Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Analiza 5 banków w ciekawej sytuacji technicznej

Opublikowano: 2018-04-30 11:36:43

Omawiane walory: , , , ,

Krzysztof Borowski specjalnie dla StockWatch.pl sprawdził scenariusze techniczne dla akcji Banku Handlowego, Millennium, PKO BP, Banku Ochrony Środowiska i Idea Banku.

W ciekawym momencie technicznym jest kurs akcji Banku Millennium. Jeszcze w marcu notowania odbiły się od linii trendu wzrostowego i rozpoczęły marsz na północ. W kwietniu wspinaczkę wsparły dobre wyniki za I kwartał. W raporcie bank pochwalił się lepszym r/r zyskiem netto, który wzrósł do 155,3 mln zł. Rezultat okazał się też o kilka procent wyższy od prognoz analityków. Analogiczna sytuacja wystąpiła na poziomie wyniku odsetkowego i prowizyjnego. Przy okazji prezentacji wyników zarząd podtrzymał politykę w sprawie wypłaty dywidendy i zadeklarował, że chce stworzyć warunki do powrotu do jej wypłacania.

– Cena po fali korekty zakręciła w górę na linii trendu wzrostowego (oraz w pobliżu 38,2 proc. zniesienia Fibonacciego fali wzrostowej grudzień 2016 – styczeń 2018 r.). Przebicie oporu na 8,79 zł otwiera drogę wyżej, do kolejnych oporów: 9,05 i 9,77 zł. Z drugiej zaś strony, przebicie wsparcia w postaci linii trendu wzrostowego: ok. 8 zł – stanowiłoby poważne ostrzeżenie przed możliwością zmiany trendu na spadkowy. Na wskaźnikach cenowych dominują sygnały kupna – MACD, po formacji podwójnego dna wybił się w górę i przełamał linię zero. RSI i Stochastic mają jeszcze potencjał wzrostowy. Wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja uwidacznia napływ środków na rynek tego waloru, zaś na A/D Chaikina utrzymuje się sygnał kupna. – wskazuje ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Z kolei kurs akcji PKO BP znalazł się na rozdrożu. Z jednej strony notowania spadły poniżej linii długoterminowego trendu wzrostowego, a z drugiej wyrwały się z krótkoterminowego trendu spadkowego. Branżowy gigant jeszcze nie podzielił się raportem za I kwartał. Publikację pierwszych tegorocznych wyników zaplanował na 23 maja.

– Cena pozostaje poniżej długoterminowego trendu wzrostowego – teraz działa on jako opór (trend wewnętrzny). Dopiero powrót powyżej linii trendu stanowiłby silny sygnał kupna (długoterminowa tendencja wzrostowa potwierdzona jest przez średnią 250-sesyjną). Z drugiej zaś strony cena pokonała w górę linię krótkoterminowego trendu spadkowego. Cena zakręciła w górę na linii 38,2 proc. zniesienia Fibonacciego fali wzrostowej grudzień 2016 – styczeń 2018 r. Kolejne opory to: 42,95; 44,79 zł, a wsparcia: 40,65 i 38,91 zł. Na Stochastic powstała formacja podwójnego dna, po czym wskaźnik zakręcił w górę. MACD przebił od dołu linię zero. Pewne obawy może budzić zachowanie wskaźnika Akumulacja/Dystrybucja, który od początku marca porusza się w trendzie bocznym, a na A/D Chaikina obowiązuje sygnał sprzedaży. – analizuje Krzysztof Borowski.

Kliknij, aby powiększyć

Mimo niewielkich obrotów, udaną końcówkę kwietnia zaliczył Bank Ochrony Środowiska (BOŚ). W ubiegłym tygodniu bank ustalił cenę emisyjną nowych akcji na 10 zł, czyli powyżej bieżącego kursu na GPW. Przypomnijmy, że w połowie lutego br. akcjonariusze dali zielone światło na dokapitalizowanie banku w drodze dodruku 40 mln akcji. Jak podkreśla zarząd, podstawowym celem emisji jest pozyskanie kapitału na finansowanie rozwoju akcji kredytowej.

– Po formacji bazy cena wybiła się w górę (przy wzroście wolumenu obrotów) pokonując opór na 9,30 zł, co można uznać za wstępny sygnał kupna. Cena zatrzymała się przy linii trendu spadkowego i średniej ruchomej 250-sesyjnej. Kolejne poziomy oporu to 9,90 i 10,88 zł. Powrót poniżej 9,30 zł miałby negatywną wymowę z punktu widzenia analizy technicznej (powrót do bazy). Wybicie ceny z bazy potwierdzone zostało przez wskazania kupna na wskaźnikach i oscylatorach: MACD przebił linię zero (widoczny jest też trend wzrostowy na tym oscylatorze. Wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja, po fali spadkowej, zakręcił w górę (napływ środków na rynek tych akcji i potwierdzenie wybicia ceny w górę). A/D Chaikina przełamał poziom sygnalny – wskazanie kupna. – zaznacza Krzysztof Borowski.

Kliknij, aby powiększyć

Solidne odreagowanie wcześniejszych potężnych spadków zalicza Idea Bank. Zarząd robi co może, by uspokoić inwestorów. Tylko w tym roku kapitalizacja spółki ze stajni Leszka Czarneckiego skurczyła się o 60 proc. do zaledwie 760 mln zł. W ubiegłym tygodniu bank odniósł się do kwestii rozliczeń z GetBackiem, ale to jak się wydaje nie jest potencjalnie jedyny problem spółki ze stajni Leszka Czarneckiego. Znacznie większym ryzykiem są ewentualne roszczenia klientów, którym bank sprzedał feralne obligacje GetBacku. >> Zobacz także: Obligacje GetBacku odbijają się czkawką notowaniom Idea Banku

– Po spadku po hiperboli cena utworzyła duży biały korpus sugerując odbicie na kilku najbliższych sesjach. Nie ma jeszcze mowy o zmianie trendu na wzrostowy w szerszej ramie czasowej. Dwie poprzednie świece to formacja objęcia hossy, która może zapowiadać taką zmianę, ale wymagane jest potwierdzenie (wzrosty na kilku najbliższych sesjach). Zwyżka ceny może dojść do 10,60 lub 11,60 zł, gdzie przypada odpowiednio 38,2 proc. oraz 50 proc. zniesienia Fibonacciego fali spadkowej z okresu: 6-26 kwietnia 2018 r. Średnia ruchoma 13-sesyjna znajduje się na poziomie 11,11 zł (ruchomy opór). Warto zwrócić uwagę na wzrost wolumenu obrotów w ciągu dwóch poprzednich sesji, a zwłaszcza wybicia w górę na białym korpusie. Wskaźniki wolumenowe sygnalizują napływ środków na rynek tych akcji. Na większości wskaźników analizy technicznej dominują sygnały sprzedaży (są one też wyprzedane) – poza RSI, który wygenerował wstępny sygnał kupna. – mówi Krzysztof Borowski, ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

Udaną końcówkę ubiegłego tygodnia zaliczył Handlowy. Notowania banku w ubiegły piątek podskoczyły o 3,3 proc. do 81,80 zł. Handlowy również jeszcze nie odkrył kart w kwestii wyników za I kwartał. Publikacja raportu zaplanowana jest na 11 maja.

– Cena po korekcie technicznej zakręciła w górę w kierunku pasma oporowego: 83,69-85,90 zł. Aktualnie, w postaci dużego białego korpusu kurs dotarł do górnej wstęgi Bollingera, pozostając powyżej średnich ruchomych: 13- i 250-sesyjnych. Dopiero przełamanie linii trendu na 76 zł miałoby pesymistyczną wymowę z punktu widzenia analizy technicznej. Na wskaźnikach i oscylatorach dominują sygnały kupna – MACD przebił linię zero w górę. Wszystkie one posiadają jeszcze dość duży potencjał wzrostowy. Pewnym mankamentem jest brak zwyżki na wskaźnikach wolumenowych: Akumulacja/Dystrybucja oraz A/D Chaikina. – mówi Krzysztof Borowski, ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o bos, handlowy, Ideabank, Millennium, pkobp)

 • Pofedowowe wzrosty na GPW, WIG20 najwyżej od 1,5-miesiąca

  Piątek na GPW upływa pod znakiem wzrostów, które są opóźnioną reakcją na środowe posiedzenie Fed. Obecnie WIG20 ma otwartą drogę w kierunku 2400 pkt., a KGHM może być tą spółką, która go tam zaprowadzi.

 • Idea Bank w ramach restrukturyzacji do końca roku zwolni 750 osób

  Idea Bank zaczyna proces restrukturyzacji, którego celem jest szybka odbudowa rentowności i poprawa współczynników kapitałowych. Planowane działania restrukturyzacyjne obejmują: obniżenie sumy bilansowej, ograniczenia kosztów operacyjnych, w tym zwolnienia grupowe - maksymalnie 750 osób. Szacowane oszczędności z tytułu zwolnień wyniosą w skali rocznej około 50 mln zł.

 • Michał Sołowow najbogatszym Polakiem, Leszek Czarnecki zamyka pierwszą setkę

  Tygodnik Wprost po raz 30 opublikował listę 100 najbogatszych Polaków. Drugi rok z rzędu największym majątkiem może pochwalić się Michał Sołowow, ale w zestawieniu pojawiły się również nowe nazwiska i znaczące zmiany pozycji.

 • Poziom 2.300 pkt. staje się problemem, Orlen i PKO BP na czerwono

  Przecena spółek paliwowych, PKO BP i Cyfrowego Polsatu ściąga w dół warszawską giełdę. Swoje pięć gorszy dokładają rynki zagraniczne, gdzie też dominuje kolor czerwony. Gwiazdą dnia jest Primetech, który mocno rośnie w następstwie wezwania przez Famur.

 • PKO BP ruszył z pracami nad tokenizacją oraz smart kontraktami

  PKO Bank Polski wspólnie z Politechniką Warszawską zrealizuje projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest zdobycie kompetencji w zakresie emisji i obrotu tokenami oraz usług wykorzystujących smart kontrakty i technologię blockchain. Jego wartość wynosi 13,4 mln zł, z czego 6,6 mln zł to środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku