Analizy.pl: Średnie miesięczne stopy zwrotu TFI w zakresie od -0,1 proc. do +6,6 proc. w czerwcu

Średnie miesięczne stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych w czerwcu br. mieściły się w zakresie od -0,1 proc. w przypadku funduszy papierów dłużnych polskich skarbowych długoterminowych (jedyna kategoria ze stratą) do +6,6 proc. w przypadku funduszy akcji azjatyckich bez Japonii.

tfi, stopy, zwrotu,

Analizy.pl: Średnie mies. stopy zwrotu TFI w zakresie od -0,1 proc. do +6,6 proc. w VI

– W czerwcu wzrosty trwały nadal, choć coraz częściej mówiło się o potencjalnej korekcie. Banki centralne i rządy co prawda zapewniają, że wciąż mają narzędzia do wspierania rynków i gospodarek, ale skala wsparcia we wcześniejszych miesiącach była tak duża, że trudno będzie ją przebić. Dodatkowo, pojawiło się więcej niepokojących informacji z frontu pandemii – szybki wzrost zakażeń w Stanach Zjednoczonych, nowe przypadki koronawirusa w Chinach czy problemy z opanowaniem sytuacji w Brazylii. Pieniędzy na rynkach jest jednak na tyle dużo, że akcje kontynuowały wzrosty. Tym razem poszukiwano innych miejsc poza amerykańskimi spółkami technologicznymi, gdzie można zarobić. Bardzo dobre wyniki pokazały więc m.in. fundusze akcji rynków wschodzących – czytamy w komunikacie.

Po kilkudziesięcioprocentowych spadkach indeksów akcji w marcu, w kolejnych trzech miesiącach MSCI AC World (czyli agregat kilkudziesięciu najważniejszych giełd świata) wzrósł o prawie 17 proc., niemiecki DAX o 24 proc., technologiczny NASDAQ o ponad 30 proc., podobnie jak polskie małe spółki z indeksu sWIG80. Również krajowe bluechipy z WIG20 oraz średnie spółki z mWIG40 skorzystały na globalnym odbiciu, rosnąc o kolejno 16 i 22 proc. Równocześnie luźna polityka banków centralnych ciągnęła w dół rentowności obligacji na większości rynków świata.

– Na szczycie uplasowała się grupa funduszy akcji azjatyckich bez Japonii (średni wynik +6,6 proc.) oraz globalnych rynków wschodzących. Ponad 10-proc. stopę zwrotu wypracował MetLife Akcji Chińskich i Azjatyckich, świetnie spisały się Investor Indie i Chiny oraz NN (L) Nowej Azji (po +7,6 proc.). Wzrosty funduszy napędzały m.in. chińskie, indyjskie i brazylijskie spółki – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

– Za nimi grupa funduszy akcji polskich małych i średnich spółek (+5,3 proc.), w której trzy fundusze pokazały ponad 10-proc. stopę zwrotu – Aviva Investors Małych Spółek, Rockbridge Akcji Małych i Średnich Spółek i Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek. Pierwsze dwa wymienione to również jedne z tych, które odbiły w ostatnim kwartale najmocniej (wzrosty o ponad 50 proc.)” – czytamy dalej.

Nie zawiodły również fundusze akcji globalnych rynków rozwiniętych (+3 proc.), do których zaliczamy popularne fundusze akcji spółek wzrostowych, w tym m.in. Skarbiec Spółek Wzrostowych (+12,6 proc.) czy Investor Akcji Spółek Wzrostowych (+8,4 proc.). Nieco słabiej wypadły fundusze akcji amerykańskich, które średnio dały zarobić w czerwcu 2 proc.

– To był stosunkowo spokojny miesiąc na globalnych rynkach obligacji, choć w Polsce rentowności 10-letnich papierów skarbowych dość istotnie wzrosły do 1,40 proc. z 1,16 proc., co oznacza spadek ich cen, a więc i wycen funduszy. W związku z tym jedyną grupą, która w ujęciu średnim w czerwcu poniosła stratę były fundusze papierów dłużnych skarbowych długoterminowych. Pozostałe grupy, w szczególności globalne, miały się znacznie lepiej. Wyróżniły się Allianz PIMCO Emerging Markets Bond (+2,9 proc.), inPZU Obligacje Rynków Wschodzących (+2,5 proc.) i Generali Obligacje: Globalne Rynki Wschodzące (+2,4 proc.) – napisano też w materiale.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Mercor rekomenduje 0,25 zł dywidendy na akcję za r. obr. 2019/2020 Zarząd Mercor podjął uchwałę w sprawie zmiany propozycji z 3 lipca 2020 r., co do podziału zysku za rok obrotowy 2019/2020 i obecnie rekomenduje przeznaczenie 3,91 mln zł na dywidendę (0,25 zł na akcję), podała spółka. Wcześniej zarząd zapowiedział, że będzie rekomendował pozostawienie zysku z przeznaczeniem na kapitał zapasowy.
 • Kurs akcji CI Games wystrzelił po wstępnych wynikach za I półrocze

  Grupa CI Games, według szacunkowych danych finansowych, wypracowała w I półroczu  br. 27,1 mln zł przychodów netto ze sprzedaży, z czego 14,8 mln zł w II kwartale br. Od stycznia do czerwca zysk brutto grupy wyniósł 7 mln zł, a zysk netto w tym czasie 4,9 mln zł. Grupa osiągnęła 18 proc. rentowności netto.

 • KNF namierzyła ukryty insider trading w AQT Water Notowane na NewConnect AQT Water znów ma problemy. Tym razem sprawa dotyczy zatajenia transakcji na akcjach spółki przez akcjonariusza oraz osobę pełniącą obowiązki zarządcze. Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła do GPW z wnioskiem o zawieszenie obrotu.
 • e-Kiosk zastanawia się nad wycofaniem akcji z NewConnect

  Zarząd e-Kiosk, w wyniku oceny aktualnej sytuacji spółki i perspektyw rozwoju, podjął decyzję o przeanalizowaniu w najbliższych kilku tygodniach opcji strategicznych, polegających na możliwości wycofania akcji spółki z rynku NewConnect i postanowił skierować do rady nadzorczej wniosek o wyrażenie opinii w sprawie.

 • Cherrypick Games ma umowę o partnerstwie z chińskim wydawcą gier mobilnych YODO1

  Cherrypick Games zawarł umowę o partnerstwie z chińskim wydawcą gier mobilnych YODO1. Kurs akcji producent gier mobilnych rośnie o 3 proc., a za jedna akcję płacono 38,80 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR