Autonomia Hong Kongu zagrożona

Konflikt amerykańsko-chiński nabiera na sile po ogłoszeniu przez Chiny planów ograniczenia autonomii Hong Kongu. Hang Seng spada o ponad 5 proc., prezydent Trump grozi "zaadresowaniem tematu w bardzo silny sposób", jeżeli zajdzie taka potrzeba.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Zaognienie amerykańsko-chińskich nastrojów od rana miało negatywny wpływ na rynki europejskie, które w większości otwierały się na około procentowych minusach. Majowe wstępne odczyty PMI na kontynencie okazały się w większości lepsze od oczekiwań, szczególnie w sektorze usługowym, gdzie z poziomów kilkunastu punktów powróciły do około 30 pkt. (28,7 pkt. w strefie euro, 29,4 pkt. we Francji, 31,4 pkt. w Niemczech). Do początku przyszłego kwartału wartość danych będzie jednak niewielka, w chwili obecnej pozostają po prostu pochodną częściowego otwarcia gospodarek. PMI dla amerykańskiego przemysłu wzrósł minimalnie, z 36,1 pkt. do 39,8 pkt. Proces rewidowania w dół prognoz PKB za 2Q2020 jest kontynuowany, BofA obniżył wczoraj swój szacunek dla USA z -30 proc. k/k saar do -40 proc. k/k saar, a dla całego roku przewiduje spadek PKB o -8 proc. (oraz zaledwie 4 proc. odbicia w 2021 r.). Tego typu odczyty, nawet biorąc pod uwagę całe wsparcie, które amerykańskie firmy otrzymają od rządu, niemal na pewno wiązałyby się z niższą dynamiką zysków spółek S&P500 niż sugerowane obecnie przez Factset -20 proc. r/r (w całym 2020 r.).

Czwartkowa próba odbicia w ciągu dnia okazała się nieudana, większość giełd powróciła do okolic dziennych minimów, tracąc od 0,7 proc. (FTSE MiB) do 1,4 proc. (DAX). Pozytywnie wyróżniał się IBEX zamknięciem na minimalnym plusie. WIG20 spadł o 0,9 proc., ale mWIG40 zyskał 0,5 proc., sWIG80 0,3 proc. Obciążeniem w pierwszym szeregu były ponad dwuprocentowe spadki PKO BP i KGHM, na wzmiankę zasługuje Ten Square Games, które po wzroście o 4,5 proc. znajduje się już 158,6 proc. powyżej poziomów z początku roku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

S&P500 spadło o 0,8 proc., a NASDAQ o 1 proc., kontrakty futures wskazują na kontynuację korekty w dniu dzisiejszym. Konflikt amerykańsko-chiński nabiera na sile po ogłoszeniu przez Chiny planów ograniczenia autonomii Hong Kongu. Hang Seng traci w momencie pisania komentarza 5,1 proc., prezydent Trump grozi „zaadresowaniem tematu w bardzo silny sposób”, jeżeli zajdzie taka potrzeba, a sytuacja może łatwo wymknąć się spod kontroli, gdy rynek zacznie wyceniać ryzyko wycofania się obu mocarstw z porozumienia handlowego (na razie w oddzielnym oświadczeniu chińskie władze podkreślają swoją determinację, by do tego nie doszło). Ropa WTI przecenia się z 34 USD do 31,8 USD za baryłkę, na co wpływ ma także decyzja chińskiego rządu, by zrezygnować z publikacji celu dla wzrostu PKB w tym roku. Poinformowano natomiast, że planowany deficyt budżetowy to zaledwie 3,6 proc. PKB (wobec 2,8 proc. PKB w 2019 r.), co rozwiewa nadzieje na stymulus fiskalny porównywalny jakkolwiek z tym, co zobaczymy w UE czy USA.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 22 maja 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • ZE PAK zbuduje farmę PV na terenie byłej Kopalni Adamów za 164 mln zł

  Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin podpisał umowę na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MWp na rekultywowanych terenach Kopalni Adamów. Wykonawcą jest konsorcjum Esoleo i Przedsiębiorstwa Remontowego PAK Serwis, a wynagrodzenie wyniesie 163,8 mln zł netto.

 • Ferrum spodziewa się straty netto za I półrocze. Kurs akcji spada

  Ferrum odnotowało ok. 273 tys. zł straty netto w I poł. 2020 r. wobec zysku netto na poziomie 205 tys. zł rok wcześniej, podała spółka, prezentując wstępne dane. Kurs akcji producenta rur stalowych spada kwadrans przed godz. 16 o ponad 3 proc.

 • Ubezpieczenia przy kredytach. O czym należy pamiętać?

  Kredyty wiążą się ze sporym ryzykiem. Zdaje sobie z tego sprawę każdy kredytobiorca. Dotyczy ono jednak nie tylko jego, ale również banku udzielającego finansowania. W celu jego ograniczenia stosuje się różnego typu ubezpieczenia. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat.

 • Biomed liczy na warunkową zgodę na dopuszczenie leku na COVID-19 przed rejestracją

  Biomed-Lublin liczy, że ze względu na fakt pozostawania w trybie epidemicznym, odpowiednie władze zdecydują o wydaniu warunkowej decyzji o dopuszczeniu leku przeciw COVID-19, opartego na osoczu ozdrowieńców, który opracował Biomed, jeszcze przed zakończeniem procesu rejestracji, poinformował członek zarządu Biomed-Lublin Piotr Fic. Kurs akcji spółki wystrzelił dziś po godz. 13 o blisko 42 proc., a za jedną akcję płacono 22,20 zł.

 • KPMG: Sklepom internetowym przybyło średnio 6 proc. nowych klientów w czasie pandemii

  Średnio podczas trwania pandemii COVID-19 sklepom internetowym przybyło 6 proc. nowych klientów, którzy przed wybuchem pandemii nie robili zakupów w internecie, wynika z raportu KPMG w Polsce pt. "Nowa rzeczywistość: konsument w dobie COVID-19. Jak zmieniły się zwyczaje zakupowe Polaków w czasie koronawirusa?". Najbardziej zwiększyła się częstotliwość dokonywania w internecie przez Polaków zakupów żywności, leków oraz kosmetyków.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR