Analiza techniczna czterech smakowitych kąsków z branży spożywczej

Omawiane walory: , , ,

Akcje giełdowych producentów żywności są na fali. Na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy czołowe spółki z branży spożywczej urosły nawet o ponad 20 proc. Krzysztof Borowski, ekspert od analizy technicznej specjalnie dla StockWatch.pl sprawdził kluczowe poziomy techniczne na wykresach akcji Coliana, Indykpolu, Kruszwicy i Pepeesu.

Akcje producentów żywności na warszawskiej giełdzie charakteryzują się nikłym zainteresowaniem wśród inwestorów. Efektem są niewielkie dzienne obroty. Przełom roku pokazał, że niesłusznie. Na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy, gdy WIG zyskał nieco ponad 1 proc., akcje czołowych spółek z branży spożywczej urosły nawet o 1/5.

Od początku grudnia akcje Coliana podrożały o blisko 15 proc. Zainteresowanie inwestorów papierami holdingu spożywczego to efekt zagranicznej akwizycji z końcówki ubiegłego roku. Colian kupił Lily O’Brien’s Holding Limited, irlandzkiego producenta wyrobów czekoladowych premium. Wartość transakcji wyniesie ok. 33,8 mln euro.

– Cena po korekcie spadkowej zakręciła w górę i zatrzymała się w pobliżu oporu na poziomie 3,58 zł – pokonanie tego oporu otwiera drogę wyżej do kolejnego zatrzymania: 3,79 zł oraz 3,94 zł. Poziomy wsparcia to 3,35 zł oraz 3,18 zł. Na większości wskaźników i oscylatorów dominują wskazania kupna (poza Stochastic wolny) – RSI jest już bardzo wykupiony, podobnie jak MACD, ale ten ostatni ma jeszcze pewną przestrzeń do swojego maksimum z maja 2017 r. Akumulację akcji z rynku potwierdza układ wskaźnika Akumulacja/Dystrybucja oraz A/D Chaikna (silna zwyżka w ostatnim czasie). – uważa Krzysztof Borowski, ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

>> Obsługiwałem angielskiego króla – omówienie sprawozdania Colian Holding po 3 kw. 2017 r.

Liderem w ostatnim czasie jest Indykpol. Dwumiesięczna stopa zwrotu to 22,6 proc. Impulsem do wzrostów okazała się informacja o przedwstępnej umowie sprzedaży zakładu uboju kurczaka i sezonowo gęsi w Lublinie oraz wylęgarni piskląt kurczęcych w Turce. Kupującym jest SuperDrob Zakłady Drobiarsko-Mięsne, a wartość transakcji to 187,2 mln zł.

– Po blisko jednorocznej formacji bazy cena wybiła się w górę – wzwyż podążają obie średnie 13- i 250-sesyjna średnia ruchoma. Cena znajduje się powyżej obu i przy górnej wstędze Bollingera. Teraz kluczowego znaczenia nabiera pokonanie oporu na 79 zł, który otwiera drogę wyżej (kolejne zatrzymania 86,50 zł oraz 90,95 zł). Silnym wsparciem jest dno na 69 zł, a następnie 67,30 zł. Po ostatniej zwyżce wskaźniki i oscylatory „chłodzą się”: MACD i Stochastic wolny. ROC zakręca w górę na linii zero (optymistyczny prognostyk), a RSI tworzy bezę na poziomie 60 pkt. Wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja uwidacznia napływ środków na rynek tego waloru od roku, a A/D Chaikina balansuje przy swojej linii zero. Pewnym mankamentem może być niski wolumen obrotów na niektórych sesjach. – wskazuje ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

>> DEGIRO przedłuża ofertę, ze względu na sukces promocji 4000 PLN na prowizje. Kup akcje na GPW.

Powody do zadowolenia mają także akcjonariusze Kruszwicy. Zryw notowań pod koniec stycznia doprowadził kurs akcji na szczyt. 31 stycznia jeden walor Kruszwicy płacono rekordowe 74,80 zł.

– Cena wybiła się w górę i zbliżyła do pasma oporów: 73,99-75,85 zł. Przebicie tego ostatniego otwiera drogę do kolejnych zatrzymań: 79 i 85,80 zł. Poziomami wsparcia są: 71,98 zł i 65 zł (ostatnia rubież podaży – przebicie tego poziomu oznaczałoby silny spadek ceny). W szerszej ramie czasowej można mówić o trójkącie wzrostowym (czas trwania trójkąta to ok. 2 lata), a zasięg wybicia z tej formacji do 105 zł. Ostatnią zwyżkę ceny potwierdzają wskazania kupna na wskaźnikach i oscylatorach – dominują na nich sygnały kupna – mają one jeszcze pewien potencjał wzrostowy. ROC zbliża się do wcześniejszych poziomów swojego oporu. Wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja znajduje się w trendzie wzrostowym od około dwóch lat (sygnalizacja systematycznego napływu środków na rynek tego waloru), a A/D Chaikina wybiła się w górę w ciągu ostatnich kilku sesji. – analizuje Krzysztof Borowski.

Kliknij, aby powiększyć

Za sprawą wezwania w centrum uwagi jest Pepees. Jego walory w ciągu dwóch miesięcy podrożały o blisko 22 proc. Maksymilian i Michał Skotniccy chcą kupić 31,39 mln akcji producenta skrobi ziemniaczanej, stanowiących 33,05 proc. ogólnej liczby akcji spółki, po 1,45 zł za sztukę. W wyniku wezwania wzywający zamierzają skupić 66 proc. akcji spółki. Zapisy trwają do 8 lutego. >> Więcej na temat sytuacji fundamentalnej Pepeesu przeczytasz tutaj

– Cena po silnej zwyżce, utworzyła bazę, aby w ostatnim okresie wybić się w górę – cena zatrzymała się pod oporem na poziomie 1,57 zł. W czasie bazy powstała formacja podwójnego dna (lipiec-listopad 2017 r.) z zasięgiem do 1,69 zł. Aktualnie na większości wskaźników i oscylatorów dominują wskazania sprzedaży: MACD (bardzo wykupiony), Stochastic (zbliża się do góry do poziomu 80 punktów, którego przebicie potwierdzi wcześniejszy sygnał na oscylatorze i jego średniej), RSI (przełamał ostro w dół poziom 70 punktów) i ROC (zakręcił w dół). Wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja sugeruje napływ środków na rynek tych akcji od lata 2017 r. (mniej więcej od czasu utworzenia się pierwszego dna w formacji podwójnego dna). – zaznacza Krzysztof Borowski.

Kliknij, aby powiększyć

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT colian, INDYKPOL, Kruszwica, pepees, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Pepees wypłaci 0,12 zł dywidendy na akcję z zysku za 2019 r.

  Akcjonariusze PEPEESu zdecydowali, że wysokość dywidendy z zysku za 2019 r. wyniesie 11,4 mln zł, co oznacza, że wartość dywidendy przypadającej na jedna akcję to 0,12 zł.

 • Pepees rekomenduje 0,06 zł dywidendy na akcję z zysku za 2019 r.

  Zarząd PEPEES rekomenduje akcjonariuszom 5,7 mln zł na wypłatę dywidendy z zysku za 2019 r. tj. 0,06 zł na akcję.

 • Akcjonariusze chcą wycofać Indykpol z GPW

  INDYKPOL zawarł porozumienie ze spółkami Rolmex i Warmińsko-Mazurski Handel Międzynarodowy, Feliksem Kulikowskim, Piotrem Kulikowskim, Dorotą Madejską, Jarosławem Madejskim, Mateuszem Madejskim oraz Elżbietą Dorosz - w sprawie nabywania akcji oraz zgodnego działania w celu wycofania akcji spółki z giełdy.

 • Faworyci DM mBanku na listopad

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

 • 12 hojnych spółek na dywidendowe żniwa w lipcu

  Inwestorzy już mogą zakasać rękawy, bo na GPW ruszają prawdziwe żniwa. Do zebrania jest 55 dywidend ze spółek notowanych na rynku głównym i NewConnect. W najgorętszym okresie w całym roku nie zabraknie też ofert z dwucyfrową stopą dywidendy.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR