StockWatch.pl

Analiza techniczna 4 ciekawych spółek z mocno wyprzedanego sWIG80

Omawiane walory: , , ,

Tylko we wrześniu indeks sWIG80 stracił ponad 8 proc. i znalazł się o krok od dołka z sierpnia 2014 r. Zdaniem Wojciecha Kręckiego, autora portfela Cztery Fazy Rynku, w najbliższych tygodniach bessa wśród maluchów powinna nieco odpuścić. Wśród kandydatów do wzrostów widzi Apatora, ATM Grupę oraz dwie spółki biotechnologiczne. 

Tym razem na 10 typowanych spółek analitycy mieli nosa tylko w 4 wypadkach.

Tylko w tym roku indeks sWIG80 spadł już o ponad 20 proc., a od szczytu z marca 2017 roku o ponad 30 proc. O giełdowych maluchach można śmiało powiedzieć, że są już na etapie dojrzałej bessy. Pocieszeniem dla sporej rzeszy drobnych inwestorów jest fakt, że wyprzedanie rynku osiągnęło już skrajnie wysoki poziom, a to daje sporą szansę na odreagowanie przeceny.

– W ujęciu miesięcznym sWIG80 pozostaje w trendzie spadkowym od początku 2018 roku, kiedy to na podwyższonym wolumenie przełamał linię trendu spadkowego, a później odbił się od poziomu 15.150 pkt. Obecnie wskaźnik RSI spadł do poziomów nienotowanych od 2009 roku, do tego kurs niebawem znajdzie się w strefie wsparcia 10.576-11.250 pkt. (minima z 2016 roku oraz 2014 r.). Przy tak dużym technicznym wyprzedaniu bardzo prawdopodobne jest odbicie i przynajmniej korekta wzrostowa. Minimalny zasięg ruchu korekcyjnego według mnie to poziomy 12.100-12.500 pkt. – mówi Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl

sWIG80 – wykres miesięczny

Przed szansą na przerwanie czarnej passy stoi Apator. Od sierpniowego szczytu notowania toruńskiej spółki spadły o 17 proc. W międzyczasie producent aparatury pomiarowej opublikował raport za II kwartał, w którym popisał się skokową poprawą zysków. Wynik netto wzrósł r/r z 11,8 mln zł do 20,2 mln zł. W całym pierwszym półroczu zysk netto wyniósł 34,59 mln zł, wobec ok. 8,4 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Niższe były natomiast przychody, które w ujęciu rok do roku spadły o 12 proc. do 396 mln zł.

– Wygląda na to, że przecena na kursie akcji Apatora ma się ku końcowi. Okolice 24 zł stanowią wsparcie, gdyż były szczytem z kwietnia tego roku, a obecnie przebiega tam zakręcająca w górę średnia 30-tygodniowa. Dodatkowo TSI weszło w pozytywną strefę (dodatnią), a na RSI trwa trend wzrostowy. Niżej położonym wsparciem pozostaje jeszcze podstawa świecy atakującej z końca lipca br. w granicach 22,40 zł. Wybicie tego drugiego poziomu oznaczałoby załamanie wcześniejszego sygnału kupna i powrót waloru do konsolidacji. – analizuje Wojciech Kręcki.

Apator (APT) – wykres tygodniowy

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

W odwrocie jest także kurs akcji ATM Grupy. W miesiąc kapitalizacja spółki skurczyła się o ponad 12 proc. Jednak w szerszej perspektywie sytuacja akcjonariuszy nie jest taka zła, bo od początku roku walory ATM Grupy dały zarobić 28 proc. Cieniem na akcjach spółki kładzie się sytuacja wokół Altusa, czyli jednego z głównych akcjonariuszy. Fundusz jeszcze na początku sierpnia sprzedał cześć akcji i zszedł poniżej progu 10 proc. Altus w obliczu fali umorzeń może być zmuszony do dalszej wyprzedaży akcji.

– Kurs ATM Grupy stoi przed kluczowym rozstrzygnięciem. Z jednej strony ukształtowana formacja RGR na spadki z linią szyi w okolicach 5,27 zł (słabo również wygląda RSI, które weszło w trend spadkowy formując trzy niższe szczyty i dwa niższe dołki). Z drugiej jednak kurs wspiera rosnąca średnia 30-tygodniowa (niebieska), a wyżej położone poprzednie dołki kursu wskazują na trwanie trendu wzrostowego. Jeśli poziom 5,27 zł okaże się trwałym wsparciem (w minionych tygodniach takim był), wzrosty powinny być kontynuowane w kierunku 7 zł (szczyt z początku sierpnia). – zaznacza Wojciech Kręcki, ekspert analizy technicznej.

ATM Grupa (ATG) – wykres tygodniowy

Suchą stopą przez wrześniową zawieruchę na rynku przeszły notowania akcji Celon Pharmy. Producent leków pod koniec miesiąca opublikował raport za pierwsze półrocze, w którym pochwalił się wzrostem zysków i przychodów. Wyższe rezultaty to zasługa sprzedaży leku Slamex w Norwegii. Prezes biotechnologicznej spółki liczy na utrzymanie pozytywnych trendów w kolejnych kwartałach oraz coraz lepsze wyniki na rynkach Europy Zachodniej.

– Konsolidacja na kursie akcji Celon Pharmy trwa już ponad rok i najwyższy czas ją zakończyć. Oceniam, że większe szanse są na wybicie górą, gdyż średnia 30-tygodniowa (niebieska) zakręca w górę, podobnie jak już znajdujące się wśród wartości dodatnich TSI. Widać również lekkie wzmocnienie na RSI. Kluczowe dla przyszłości kursu jest wybicie strefy oporu 35,80-35,30 zł. Przejście górą tych poziomów oznacza sygnał kupna z minimalnym zasięgiem wzrostu kursu w granicach 40 zł. – prognozuje Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl.

Celon Pharma (CLN) – wykres tygodniowy

We wrześniu z przeceny szybko otrząsnęła się Selvita. W pierwszej połowie kurs akcji spadł poniżej 52 zł, ale cały miesiąc zamknął w okolicach 56 zł. Od początku roku kapitalizacja firmy poszukującej aktywnych biologicznie cząsteczek o potencjale terapeutycznym spadła jedynie o 3,6 proc.

– Podobnie jak w wypadku Celon Pharmy, również notowania Selvity znajdują się w trwającej już ponad rok konsolidacji. Zakres zmienności drastycznie zmalał i najwyższa pora zdecydować, w którą stronę mają podążyć notowania. W przeciwieństwie do CLN, na wykresie cenowym akcji Selvity, TSI jest już w strefie ujemnej, a średnia 30-tygodniowa lekko opada, co jest negatywnym sygnałem. Kluczowym momentem będzie obrona poziomu 51 zł. Jeśli to wsparcie upadnie, możliwe są głębsze spadki w kierunku 40 zł. Jednakże udany atak na opór na 61 zł przy podwyższonym wolumenie pozwoli na zmianę sentymentu na pozytywny i powalczenie kupujących o powrót do trendu wzrostowego. – dodał Wojciech Kręcki, ekspert analizy technicznej.

Selvita (SLV) wykres tygodniowy

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT apator, atmgrupa, CLNPHARMA, SELVITA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Apator Rector ma umowę na wdrożenie w Enerdze Operator za 12,5 mln zł

  APATOR Rector - spółka zależna APATORa - ma umowę na wdrożenie nowych wersji modułów systemu SID dla Energi Operator - spółki z grupy kapitałowej Energi - za 12,5 mln zł.

 • Selvita podała SEL120 pierwszemu pacjentowi w ramach badania klinicznego fazy I

  SELVITA podała lek SEL120 pierwszemu pacjentowi w ramach badania klinicznego fazy I w leczeniu ostrej białaczki szpikowej oraz zespołu mielodysplastycznego wysokiego ryzyka. 

 • Selvita oczekuje, że po podziale spółki będą notowane na GPW pod koniec października

  Realizacja planu podziału Selvity przebiega zgodnie z harmonogramem i spółka oczekuje, że do końca października na warszawskiej giełdzie będą notowane dwa podmioty - Ryvu Therapeutics, który skupi się na rozwoju własnych projektów w obszarze małych cząsteczek o potencjale terapeutycznym w onkologii oraz SELVITA (obecnie pod nazwą SELVITA CRO), która  będzie świadczyć laboratoryjne usługi badawczo-rozwojowe na rzecz klientów zewnętrznych, poinformowali przedstawiciele Selvity.  

 • Selvita: Dynamika przychodów i EBITDA segmentu usługowego może być lepsza w II połowie

  Backlog segmentu usługowego Selvity pozwala oczekiwać, że dynamika przychodów oraz EBITDA w II połowie roku może być tak samo dobra, a nawet lepsza niż zanotowana w I półroczu, poinformował wiceprezes Bogusław Sieczkowski. 

 • KNF zatwierdził prospekt w związku z podziałem Selvity na dwie spółki

  Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny SELVITA CRO sporządzony w związku z podziałem Selvity na dwie niezależne spółki. Zgodnie z przedstawionym planem podziału, pierwsza firma skupi się na rozwoju małych cząsteczek o potencjale terapeutycznym w onkologii, a druga będzie świadczyć kompleksowe usługi badań kontraktowych. Obie spółki będą notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Podział ma zostać sfinalizowany zgodnie z harmonogramem, na początku IV kw. 2019 r.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR