Analiza techniczna 4 ciekawych spółek z mocno wyprzedanego sWIG80

Omawiane walory: , , ,

Tylko we wrześniu indeks sWIG80 stracił ponad 8 proc. i znalazł się o krok od dołka z sierpnia 2014 r. Zdaniem Wojciecha Kręckiego, autora portfela Cztery Fazy Rynku, w najbliższych tygodniach bessa wśród maluchów powinna nieco odpuścić. Wśród kandydatów do wzrostów widzi Apatora, ATM Grupę oraz dwie spółki biotechnologiczne. 

Tym razem na 10 typowanych spółek analitycy mieli nosa tylko w 4 wypadkach.

Tylko w tym roku indeks sWIG80 spadł już o ponad 20 proc., a od szczytu z marca 2017 roku o ponad 30 proc. O giełdowych maluchach można śmiało powiedzieć, że są już na etapie dojrzałej bessy. Pocieszeniem dla sporej rzeszy drobnych inwestorów jest fakt, że wyprzedanie rynku osiągnęło już skrajnie wysoki poziom, a to daje sporą szansę na odreagowanie przeceny.

– W ujęciu miesięcznym sWIG80 pozostaje w trendzie spadkowym od początku 2018 roku, kiedy to na podwyższonym wolumenie przełamał linię trendu spadkowego, a później odbił się od poziomu 15.150 pkt. Obecnie wskaźnik RSI spadł do poziomów nienotowanych od 2009 roku, do tego kurs niebawem znajdzie się w strefie wsparcia 10.576-11.250 pkt. (minima z 2016 roku oraz 2014 r.). Przy tak dużym technicznym wyprzedaniu bardzo prawdopodobne jest odbicie i przynajmniej korekta wzrostowa. Minimalny zasięg ruchu korekcyjnego według mnie to poziomy 12.100-12.500 pkt. – mówi Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl

sWIG80 – wykres miesięczny

Przed szansą na przerwanie czarnej passy stoi Apator. Od sierpniowego szczytu notowania toruńskiej spółki spadły o 17 proc. W międzyczasie producent aparatury pomiarowej opublikował raport za II kwartał, w którym popisał się skokową poprawą zysków. Wynik netto wzrósł r/r z 11,8 mln zł do 20,2 mln zł. W całym pierwszym półroczu zysk netto wyniósł 34,59 mln zł, wobec ok. 8,4 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Niższe były natomiast przychody, które w ujęciu rok do roku spadły o 12 proc. do 396 mln zł.

– Wygląda na to, że przecena na kursie akcji Apatora ma się ku końcowi. Okolice 24 zł stanowią wsparcie, gdyż były szczytem z kwietnia tego roku, a obecnie przebiega tam zakręcająca w górę średnia 30-tygodniowa. Dodatkowo TSI weszło w pozytywną strefę (dodatnią), a na RSI trwa trend wzrostowy. Niżej położonym wsparciem pozostaje jeszcze podstawa świecy atakującej z końca lipca br. w granicach 22,40 zł. Wybicie tego drugiego poziomu oznaczałoby załamanie wcześniejszego sygnału kupna i powrót waloru do konsolidacji. – analizuje Wojciech Kręcki.

Apator (APT) – wykres tygodniowy

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

W odwrocie jest także kurs akcji ATM Grupy. W miesiąc kapitalizacja spółki skurczyła się o ponad 12 proc. Jednak w szerszej perspektywie sytuacja akcjonariuszy nie jest taka zła, bo od początku roku walory ATM Grupy dały zarobić 28 proc. Cieniem na akcjach spółki kładzie się sytuacja wokół Altusa, czyli jednego z głównych akcjonariuszy. Fundusz jeszcze na początku sierpnia sprzedał cześć akcji i zszedł poniżej progu 10 proc. Altus w obliczu fali umorzeń może być zmuszony do dalszej wyprzedaży akcji.

– Kurs ATM Grupy stoi przed kluczowym rozstrzygnięciem. Z jednej strony ukształtowana formacja RGR na spadki z linią szyi w okolicach 5,27 zł (słabo również wygląda RSI, które weszło w trend spadkowy formując trzy niższe szczyty i dwa niższe dołki). Z drugiej jednak kurs wspiera rosnąca średnia 30-tygodniowa (niebieska), a wyżej położone poprzednie dołki kursu wskazują na trwanie trendu wzrostowego. Jeśli poziom 5,27 zł okaże się trwałym wsparciem (w minionych tygodniach takim był), wzrosty powinny być kontynuowane w kierunku 7 zł (szczyt z początku sierpnia). – zaznacza Wojciech Kręcki, ekspert analizy technicznej.

ATM Grupa (ATG) – wykres tygodniowy

Suchą stopą przez wrześniową zawieruchę na rynku przeszły notowania akcji Celon Pharmy. Producent leków pod koniec miesiąca opublikował raport za pierwsze półrocze, w którym pochwalił się wzrostem zysków i przychodów. Wyższe rezultaty to zasługa sprzedaży leku Slamex w Norwegii. Prezes biotechnologicznej spółki liczy na utrzymanie pozytywnych trendów w kolejnych kwartałach oraz coraz lepsze wyniki na rynkach Europy Zachodniej.

– Konsolidacja na kursie akcji Celon Pharmy trwa już ponad rok i najwyższy czas ją zakończyć. Oceniam, że większe szanse są na wybicie górą, gdyż średnia 30-tygodniowa (niebieska) zakręca w górę, podobnie jak już znajdujące się wśród wartości dodatnich TSI. Widać również lekkie wzmocnienie na RSI. Kluczowe dla przyszłości kursu jest wybicie strefy oporu 35,80-35,30 zł. Przejście górą tych poziomów oznacza sygnał kupna z minimalnym zasięgiem wzrostu kursu w granicach 40 zł. – prognozuje Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl.

Celon Pharma (CLN) – wykres tygodniowy

We wrześniu z przeceny szybko otrząsnęła się Selvita. W pierwszej połowie kurs akcji spadł poniżej 52 zł, ale cały miesiąc zamknął w okolicach 56 zł. Od początku roku kapitalizacja firmy poszukującej aktywnych biologicznie cząsteczek o potencjale terapeutycznym spadła jedynie o 3,6 proc.

– Podobnie jak w wypadku Celon Pharmy, również notowania Selvity znajdują się w trwającej już ponad rok konsolidacji. Zakres zmienności drastycznie zmalał i najwyższa pora zdecydować, w którą stronę mają podążyć notowania. W przeciwieństwie do CLN, na wykresie cenowym akcji Selvity, TSI jest już w strefie ujemnej, a średnia 30-tygodniowa lekko opada, co jest negatywnym sygnałem. Kluczowym momentem będzie obrona poziomu 51 zł. Jeśli to wsparcie upadnie, możliwe są głębsze spadki w kierunku 40 zł. Jednakże udany atak na opór na 61 zł przy podwyższonym wolumenie pozwoli na zmianę sentymentu na pozytywny i powalczenie kupujących o powrót do trendu wzrostowego. – dodał Wojciech Kręcki, ekspert analizy technicznej.

Selvita (SLV) wykres tygodniowy

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT apator, atmgrupa, CLNPHARMA, SELVITA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Czarne konie sezonu wyników za II kwartał Historycznie to będzie jeden z najciekawszych sezonów raportowych od lat. Tylko nieliczne spółki z GPW pokażą pozytywne niespodzianki w sprawozdaniach. StockWatch.pl sprawdził, kto zdaniem ekspertów może okazać się czarnym koniem sezonu wyników za II kwartał.
 • Prezes Celon Pharma rozważa dokapitalizowanie Mabionu poprzez Glatton

  Prezes Celon Pharma Maciej Wieczorek rozważa dokapitalizowanie Mabionu poprzez spółkę Glatton, której jest jedynym udziałowcem. Celon Pharma nie planuje akwizycji w tym roku. Spółka w sierpniu zaprezentuje wyniki badania klinicznego II fazy leku opartego na Esketaminie u pacjentów z depresją jednobiegunową.

 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • Selvita rozpoczyna budowę księgi popytu w ramach emisji do 2,38 mln nowych akcji

  Akcjonariusze Selvity podjęli decyzję o wyemitowaniu do 2,38 mln akcji serii C, co stanowi ok. 15 proc. obecnego kapitału zakładowego. Od dziś rozpocznie się proces budowania księgi popytu. SELVITA planuje pozyskać z emisji akcji ok. 90 mln zł, które przeznaczone będą na przyspieszenie rozwoju spółki i zwiększenie skali jej działalności na rynku globalnym.

 • Selvita miała ponad 13 mln zł zysku netto w I kwartale 2020 r.

  SELVITA odnotowała 13,41 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. wobec 1,71 mln zł zysku rok wcześniej według danych połączonych. Kurs akcji spółki rośnie dziś o blisko 7 proc., a za jedną akcję zapłacimy 43,50 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR