Amica rozważa powrót na rynek amerykański

Omawiane walory:

Amica zastanawia się nad powrotem na rynek amerykański, poinformował prezes Jacek Rutkowski. Zastrzegł jednak, że byłby to proces długotrwały i dopiero będzie analizowany.

(Fot. Amica/fb)

– Nie będziemy ryzykowali na wielkich rynkach, ale zaczynamy się przyglądać USA. To bardzo trudny rynek, ma długi proces certyfikacji i pewnie jeszcze za rok nic z tego nie wyniknie. Ale mógłby to być ciekawy rynek dla nas. Jest klika europejskich firm, które dają tam sobie radę – powiedział Rutkowski podczas konferencji prasowej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Przypomniał, że ok. 12-13 lat temu Amica sprzedawała na rynek amerykański i po 2-3 latach wycofała się. Ocenił, że tamtejszy rynek AGD jest bardzo trudny i całkowicie inny, m.in. w obszarze sprzętu do gotowania.

– Natomiast jest nisza. Może więc warto się pochylić nad tym i przejść przez drogę certyfikowania. Nie składam deklaracji, być może za kilka miesięcy wrócimy do stanowiska, że to nie jest rynek dla nas – wyjaśnił prezes.

Szansę dla Amiki widziałby w sytuacji, w której producenci chińscy „mieliby problemy” w USA w związku z nakładanymi cłami.

– Jeśli powstanie sytuacja, że Chińczycy będą mieli problemy, powstanie próżnia. Rynek nie znosi próżni – podsumował.

Z jego słów wynika także, że Amica nie będzie już tak konserwatywna w wyborze rynków i być może otworzy się na kraje pozaeuropejskie. W pierwszej kolejności chce jednak zająć się dotychczasowymi, zwłaszcza Francją.

– W 2018 r. odbudowaliśmy dwa bardzo istotne dla nas rynki – niemiecki i polski. Dlatego można z pewnym optymizmem patrzeć na bieżący rok. W 2019 r. musimy zająć się spółkami w Wielkiej Brytanii i Francji, może nawet bardziej [francuską] Sideme. Wielka Brytania przynosi zyski, natomiast spółka francuska wymaga dużych zmian. W 2019 r., mamy nadzieję, że zacznie przynosić dobry zarobek – wyjaśnił Rutkowski.

Amica jest producentem sprzętu AGD, notowanym na warszawskiej giełdzie od 1997 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT amica, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

  Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • 13 najhojniejszych propozycji dywidendowych marca

  Przymiarki do tegorocznego sezonu dywidendowego trwają w najlepsze. Tylko w marcu konkretne propozycje przedstawiło blisko 40 spółek z GPW, a kolejnych kilkanaście zasygnalizowało zamiar ogłoszenia rekomendacji w najbliższych tygodniach. Wśród nich jest aż 13, gdzie stopa dywidendy przekracza 5 proc.

 • Indeksy w całej Europie świecą na czerwono, gorąco na LC Corp, Amice i Budimeksie

  Środowe spadki na GPW korespondują z zachowaniem pozostałych europejskich giełd i kontraktami terminowymi na amerykańskie indeksy. Dziś w centrum uwagi są wyniki Budimeksu i Amiki oraz zaskakująco wysokie obroty na LC Corp.

 • 14 spółek, które w tym sezonie mogą sprawić niespodziankę

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał spółki, które w tym sezonie raportowym mogą pochwalić się dużo lepszymi od konsensusu rynkowego wynikami. Wśród czarnych koni dominują przedstawiciele sektora przemysłowego, paliwowego oraz medialnego.

 • Giełdowi faworyci DM mBanku na 2019 rok

  Grudzień to nie tylko czas podsumowań, ale także ostatni dzwonek na przygotowanie strategii inwestycyjnej na kolejny rok. W tym tygodniu garść wskazówek dał DM mBanku. Biuro w cyklicznym raporcie wytypowało blisko 30 spółek, które w przyszłym roku będą mocniejsze od szerokiego rynku. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR