Bank Pekao wypracował 684 mln zł zysku netto w IV kwartale 2019 r.

Omawiane walory:

Wyniki drugiego największego banku w Polsce okazały się nieco lepsze od konsensusu. W samym IV kwartale Pekao odnotowało 684,39 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 749,23 mln zł zysku rok wcześniej i 670 mln zł konsensusu. Zarząd banku nie podjął jeszcze decyzji w sprawie rekomendacji odnośnie wypłaty dywidendy za rok 2019.

pekao, bank, wyniki, akcje

(Fot. Bank Pekao)

Wynik z tytułu odsetek wyniósł 1.418,67 mln zł wobec 1.294,75 mln zł rok wcześniej. Natomiast wynik z tytułu prowizji i opłat sięgnął 654,63 mln zł wobec 638,27 mln zł w roku poprzednim.

Aktywa razem banku wyniosły 203,32 mld zł na koniec 2019 r. wobec 191,09 mld zł na koniec 2018 r.

W całym 2019 r. bank miał 2.165,05 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 2.287,16 mln zł zysku rok wcześniej.

– Rezultaty banku za 2019 oddają strategię zrównoważonego wzrostu i odpowiedzialnego podejścia do bankowości, w którym klient i jego dobro są dla nas najważniejsze. Takie podejście pozwala nam generować powtarzalne wyniki. Szczególnie ważny jest dla nas wzrost innowacyjności – jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy możliwość zakładania konta na selfie, a aplikacja mobilna PeoPay jest doceniana przez specjalistów na całym świecie. Takie podejście doceniają również nasi klienci – w minionym roku mieliśmy rekordową akwizycję nowych klientów. Otwieramy nową dekadę w historii Banku Pekao z aktywami po raz pierwszy przekraczającymi 200 mld zł, a nasze wyniki stawiają nas w gronie najszybciej rosnących banków w Polsce. Jesteśmy liderem efektywności kosztowej i utrzymaliśmy wiodącą pozycję w zarządzaniu ryzykiem – powiedział prezes Marek Lusztyn.

>> Odkryta opcja niemiecka – omówienie sytuacji finansowej i rynkowej Banku Pekao za III kw. 2019 roku

Dzięki efektywnej działalności komercyjnej w 2019 roku znacznie zwiększyła się skala operacji banku i w efekcie suma bilansowa po raz pierwszy przekroczyła 200 mld zł. Dynamicznie rozwijała się baza zarówno oszczędności, zwłaszcza detalicznych, jak i kredytów, w szczególności w bankowości detalicznej i kredytów hipotecznych. Wzrost finansowania działalności klientów przekroczył 8 proc. r/r, a wzrost zobowiązań wobec klientów wyniósł 5,4 proc. r/r, w tym depozytów detalicznych o blisko 9 proc.

Wynik z tytułu odsetek w 2019 r. wzrósł rok do roku o 9,5 proc. do 5,47 mld zł, wsparty również wyższymi marżami. Wynik z tytułu prowizji i opłat wzrósł o 2,9 proc. do 2,53 mld zł, głównie dzięki wyższym prowizjom kredytowym, działalności kartowej oraz wyższym przychodom związanym z transakcjami walutowymi.

Ekspansja banku odbywa się przy zachowaniu ostrożnego podejścia do zarządzania ryzykiem. Koszty ryzyka w 2019 r. wyniosły 43 pb, zgodnie z szacunkami zarządu.

– Bank Pekao utrzymuje wysoką bazę kapitałową oraz solidny profil płynnościowy. Łączny współczynnik kapitałowy (TCR) na poziomie grupy na koniec zeszłego roku wyniósł 17,1 proc., a współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 znalazł się na poziomie 15 proc. Relacja kredytów netto do depozytów wyniosła na koniec 2019 roku 91 proc. Depozyty klientów indywidualnych w banku wzrosły w 2019 roku o 9 proc., więcej niż wynosiła dynamika rynkowa. Jako jeden z najbardziej odpornych na zawirowania banków w Europie Pekao zapewnia szczególne bezpieczeństwo oszczędności klientów (Pekao wśród liderów stress-testów EBA) – podał także bank.

Dynamika kosztów operacyjnych nieprzerwanie pozostaje poniżej poziomu inflacji, pomimo bieżących inwestycji w transformację operacyjną i cyfryzację.

– Zeszły rok był rekordowy pod względem liczby nowo otwartych kont dla klientów indywidualnych. W całym Bank Pekao otworzył ich aż 455 tys., czyli 12 proc. więcej niż rok wcześniej i 65 proc. więcej niż w 2017 roku. W tym roku celem dla Pekao jest otwarcie 0,5 mln nowych rachunków. Bank umacnia wiodącą pozycję wśród banków zorientowanych na pozyskanie młodych klientów. W 2019 roku liczba pozyskanych nowych klientów w wieku 13-17 lat była o 60 proc. wyższa w porównaniu do 2018 roku, a wzrost liczby pozyskanych klientów do 26. roku życia wyniósł 26 proc. r/r – czytamy dalej.

Otwarcie banku na młodych i mobilnych klientów przekłada się na stały wzrost liczby aktywnych użytkowników bankowości mobilnej. Na koniec zeszłego roku było ich prawie 1,7 mln o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej i dwa razy więcej niż w 2017 roku. Przynosi również efekty widoczne w sprzedaży produktów banku. Nawet 20 proc. nowych kont zakładanych jest z wykorzystaniem kanałów zdalnych, a 40 proc. pożyczek gotówkowych jest sprzedawana online lub przez aplikację mobilną PeoPay, podkreślono.

W minionym roku bank zaproponował klientom szereg ciekawych rozwiązań. Wdrożył nowy serwis transakcyjny Pekao24 oparty o rozwiązania omnichannel czy dodatkowe funkcje w aplikacji PeoPay (m.in. przelewy na telefon BLIK, Google Asystent, Garmin Pay, FitBit Pay i autoryzację mobilną).

Nie ma decyzji w sprawie dywidendy

Wciąż nie wiadomo co z wypłatą dywidendy za rok 2019. Zarząd banku nie podjął jeszcze decyzji w sprawie rekomendacji odnośnie wypłaty dywidendy za rok 2019.

– Na dzień zatwierdzenia do publikacji niniejszego sprawozdania finansowego zarząd Banku Pekao nie podjął decyzji w sprawie rekomendacji odnośnie wypłaty dywidendy za rok 2019 – czytamy w raporcie za 2019 r.

– W 2019 roku bank wypłacił dywidendę za rok 2018 w kwocie 6,60 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniosła 6,6 proc. Od 2010 roku bank nieprzerwanie wypłaca dywidendę. Łączna wartość dywidend wypłaconych za lata 2007-2018 wyniosła blisko 23 mld zł, czyniąc bank jedną z polskich spółek o najwyższym poziomie wypłaconych dywidend na przestrzeni ostatnich lat – przypomniano także.

W listopadzie 2019 r. prezes Michał Krupiński informował, że Bank Pekao nie zamierza odchodzić od ogłoszonej w 2018 roku polityki dywidendowej.

W lutym 2019 r. Bank Pekao poinformował, że chce „poruszać się w górnych przedziałach określających poziom wypłaty dywidendy” i chce na nią przeznaczać w kolejnych latach 75 proc. jednostkowego zysku netto.

W 2019 r. bank miał 2.165,05 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 2.287,16 mln zł zysku rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2019 r. wyniósł 2.247,47 mln zł wobec 2.310,6 mln zł zysku rok wcześniej.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2019 r. wyniósł 2.247,47 mln zł wobec 2.310,6 mln zł zysku rok wcześniej.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Pekao, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • KNF nakazała przeniesienie środków pieniężnych z Pekao IB do BM Pekao

  Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wydała decyzję nakazującą przeniesienie instrumentów finansowych i środków pieniężnych oraz dokumentów związanych z prowadzeniem rachunków z PEKAO Investment Banking do Biura Maklerskiego PEKAO, w związku z planowaną transakcją nabycia przez bank zorganizowanej części PEKAO IB.

 • KNF bije w giełdowe banki, w grze PKO BP i PZU

  Indeks WIG20 zaczął dzień od spadków, ale szybko odrobił straty. Pomogły banki, które odpowiadały za przecenę na otwarciu. Niestety, to może być tylko łabędzi śpiew inwestorów, bo katalog czyhających dziś ryzyk jest naprawdę obszerny.

 • Nici z dywidend banków i PZU. Szef KNF chce, aby spółki zrezygnowały z wypłaty ok. 10 mld zł

  Akcjonariusze takich spółek jak PKO BP, PEKAO czy PZU mogą czuć się rozczarowani. Szef Komisji Nadzoru Finansowego zalecił bankom i ubezpieczycielom, aby ci zatrzymali cały zysk wypracowany w poprzednich latach.

 • Co banki proponują kredytobiorcom w okresie pandemii koronawirusa [LISTA]

  Zdecydowana większość dużych banków komercyjnych już przedstawiła "pakiety antykryzysowe". W praktyce sprowadzają się one do płatnej prolongaty kredytu, z tą różnicą, że mają być one przyznawane łatwiej, a za samo rozpatrzenie wniosku nie będzie pobierana opłata, jak to miało miejsce dotychczas. Każdy pakiet jest inny i nie zawsze się opłaca, dlatego przed decyzją o udaniu się na ewentualne wakacje kredytowe warto uważnie wczytać się warunki.

 • Giełda dostała cios w czuły punkt, mocne spadki na PKO BP i Agorze

  Rynki akcji rozpoczęły czwarty tydzień marca od spadków. Dziś podaż uderzyła w najczulszy punkt warszawskiej giełdy, czyli sektor bankowy. PKO BP ostrzegł, że cięcie stóp procentowych przez RPP będzie miało negatywny wpływ na wyniki. Dobra wiadomość jest taka, że póki co nie ma paniki.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR