Best miał 14,5 mln zł zysku netto w II kwartale 2020 r.

Omawiane walory:

Best odnotował 14,47 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2020 r. wobec 20,12 mln zł zysku rok wcześniej.

best, wyniki, akcje,

Fot. materiały prasowe/Best

Zysk operacyjny wyniósł 28,19 mln zł wobec 37,71 mln zł zysku rok wcześniej.

– Wypracowana EBITDA gotówkowa wyniosła 105,9 mln zł, co oznacza wzrost o 27 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. – czytamy w komunikacie.

– Co ważne dla naszej płynności, wartość EBITDA gotówkowej wyniosła 105,9 mln zł i była wyższa o 27% od osiągniętej w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Wydaliśmy natomiast jedynie 1,5 mln zł na nowe portfele wierzytelności. Pozwoliło nam to na spłatę zobowiązań finansowych o wartości 165 mln zł, w tym 20 mln zł przed umownym terminem. Wskaźnik zadłużenia netto do kapitałów własnych jest obecnie na bardzo niskim poziomie. Systematycznie przygotowujemy się do nowych zakupów portfeli wierzytelności, gdy tylko będą temu sprzyjać warunki rynkowe. Spodziewamy się, że zamrożony przez pandemię rynek obrotu wierzytelnościami ożyje ponownie na przełomie tego i przyszłego roku, podobnie jak rynek obligacji. Z uwagą się temu przyglądamy – powiedział prezes Best Krzysztof Borusowski.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 68,79 mln zł w II kw. 2020 r. wobec 71,5 mln zł rok wcześniej.

W I poł. 2020 r. spółka miała 25,77 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 40,24 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 132,61 mln zł w porównaniu z 136,22 mln zł rok wcześniej.

– Osiągnięty w pierwszym półroczu poziom spłat z zarządzanych portfeli był o 20,9 mln zł wyższy niż zakładany w modelach wyceny wierzytelności. Z uwagi jednak na niepewność dotyczącą wpływu pandemii na przyszłe spłaty, nie zdecydowaliśmy się na podniesienie prognoz wpływów w kolejnych okresach, a nawet je obniżyliśmy, w szczególności w przypadku portfeli włoskich. Łączny efekt negatywnych przeszacowań w pierwszym półroczu br. wyniósł 16,4 mln zł – powiedział wiceprezes Marek Kucner.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I poł. 2020 r. wyniósł 0,21 mln zł wobec 1,21 mln zł straty rok wcześniej.

Best specjalizuje się w obrocie i zarządzaniu wierzytelnościami nieregularnymi. Inwestuje w portfele wierzytelności (przede wszystkim bankowe) z wykorzystaniem funduszy sekurytyzacyjnych. Best jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie od 1997 r. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 222,17 mln zł w 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT best, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Best planuje emisję publiczną obligacji w 2021 r., celem zakup nowych portfeli

  BEST planuje przeprowadzenie w przyszłym roku emisji publicznej obligacji, z której środki w całości przeznaczy na zakup nowych portfeli wierzytelności. Spółka oczekuje, że IV kwartał 2020 roku pod względem podaży portfeli wierzytelności będzie podobny lub nieco lepszy od III kw. br., poinformowali przedstawiciele zarządu.

 • Best utworzył odpis aktualizujący wartość inwestycji w Kredyt Inkaso

  BEST, w następstwie analizy danych finansowych i informacji dotyczących grupy kapitałowej Kredyt Inkaso za IV kw. r. obr. 2019/2020 i I kw. r. obr. 2020/2021, utworzył odpis aktualizujący wartość inwestycji w jednostkę stowarzyszoną.

 • Best wykupił przed terminem obligacje o łącznej wartości 20 mln zł

  BEST zakończył przedterminowy wykupu na żądanie wszystkich obligacji serii Q1 o łącznej wartości nominalnej 20 mln zł.

 • Best przygotowuje się do nowych emisji obligacji

  BEST przygotowuje się do nowych emisji obligacji i oczekuje tendencji spadkowej w zakresie wycen pakietów wierzytelności, oferowanych na rynku, poinformowali przedstawiciele zarządu.

 • Grupa Best z wysokimi spłatami w II kwartale 2020 r.

  Spłaty wierzytelności należne GK BEST w II kwartale 2020 r. sięgnęły poziomu 86,6 mln zł – to o 33 proc. więcej niż rok wcześniej. W całym półroczu poziom spłat należnych BEST przekroczył 164 mln zł. W oczekiwaniu na uspokojenie sytuacji rynkowej w związku z epidemią COVID-19 Grupa zainwestowała w tym okresie zaledwie 1,5 mln zł w nowe portfele wierzytelności o nominalnej wartości 8,4 mln zł, przy czym w samym drugim kwartale nie dokonywano żadnych nowych inwestycji.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR