Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Bank Światowy: Inwestycje w Polsce wzrosną o 4,7 proc. w 2017 r. i o 6,6 proc. w 2018 r.

Opublikowano: 2017-10-19 11:40:26

Nakłady brutto na środki trwałe w Polsce wzrosną w 2017 roku o 4,7 proc., a w latach 2018-2019 odpowiednio: o 6,6 i 7,1 proc., prognozuje Bank Światowy.

– Inwestycje publiczne ruszyły w tym roku. Fundamentalne czynniki, są spełnione w Polsce, by nastąpiło pobudzenie i rozwój inwestycji, tj. obserwujemy ponad 80-proc. wykorzystanie mocy produkcyjnych i rekordowo niskie koszty finansowania oraz mocną konsumpcję – powiedział starszy ekonomista w polskim biurze BŚ Leszek Kąsek podczas konferencji prasowej.

>> Nie masz czasu samodzielnie inwestować? Powierz pieniądze ekspertom – sprawdź nasze wyniki >>

Częściowym wytłumaczeniem gdy inwestorzy się wstrzymują z inwestycjami – pomimo tych czynników fundamentalnych – jest to, że być może otoczenie regulacyjne nie sprzyja inwestowaniu. Obecnie firmy zwiększają zatrudnienie – zamiast inwestycji, ale inwestycje ruszą silniej. Zakładamy, że w II półroczu w 2017 roku i IV kw. tego roku będzie decydujący w tej kwestii – dodał.

Bank Światowy podał dziś nowe prognozy dla Polski – według nich wzrost PKB wzrośnie o 4 proc. w 2017 r., o 3,6 proc. w 2018 r. i o 3,4 proc. w 2019 r.

Konsumpcja prywatna – według prognoz banku – wzrośnie w 2017 r. o 4,9 proc., natomiast w latach 2018-2019 – odpowiednio o: 3,8 proc. i 3,6 proc. Wzrost spożycia publicznego prognozowany jest na poziomach odpowiednio: 4,1 proc., 3,9 proc. i 3,3 proc.

Bank Światowy prognozuje, że eksport towarów i usług zwiększy się o 6,9 proc. w tym roku, a w latach 2018-2019 – odpowiednio o: 5,7 proc. i 5,3 proc. W przypadku importu wzrosty wyniosą odpowiednio: 8,1 proc., 7,2 proc. i 6,8 proc.

Inflacja w 2017 roku wyniesie 1,9 proc., a w latach 2018-2019 – odpowiednio: 2,3 proc. i 2,5 proc.

– Co do inflacji – zmiana jest zgodna z oczekiwaniami. Nie widzę tutaj gwałtownego przyspieszenia. Trudno mówić o szoku po stronie podażowej dla ścieżki inflacyjnej. Inflacja jest wyraźnie poniżej celu inflacyjnego – skomentował Kąsek.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Prezydent podpisał nowelę tzw. „ustawy frankowej”

  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Nowe przepisy przewidują m.in. wydłużenie okresu pomocy z 18 do 36 miesięcy, zwiększenie wysokości maksymalnego wsparcia z 1.500 zł do 2.000 zł miesięcznie oraz oferują niskooprocentowaną pożyczkę na spłatę zadłużenia. 

 • Jest wniosek o przymusowy wykup akcji Impexmetalu

  Spółki kontrolowane przez Romana Karkosika złożyły do Komisji Nadzoru Finansowego oraz GPW dokumentację związaną z zamiarem przeprowadzenia przymusowego wykupu wszystkich pozostałych akcji Impexmetalu od akcjonariuszy mniejszościowych (tzw. squeeze out).

 • Bank Pekao umożliwi założenie konta firmowego na selfie

  Bank Pekao jako pierwszy w Polsce wdrożył prosty i krótki proces otwierania konta online dla mikroprzedsiębiorców, bez konieczności wizyty w oddziale. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą otworzyć konto firmowe zdalnie, na swoim komputerze przez "selfie".

 • Prokuratura postawiła zarzuty byłemu wiceministrowi finansów. Straty Skarbu Państwa oszacowano na 3 mld zł

  Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła Maciejowi G., pełniącemu w latach 2008–2013 funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, zarzut niedopełnienia obowiązków i spowodowania strat Skarbu Państwa w kwocie 3 mld zł z powodu nieuprawnionych zwrotów podatku VAT.

 • Energetyka i telekomy ciągną WIG20 w dół, gorąco na Idea Banku i 11 bit studios

  Telekomy, energetyka i KGHM w środę ciągną w dół giełdę w Warszawie. Czerwono jest też na bankach Czarneckiego. Dobrze radzą sobie za to spółki gamingowe z CD Projekt i 11 bit studios na czele. W tle cały czas pozostaje sezon publikacji wyników na Wall Street.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku