Banki ciągną WIG20 w dół, w grze JSW i Ciech

Omawiane walory: , ,

WIG20 z godziny na godzinę jest coraz niżej, głównie za sprawa taniejących banków. Największy spadek notuje PKO BP. Niezmiennie swoimi ścieżkami idą giełdowe maluchy, które po spadkowej środowej sesji, dziś odbijają.

JSW, Ciech, Ryvu Technologies, komentarz, akcje, indeksy

Mapa rynku. Źródło ATTrader.pl

Niepewność związana z trwającymi w Waszyngtonie negocjacjami handlowymi między USA a Chinami, a także mały znak zapytania, jaki pojawił się przy dalszych cięciach stóp procentowych przez Fed, psuje nastroje na europejskich giełdach. Rano na prawie wszystkich parkietach w Europie dominował kolor czerwony. Dotyczyło to też GPW.

O godzinie 11:00 indeks WIG20 tracił 0,7 proc. i testował poziom 2.119 pkt., WIG spadał o 0,46 proc. do 56.004 pkt., a mWIG40 o 0,15 proc. do 3.590 pkt. Wyjątkiem był sWIG80, co już chyba nikogo nie dziwi, bo często indeks ten zachowuje się w kontrze do pozostałych. Dziś rósł on o 0,58 proc. do 11.458 pkt., odreagowując wczorajszy spadek (również w kontrze) o 0,81 proc.

Dziś humory inwestorom ponownie psują sprzeczne informacje nt. rozmów handlowych między USA i Chinami. Wg doniesień chińskiej prasy, rozmowy nie przynoszą postępu, a przebywający w USA chiński wicepremier może wrócić do kraju wcześniej. Później ta ostatnia informacja została zdementowana, ale obawy związane z brakiem przełomu w rozmowach pozostały. Szczególnie, że polityczne kłopoty prezydenta Trumpa w kraju, ale też i oznaki słabnięcia amerykańskiej gospodarki, każą oczekiwać ze strony Chin gry na przeczekanie.

Sytuację komplikuje opublikowany wczoraj protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Wynika z niego, że wśród członków Fed jest pewna różnica zdań odnośnie dalszego obniżania stóp procentowych, przez co nie ma szerokiego konsensusu dla mocnych cięć. Niemniej jednak, inwestorzy jeszcze dziś mogą zignorować protokół, jeżeli publikowane o godzinie 14:30 dane o wrześniowej inflacji CPI w USA (prognoza: 1,8 proc. r/r), pokażą jej wyraźny spadek, co wcześniej miało już miejsce w przypadku wskaźnika PPI.

Gorsze nastroje ściągają w dół giełdę w Warszawie (głównie duże spółki), ale wynik czwartkowej sesji wciąż jeszcze pozostaje niewiadomą. Wydaje się, że o jej losach rozstrzygną dwie sprawy. Po pierwsze, wspomniane dane inflacyjne z USA. Po drugie, dalsze doniesienia nt. rozmów handlowych. Dlatego nie jest wykluczone, że po porannych wahaniach indeksów, do 14:30 będziemy obserwować będziemy spadek zmienności, połączony z czekaniem na nowe impulsy.

W czwartek na GPW wyróżnia się JSW. Po wczorajszym zwrocie, poprzedzonym wyznaczeniem nowego 3-letniego minimum, notowania idą w górę o 1,8 proc. do 20,36 zł, przejściowo testując już poziom 21 zł. Na chwilę obecną za tym wzrostem nie stoi nic, poza silnym wyprzedaniem i chęcią wygenerowania wzrostowej korekty. Hołdując zasadzie, że „zdechły kot zrzucony z 10 piętra musi się odbić”, teoretyczne szanse na taką wzrostową korektę są. Szczególnie, że akcje JSW w miesiąc potaniały o blisko 28 proc., w 3 miesiące o 53 proc., a od początku roku o ponad 68 proc. Jest więc z czego odbijać. Należy jednak pamiętać, że łapanie spadającego noża to wciąż bardzo ryzykowna strategia.

Akcje JSW rano najmocniej drożały wśród spółek z indeksu WIG20. Po drugiej stronie barykady znalazły się banki. Akcje PKO BP tanieją o 3,2 proc., Alior Banku o 1,6 proc., a Pekao o 14 proc.

Odbija nie tylko JSW. Po wczorajszym spadku, dziś odreagowuje sWIG80, wracając powyżej 11.400 pkt. I Jakkolwiek okolice 11.350 pkt. wyrastają na coraz silniejsze wsparcie, to utrzymująca się od długiego czasu dominacja strony podażowej, nie pozostawia złudzeń, że silnych wzrostów z tego nie będzie.

sWIG80 dziś w górę ciągną akcje Ryvu Therapeutic, czyli dawnej Selvity, które drożeją o 4,5 proc. do 2,1 proc. i w największym stopniu przyczyniają się do plusów na indeksie. Ten ruch do góry związany jest z zaplanowanym na 16 października debiutem na GPW usługowej części dawnej Selvity, czy spółki Selvita CRO.

Dobrego dnia nie mają akcjonariusze Ciechu. Akcje spółki tracą 3,3 proc., spadając do 1,05 zł i kończąc zainicjowaną przed tygodniem niewielką korektę. Spadek jest reakcją na informację, że WSA w Krakowie oddalił skargę Ciechu na decyzję Urzędu Celno-Skarbowego dotyczącą zaległego podatku w wysokości 43,7 mln zł wraz z odsetkami na poziomie 22,7 mln zł. Spółka wprawdzie zaległości zapłaciła, ale nieudana próba zaskarżenia decyzji skarbowej, w sytuacji gdy kurs od 7 miesięcy znajduje się w trendzie spadkowym, jest w oczywisty sposób interpretowana na niekorzyść spółki.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ciech, jsw, RYVU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR