Analityk Citi prognozuje wzrost cen złota, ropy i miedzi

Według Maxa Laytona z Citi, ceny poszczególnych surowców w perspektywie roku urosną od kilku do kilkudziesięciu procent. Największych zwyżek analityk spodziewa się na rynku złota i ropy naftowej.

oil,surowce,towary,notownia,nikiel

Citi prognozuje wzrost cen złota, ropy i miedzi

Według Maxa Laytona, European Head of Commodities Strategy, cena ropy naftowej wzrośnie do ok. 60 USD za baryłkę w ciągu następnych 12 miesięcy z obecnych ok. 40 USD za baryłkę.

– Po znaczących spadkach w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, ropa ostatecznie odbije do ok. 60 USD w ciągu następnych 12 miesięcy. Oznacza to wzrost o 40-50% od obecnych poziomów kontraktów na Brent i WTI – powiedział Layton podczas panelu w ramach wideokonferencji „Citi Media Summit – Navigating the Future: What’s Next in a Post-COVID-19 World”.

Według niego, obecna cena nie zapewni możliwości odbicia popytu oczekiwanego przez Citi.

– Jeśli chodzi o odbicie popytu, spodziewamy się wzrostu do 95-100 mln baryłek dziennie do końca IV kwartału tego roku – wskazał.

oil,wykres

CFD na ropę WTI

Przyczyny odbicia to m.in. uzupełnianie zapasów, konieczność kontynuacji produkcji przez rafinerie nawet przy niskich cenach oraz – oczekiwane odbicie gospodarcze.

– Patrząc na ostatnie odczyty wskaźników PMI, uważamy, że jesteśmy na dobrej drodze do takiego odbicia – ocenił Layton.

Citi prognozuje, że cena kontraktów na ropę Brent – w scenariuszu bazowym – wyniesie ok. 39 USD za baryłkę w III kw. 2020 r., 48 USD w IV kw. 2020 r., a w kolejnych kwartałach 2021 r. – wyniesie odpowiednio: 53 USD, 55 USD, 60 USD i 61 USD.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Również cena złota będzie rosnąć według eksperta Citi. Leyton uważa, że cena złotego kruszcu wzrośnie do 2.000 USD za uncję do połowy 2021 roku. Obecnie cena uncji złota wynosi poniżej 1.800 USD.

– Z największymi wzrostami cen złota mieliśmy do czynienia między 2009 a 2013 rokiem, […] niemniej jednak obecnie spodziewamy się wzrostu do 2.000 USD [za uncję] do drugiej połowy przyszłego roku. Jest to związane z odbiciem wzrostu, który z kolei wiąże się ze słabszym dolarem, niższymi realnymi stopami procentowymi i wyższymi oczekiwaniami inflacyjnymi – powiedział Layton.

gold,zloto,wykres

CDF na złoto

Według prognoz Citi, „średnie ceny złota mogą ustabilizować się na poziomie ok. 1.700 USD/ uncja w krótkim terminie, zanim wzrosną do 2.000 USD/ uncję w 2021 roku”.

– Oczekujemy poziomów handlu na poziomie średnio 1.625-1.775 USD za uncję w tym roku w naszym scenariuszu bazowym z bazową średnią dla II poł. 2020 r. wynoszącą 1.715 USD za uncję. Nasza prognoza ceny na 2021 rok wynosi 1.925 USD za uncję – czytamy w prezentacji.

Według scenariusza bazowego, cena złota wyniesie 1.675 USD w III kw. i 1.750 USD w IV kw. tego roku, zaś w kolejnych kwartałach przyszłego roku ukształtuje się na poziomach odpowiednio: 1.800 USD, 1.900 USD, 2.000 USD i 2.000 USD.

Max Leyton uważa, że podwyżkom ulegnie również cena miedzi. Według eksperta wzrośnie ona do ok. 6.300 USD za tonę do połowy 2021 roku z obecnych ok. 6.080 USD za tonę.

– Jeśli chodzi o miedź, mamy obecnie nadwyżki. Jednakże w przyszłym roku spodziewamy się deficytu i wyższych cen – rosnących do ok. 6.300 USD za tonę do połowy przyszłego roku. Nie oznacza to zbyt wielkiego pola do zwyżek wobec obecnego poziomu – 6.080 USD za tonę – powiedział Layton.

W przypadku miedzi, odbicie gospodarcze zostało już w znacznej mierze odzwierciedlone w cenach, które wzrosły o niemal 40 proc. od swoich najniższych poziomów.

Jeszcze w drugiej połowie marca notowania miedzi na London Metal Exchange poruszały się w okolicach 4.700 USD za tonę.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR