełdowej sieci delikatesów zniknęły placówki w Rzeszowie, Opolu, w Pruszkowie oraz w podwarszawskim Piasecznie. Obecnie pod szyldem Almy działa już tylko 39 sklepów.

Serwis dlahandlu.pl poinformował, że w środę Alma zamknęła delikatesy w Pruszkowie oraz w podwarszawskim Piasecznie.

W sumie we wrześniu giełdowa sieć delikatesów skurczyła się o cztery sklepy. Wcześniej zapadły decyzje o zamknięciu placówek w Rzeszowie i Opolu. Obecnie pod szyldem Almy funkcjonuje już tylko 39 sklepów.

Wcześniej fatalna sytuacja finansowa zmusiła spółkę do wyprzedaży aktywów – na pierwszy ogień poszły akcje Vistuli i Krakchemii za ponad 21 mln zł. Kolejnym krokiem był złożony w połowie września wniosek do sądu o otwarcie postępowania sanacyjnego. Zarząd tłumaczył wówczas, że ucieczka pod parasol przepisów restrukturyzacyjnych pozwoli uniknąć całkowitej upadłości spółki. Jednocześnie spółka dodała, że będzie zamykała nierentowne sklepy i ograniczała skalę działalności. W ramach zwolnień grupowych pracę ma stracić ponad 1,3 tys. pracowników z obecnych 3,1 tys. osób.

W ubiegłym tygodniu do sądu rejonowego w Krakowie wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości spółki obejmującej likwidację majątku Alma Market. Wierzycielem i autorem pisma jest Zbigniew Jurasz, właściciel gdańskiej hurtowni owoców i warzyw. Zdaniem spółki, wniosek nie zagraża postępowaniu o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Sąd upadłościowy wstrzymał rozpoznanie wniosku do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w sprawie restrukturyzacji Almy.

Skalę problemów giełdowej Almy można sobie bardzo szybko uświadomić – wystarczy wejść do dowolnego sklepu. Półki w delikatesach już od kilku miesięcy świecą pustkami. Markowe produkty zastąpiono zielonymi kartonami lub marką własną Food & Joy, a lodówki wygaszono i zasłonięto.

Sieć sklepów Alma. Źródło: almamarket.pl

Sieć sklepów Alma. Źródło: almamarket.pl

Alma ma za sobą trudne półrocze. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. sieć delikatesów wypracowała w sumie ok. 719 mln zł przychodów, co dało spadek w ujęciu r/r o blisko 10 proc. Na poziomie operacyjnym strata stopniała z -10,59 mln zł do -7,98 mln zł, a netto z -19,2 mln zł do -12,5 mln zł. Problemem Almy jest płynność i ujemny kapitał obrotowy na kwotę minus 107 mln zł. Finansowy dług netto wynosi 158 mln zł, a wartość kredytów i pożyczek opiewa na kwotę 170,6 mln zł. Oprócz tego spółka ma 243 mln zł krótkoterminowych zobowiązań hanldowych i pozostałych. Średnioroczny wskaźnik ogólnego zadłużenia na koniec czerwca wyniósł 71 proc.

W czwartek notowania Almy spadają o 10 proc. i są najniżej od 2002 roku. Kwadrans przed godziną 15:00 jeden za walor spółki trzeba zapłacić 1,98 zł. Od stycznia kapitalizacja sieci delikatesów spadła o ponad 70 proc., do 12 mln zł.

wykres_alma

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT alma, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR