Biomed-Lublin aktualizuje strategię i rozbuduje obecny zakład

Omawiane walory:

Biomed Lublin zmodyfikował strategię rozwoju i zdecydował o rozbudowie istniejącego zakładu produkcyjnego zawieszając jednocześnie realizację planu budowy nowej fabryki.

(Fot. Biomed Lublin/fb)

Zaktualizowana strategia zakłada osiągnięcie celu sprzedażowego w szybszym tempie i przy niższych nakładach inwestycyjnych, zaś EBITDA Biomed-Lublin ma wzrosnąć o 13 mln zł rocznie po uruchomieniu CBR.

– W wyniku ponownej analizy możliwości zagospodarowania istniejącej infrastruktury spółki i dążąc do wzrostu rentowności na zainwestowanym kapitale zdecydowaliśmy się zmodyfikować nasze plany rozwojowe i postawić na rozbudowę obecnego zakładu produkcyjnego, zawieszając realizację planu budowy nowej fabryki. W ten sposób szybciej i mniejszym kosztem będziemy w stanie zwiększyć nasze moce produkcyjne i zaspokoić rosnący popyt na nasze produkty – powiedział prezes Biomedu-Lublin Marcin Piróg.

Strategia opublikowana w kwietniu 2018 r. zakładała m.in. budowę nowej fabryki za około 150 mln zł. Teraz na budowę CBR, które pozwoli unowocześnić leki z gamy ONKO oraz szczepionek, spółka wyda 25 mln zł, z których 15 mln zł pochodzić będzie z dotacji przyznanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. W ramach dotacji Biomed zwiększy także znacząco swoje moce produkcyjne.

– Po modernizacji i zakończeniu procesów walidacyjnych wydziału BCG roczna EBITDA spółki wzrośnie o 6 mln zł, a kolejne 13 mln zł przyniesie nam uruchomienie CBR. Nasze przychody opieramy na produktach znanych na rynkach światowych od lat. Podtrzymujemy strategiczny cel wzrostu sprzedaży do co najmniej 100 mln zł rocznie. Zakładamy, że realizacja zmienionej strategii rozwoju pozwoli nam cel ten osiągnąć w krótszym czasie – dodał Piróg.

Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego i wprowadzenie do sprzedaży ulepszonych leków stosowanych w zapobieganiu gruźlicy oraz w terapii choroby nowotworowej i zakończenie w III kw. 2018 r. inwestycji na Wydziale Distreptazy pozwolą na istotny wzrost przychodów ze sprzedaży trzech produktów o najwyższej marży, zdefiniowanych jako strategiczne.

– Nowa inwestycja zostanie zakończona w połowie 2020 r., co pozwoli, po walidacji, już od początku 2021 r. na znaczące zwiększenie produkcji i zaoferowanie większych wolumenów leków klientom. Wcześniej spółka zakładała, że budowa fabryki zakończy się najszybciej pod koniec 2022 r., a produkty trafią na rynek w 2023 r. Aktualnie spółka analizuje wraz z doradcami finansowymi najlepszą formę finansowania wkładu własnego – poinformowała spółka.

Biomed Lublin podał także, że rozpoczęte zostały przygotowania do rejestracji szczepionki przeciwgruźliczej we Francji i na Węgrzech oraz Onko BCG w Niemczech, Turcji, Argentynie i na Węgrzech.

Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek jest polską firmą farmaceutyczną działającą od 1944 roku. Firma zajmuje się produkcją preparatów leczniczych (leki na receptę, wyroby medyczne oraz odczynniki laboratoryjne, stosowane w laboratoriach biochemicznych i medycznych). Spółka jest notowana na głównym rynku GPW od 2015 r. Jej przychody ze sprzedaży sięgnęły 31,4 mln zł w 2017 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BIOMEDLUB, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Wzrosty importowane z Chin, mocny JSW i Mercator Medical

  Mocne wzrosty na giełdzie w Chinach nie tylko przesądziły o zielonym otwarciu dzisiejszych sesji w Europie, ale prawdopodobnie również ustawiły nastroje na dalszą cześć tygodnia.

 • Piątek należy do maluchów, w grze Biomed, CI Games, T-Bull

  Mniejsze spółki z Biomed-Lublin na czele, absorbują prawie całą uwagę inwestorów i sprawiają, że piątkowa sesja na warszawskim parkiecie jest interesująca. Wśród giełdowych tuzów najbardziej gorącą spółką jest odreagowujące spadki LPP.

 • Biomed rozpoczął zawieranie umów z RCKiK w zakresie dostawy osocza

  Biomed-Lublin rozpoczął proces zawierania z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa umów dostawy osocza zawierającego przeciwciała anty-SARS-CoV-2 na warunkach ustalonych z Narodowym Centrum Krwi. Kurs akcji spółki wystrzelił o blisko 10 proc., a jeden walor kosztuje w piątek rano 7,80 zł.

 • WIG20 próbuje odrabiać straty, w grze Biomed-Lublin i Harper Hygienics

  Od spadków wszystkich indeksów rozpoczęła się czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie. Pretekstem sprzedaży akcji jest powrót obaw przed drugą falą zachorowań na COVID-19, co wczoraj sprowokowało mocną wyprzedaż na Wall Street. Ten sam temat winduje natomiast akcje spółek Harper Hygienics i Biomed Lublin.

 • Roszady w indeksach. Biomed-Lublin i Mercator awansują do mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 19 czerwca br. Biomed-Lublin i Mercator Medical zastąpią Forte oraz Stalprodukt w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR