Bank Pekao spodziewa się spadku PKB o 4,4 proc. w 2020 r.

Bank Pekao obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Polski na 2020 rok do -4,4 proc. Ekonomiści przewidują, że wzrost wzrostu PKB spowolni do 1,6 proc. r/r w I kwartale, a następnie spadnie o 17,5 proc. r/r w II kwartale br.

pekao, pkb, gospodarka

Bank Pekao spodziewa się spadku PKB o 4,4 proc. w 2020 r.

– Zahamowanie rozwoju epidemii Covid-19 pociąga za sobą znaczące koszty ekonomiczne. O ile wprowadzenie narodowej kwarantanny w połowie marca 2020 r. znacząco ograniczyło działalność gospodarczą pod koniec I kw. 2020, to w II kw. 2020 należy się liczyć ze znaczącym spadkiem PKB w ujęciu rocznym. Szacujemy, że w I kw. 2020 tempo wzrostu PKB wyhamowało do 1,6 proc. r/r, a w II kw. 2020 możemy być świadkami spadku o ok. 17,5 proc. r/r. – czytamy w „Makrokompasie”.

Ekonomiści banku oceniają, że gospodarkę światową czeka najprawdopodobniej najgłębsza recesja w powojennej historii.

– Szok epidemiologiczny jest trudny do oceny przy użyciu tradycyjnych modeli ekonomicznych, dlatego też prognoza wzrostu gospodarczego na 2020 r. jest obecnie obciążona bardzo wysoką niepewnością. W scenariuszu bazowym zakładamy, że kwarantanna potrwa do końca maja, a po spadku PKB w II kw. 2020 i III kw. 2020 ma szansę nastąpić dosyć szybkie i dynamiczne odbicie koniunktury – czytamy dalej.

Negatywny wpływ pandemii COVID-19 na gospodarkę – zdaniem ekonomistów – wywindują stopę bezrobocia w okolice 13% na koniec 2020 roku.

Zdaniem ekonomistów, Rada Polityki Pieniężnej skoncentruje się na analizie napływających danych z gospodarki, nie podejmując dalszych decyzji po obniżce stóp procentowych w marcu, a kolejne cięcie o 50 pb możliwe jest w maju.

Ekonomiści oszacowali, że deficyt sektora rządowego i samorządowego w 2020 r. wyniesie 7,3 proc. PKB.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR