Bank Światowy: Inwestycje w Polsce wzrosną o 4,7 proc. w 2017 r. i o 6,6 proc. w 2018 r.

Nakłady brutto na środki trwałe w Polsce wzrosną w 2017 roku o 4,7 proc., a w latach 2018-2019 odpowiednio: o 6,6 i 7,1 proc., prognozuje Bank Światowy.

– Inwestycje publiczne ruszyły w tym roku. Fundamentalne czynniki, są spełnione w Polsce, by nastąpiło pobudzenie i rozwój inwestycji, tj. obserwujemy ponad 80-proc. wykorzystanie mocy produkcyjnych i rekordowo niskie koszty finansowania oraz mocną konsumpcję – powiedział starszy ekonomista w polskim biurze BŚ Leszek Kąsek podczas konferencji prasowej.

Częściowym wytłumaczeniem gdy inwestorzy się wstrzymują z inwestycjami – pomimo tych czynników fundamentalnych – jest to, że być może otoczenie regulacyjne nie sprzyja inwestowaniu. Obecnie firmy zwiększają zatrudnienie – zamiast inwestycji, ale inwestycje ruszą silniej. Zakładamy, że w II półroczu w 2017 roku i IV kw. tego roku będzie decydujący w tej kwestii – dodał.

Bank Światowy podał dziś nowe prognozy dla Polski – według nich wzrost PKB wzrośnie o 4 proc. w 2017 r., o 3,6 proc. w 2018 r. i o 3,4 proc. w 2019 r.

Konsumpcja prywatna – według prognoz banku – wzrośnie w 2017 r. o 4,9 proc., natomiast w latach 2018-2019 – odpowiednio o: 3,8 proc. i 3,6 proc. Wzrost spożycia publicznego prognozowany jest na poziomach odpowiednio: 4,1 proc., 3,9 proc. i 3,3 proc.

Bank Światowy prognozuje, że eksport towarów i usług zwiększy się o 6,9 proc. w tym roku, a w latach 2018-2019 – odpowiednio o: 5,7 proc. i 5,3 proc. W przypadku importu wzrosty wyniosą odpowiednio: 8,1 proc., 7,2 proc. i 6,8 proc.

Inflacja w 2017 roku wyniesie 1,9 proc., a w latach 2018-2019 – odpowiednio: 2,3 proc. i 2,5 proc.

– Co do inflacji – zmiana jest zgodna z oczekiwaniami. Nie widzę tutaj gwałtownego przyspieszenia. Trudno mówić o szoku po stronie podażowej dla ścieżki inflacyjnej. Inflacja jest wyraźnie poniżej celu inflacyjnego – skomentował Kąsek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Akcjonariusze Erbudu zdecydują 30 czerwca o braku dywidendy i programie buy-back

  Akcjonariusze Erbudu zdecydują podczas walnego zgromadzenia, zwołanego na 30 czerwca br., o niewypłacaniu dywidendy z zysku za 2019 rok, a także o skupie akcji własnych, za maksymalnie 16,5 mln zł, w celu umorzenia i następnie obniżenia kapitału zakładowego.

 • Cyfrowy Polsat wypłaci jedną z najwyższych dywidend w tym roku

  Spółka Zygmunta Solorza-Żaka na tegoroczną dywidendę chce przeznaczyć cały ubiegłoroczny zysk netto w wysokości 586,8 mln zł oraz kwotę 52,7 mln zł z kapitału zapasowego. W sumie akcjonariusze mają otrzymać w dwóch ratach 1 zł na akcję.

 • Korekta na GPW, w grze CCC, Delko i Mercator

  Giełdowe byki nieco odpuściły, przez co światowe giełdy nieco się cofnęły, a w ślad za nimi GPW. Ogólne nastroje wciąż jednak pozostają dobre, więc jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to korekta wzrostów raczej nie będzie głęboka.

 • Delko obłowiło się na koronawirusie. Kurs akcji wystrzelił

  Właściciel sieci hurtowni chemii gospodarczej i kosmetyków zaliczył wymarzony początek roku. Przychody ze sprzedaży urosły r/r o 30 proc. a zysk netto podskoczył o 140 proc. W czwartek kurs akcji Delko rośnie przy rekordowych obrotach o 34 proc.

 • DataWalk szykuje program motywacyjny

  Akcjonariusze DataWalk zdecydują na walnym zwołanym na 30 czerwca o wprowadzeniu programu motywacyjnego, mechanizmów zapobiegających wrogiemu przejęciu, kapitału docelowego i o zmianach w radzie nadzorczej, wynika z komunikatu spółki i projektów uchwał.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR