26 spółek, które w lutym warto mieć na oku

BM mBanku w comiesięcznym raporcie podtrzymało scenariusz kontynuacji trendu wzrostowego na rynku akcji i wskazało 26 spółek z GPW, które w najbliższych tygodniach mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

prognozy,ciekawe,spółki,giełda, akcje,gaming

BM mBanku na lutowej liście top picks umieściło aż 26 spółek notowanych na GPW.

Warszawska giełda w nowy rok weszła w swoim stylu. WIG20, czyli indeks grupujący największe spółki, póki co jest na 1,6-proc. minusie i ma problem z przejściem „magicznego” poziomu 2.000 pkt. W tym samym czasie światowa ekstraklasa śrubowała wyniki. Nowe rekordy padły m.in. w Japonii, USA i Niemczech. Honoru warszawskiej giełdy bronią tylko małe i średnie spółki. Co prawda indeksom sWIG80 i mWIG40 do historycznych szczytów jeszcze daleko, ale za to w tym roku są one już na kilkuprocentowych plusach. W najbliższych tygodniach jest szansa na poprawę statystyk. Zdaniem ekspertów z BM mBanku, otoczenie sprzyja warszawskiej giełdzie.

– Informacje dotyczące COVID zaczną się poprawiać, a gospodarki powoli otwierać. Scenariusz odbudowy gospodarki, wsparcia monetarnego i fiskalnego oraz kontynuacji trendu wzrostowego na rynku akcji jest nadal aktualny. Powróci rotacja do spółek cyklicznych – uważają eksperci z BM mBanku.

W raporcie z 2 lutego biuro stawia przede wszystkim na spółki handlowe, informatyczne, przemysłowe i paliwowe. W sumie na liście jest aż 26 znanych firm notowanych na GPW. Na cenzurowanym znalazły się tylko 4 spółki: Allegro, CD Projekt, Grupa Azoty i Kruszwica.

– Po ogłoszeniu uruchomienia polskiej wersji Amazon liczymy na spadki notowań Allegro. Ze względu na zbliżający się sezon wyników za 4Q’20, podkreślamy atrakcyjność sektora IT (liczymy zwłaszcza na wzrost kursu Asseco Poland). W sektorze mediowym pozytywne podejście mamy do Wirtualnej Polski – czytamy w raporcie.

>> Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

W branży informatycznej biuro wyróżniło też Atende i Sygnity. Akcje obu dostawców oprogramowania na przestrzeni ostatnich miesięcy dały solidnie zarobić. Na starcie tygodnia mocny akcent wzrostowy zaliczyło Sygnity. Akcje spółki przy podwyższonym obrocie podrożały o blisko 7 proc., po informacji o ugodzie z Fast Enterprises. Na mocy porozumienia spółka zapłaci swojemu byłemu podwykonawcy 3,75 mln USD, ale jednocześnie rozwiąże około 36 mln zł rezerw.

W branży gamingowej biuro stawia na Ten Square Games, czyli na ten moment największego na GPW producenta gier w modelu free-to-play. W wypadku CD Projektu Biuro Maklerskie mBanku zdecydowało się na obniżenie rekomendacji do sprzedaj i utrzymania ceny docelowej na poziomie 232 zł.

– Zamykanie krótkich pozycji wpłynęło na wzrost notowań CD Projektu, co naszym zdaniem jest okazją do sprzedaży akcji. Naszym top picks z sektora pozostaje Ten Square Games. Premiery gier od spółek z PlayWay mogą wspierać notowania grupy – uważają eksperci.

W sektorze bankowym i finansowym biuro stawia na Pekao i PZU. Według ekspertów, spadek kursów akcji banków w drugiej połowie stycznia był jedynie zadyszką w dalszej rotacji w kierunku spółek value. Notowania obu wskazanych spółek wyglądają też ciekawie od strony technicznej. W wypadku Pekao średnie SMA100 i SMA200 jeszcze w styczniu utworzyły tzw. złoty krzyż, a na PZU ważą się obecnie losy głębokości korekty jesiennych wzrostów.

W lutym uwaga inwestorów będzie koncentrować się także na spółkach handlowych. Wszystko za sprawą zdejmowania obostrzeń dotyczących działalności galerii handlowych, gdzie mocną reprezentację mają producenci odzieży i obuwia.

– Otwarcie sklepów w galeriach handlowych powinno pomóc CCC, LPP, VRG w odbudowie wyników r/r w 1Q’21. W lutym przeważalibyśmy spółki odzieżowe i obuwnicze, a neutralne podejście przyjęlibyśmy do Dino Polska, Eurocash i Jeronimo Martins – dodają eksperci.

>>POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Kolejną gorącą branżą jest szeroko rozumiany przemysł. Biuro prognozuje, że w sezonie wyników za IV kwartał 2020 r. aż 71 proc. pokrywanych spółek poprawi r/r wyniki finansowe. Co ciekawe, proporcja ta będzie najwyższa od dwóch lat.

– Pozytywnych zaskoczeń na wynikach oczekiwalibyśmy w Astarcie, Kernel Holdingu, Famurze, Mo-BRUK-u, Stalprodukcie i TIM-ie. Outlook na kolejne kwartały może studzić emocje w przypadku Amiki i PKP Cargo. Spółkom przemysłowym wciąż sprzyjają wysokie PMI oraz słaby kurs złotego – zaznaczają eksperci.

Listę przemysłowych faworytów zamykają Cognor, JSW, Famur i Mangata. Dwie pierwsze spółki to beneficjenci sytuacji na rynku surowcowym. Obie w pierwszej dekadzie lutego zaliczyły solidne wzrosty. Notowania Cognor Holdingu wybiły się z trendu bocznego i są najwyżej od… listopada 2012 r., a JSW są o włos od poziomu 40 zł, czyli ceny ostatnio widzianej w lipcu 2019 r.

Kliknij, aby powiększyć.

W sektorze paliwowo-energetycznym BM mBanku stawia na 5 spółek, przy czym dwie z nich to firmy obecne na GPW na zasadach dual-listingu MOL i CEZ). Za inwestycją w akcje czeskiego producenta energii elektrycznej przemawiają bieżące notowania uprawnień do emisji CO2 i spodziewana dywidenda.

– Wysokie ceny ropy nie pozwalają na odbudowanie marż rafineryjnych i dlatego zalecamy ostrożność w przypadku Lotos/MOL/PKN Orlen. Wciąż preferujemy akcje PGNiG, które powinny być napędzane cenami gazu i wolumenami 1Q – czytamy w raporcie.

Ostatnim faworytem biura w sektorze jest Polenergia, na akcje której trwa wezwanie. Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego tygodnia Mansa Investments i BIF IV Europe Holdings Limited podniosły ofertę z 47 zł do 63 zł za akcję.

Listę lutowych top picks BM mBanku zamyka AC. Tu warto zaznaczyć, że notowania dawnej gwiazdy rynku od 1,5 roku są w odwrocie. W biznes producenta instalacji gazowych do aut uderzyła pandemia koronawirusa. Eksperci liczą, że wraz z jej ustaniem spółka wróci na wzrostową ścieżkę wyników finansowych.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ACAUTOGAZ, allegro, assecopol, astarta, ccc, CDPROJEKT, CEZ, COGNOR, eurocash, Famur, Grupaazoty, jsw, kernel, Kruszwica, Lotos, lpp, Mangata, mobruk, mol, Pekao, pep, PGNiG, PZU, Stalprod, tim, TSGAMES, vrg, Wirtualna)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR