Bitcoin w Chinach – rząd zmienia politykę – Monfex

Chiński rząd zmienia kurs w stosunku do kopania Bitcoina i znosi wytyczne dążące do eliminacji technologii Blockchain z chińskiego rynku.

Artykuł sponsorowany

Kopanie Bitcoina w Chinach – zmiana rządowych wytycznych

Koniec zakazu miningu w Chinach?

Chiny, dzięki swojemu potencjałowi demograficznemu, zaawansowanej technologii i szybko rozwijającej się gospodarce są głównym graczem na rynku kryptowalut. Wszystkie wiadomości i chińskie regulacje dotyczące technologii Blockchain znajdują odzwierciedlenie w trendach rynkowych i wpływają na decyzję traderów na całym świecie, a zapoznanie się z nimi jest bardzo ważne również dla użytkowników serwisu Monfex, aby móc podejmować w pełni świadome i odpowiedzialne decyzje finansowe. Również w tej chwili wzrost cenowy bitcoina zdaje się być spowodowany zmianą chińskiego kursu wobec wydobywania kryptowalut w kraju środka. 6 listopada pojawiła się informacja, że Chiny zamierzają usunąć z wytycznych na temat krajowej gospodarki stwierdzenie o dążeniu do eliminacji i wprowadzenia całkowitego zakazu wydobywania bitcoinów i innych kryptowalut i usunąć mining z listy branż, na które miał być wprowadzony całkowity zakaz przez Pekin.

Bitcoin i Blockchain w Chinach

Chiny są jednym z głównych graczy na rynku kryptowalut. Dzięki możliwości kupowania taniej energii elektrycznej przez chińskie firmy, kopalnie kryptowalut w Kraju Środka na początku 2019 były odpowiedzialne za ok. 65 % udziału w potwierdzaniu transakcji. Stało się tak że względu na kilka czynników. Przede wszystkim, jak podaje analiza JPMorgan Chase, cytowana przez agencję Bloomberg – pod koniec 2018 r., gdy cena za 1 BTC wynosiła ok. 4 300 USD, średni koszt potrzebny do wygenerowania jednego bitcoina wynosił 4 060 USD.

Podczas gdy wzrastające ceny energii elektrycznej doprowadziły do tego, że mining przestał być rentowny w USA i Europie, chińskie kopalnie miały się bardzo dobrze. Co więcej firmy pochodzące z Chin stały się głównym producentem sprzętu do kopania kryptowalut. W 2017 r. wartość urządzeń przeznaczonych do kopania kryptowalut wyniosła 1,3 mld. dolarów. Chiński rząd nie był jednak przychylny rozwojowi tej części gospodarki i nie był zadowolony, że w krótkim czasie Chiny stały się centrum obliczeniowym dla kryptowalut na świecie. Chiny prowadzą gospodarkę centralnie planowaną i każda rządowa regulacja ma wpływ na wszystkie firmy działające w kraju środku.

Już we wrześniu 2017 roku Ludowy Bank Chin wprowadził zakaz finansowania ofert ICO (Initial Coin Offering), czyli publicznych kampani w stylu crowdfundingowym, dążacym do sfinansowania nowo powstałej kryptowaluty (więcej na temat projektów ICO znajdziesz w “Bazie Wiedzy” na stronie Monfex). Jednocześnie, w świat poszła informacja, że chińskie władze dążą do całkowitej delegalizacji giełd kryptowalut i innych platform tradingowych. Wprowadzanie zakazów poszło dalej. W połowie 2018 r. zakazano organizowania wydarzeń poświęconym kryptowalutom, a władze uważnie przypatrywały się internetowym kontom związanym z ICO i często je blokowały.

Kolejnym krokiem w kierunku wprowadzenia całkowitego zakazu handlu i miningu kryptowalut w kraju środka było umieszczenie jej na liście wśród branż, które mają zostać wyeliminowane. Taka lista  – różnych branż przemysłu, technologii oraz innych aktywności, przygotowywana jest od 2011 roku przez Chińską Krajową Komisję Rozwoju i Reform. Gałęzie przemysłu podzielone są na niej na 3 części: te, które chińska gospodarka zamierza rozwijać, te, które zamierza ograniczać oraz takie, które przeznaczone są do całkowitej eliminacji w niedalekiej przyszłości, jako szkodzące chińskiej gospodarce i ekonomii. W drugim tygodniu kwietnia 2019 r. na nowo ogłoszonej liście, kopanie kryptowalut znalazło się wśród 450 innych branż przeznaczonych do całkowitej likwidacji. Za główne powody takiej decyzji podano brak odpowiednich przepisów, liczne niebezpieczeństwa a także negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz marnowanie naturalnych zasobów. Od tego czas mining w Chinach stał pod wielkim znakiem zapytania.

Kopanie bitcoinów znowu dozwolone w Chinach

Widoczna od jakiegoś czasu hossa na rynku bitcoina jest bardzo mocno związana z doniesieniami na temat usunięcia kopania kryptowalut z listy branż “do wyeliminowania” przez Chińską Krajową Komisję Rozwoju i Reform (NRDC). W ogłoszonym na początku listopada „Katalogu wytycznych dotyczących dostosowania struktury przemysłowej”, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku, wśród aktywności, które chińska gospodarka przeznaczyła do wyeliminowania zabrakło miningu i “procesu produkcji bitcoina”. Ponadto, prezydent Xi Jinping 25 października ogłosił, że Chiny będą zajmowały wiodącą pozycję na rynku technologii Blockchain oraz mówił o możliwościach zastosowania technologii w niezliczonej ilości gałęzi chińskiej gospodarki.

Po pojawieniu się wzmianki o dążeniu do wyeliminowania wydobywania kryptowalut z gałęzi chińskiej gospodarki na początku kwietnia 2019 r. w świat poszła informacja o “chińskim banie na bitcoina”, która była opisywana i analizowana przez wszystkie portale informacyjne i serwisy tematyczne. Chiński rząd po gruntownych konsultacjach z firmami zajmującymi się miningiem oraz z dziedziny kryptowalut i przejrzeniu ok. 2500 sugestii oraz różnych analiz, które wystosowano w związku z planowanym zakazem, ostatecznie usunął wydobywanie wirtualnej waluty z grupy aktywności, do których państwo chińskie ma dążyć do całkowitego wyeliminowania w 2020 r.

W Chinach działają cztery z pięciu największych mining pool na świecie, czyli Antpool, Poolin, F2Pool oraz BTC.com. W ciągu ostatnich 7 dni, te konglomeraty były odpowiedzialne za wydobycie ok. 60% bitcoinów, które weszły do obiegu w czasie badanego tygodnia, wg danych przygotowanych przez Coin Dance na temat statystyki rynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat czym są mining pool i na czym polega kopanie kryptowalut, zajrzyj do bazy wiedzy na stronie Monfex.

Chińska kryptowaluta

Już kilka miesięcy wcześniej Ludowy Bank Chin ogłosił rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem pierwszej na świecie krajowej waluty cyfrowej. Zastępca dyrektora banku Mu Changchun stwierdził ostatnio, że po pięciu latach prac i badań nad przygotowaniem prototypu chińskiej krajowej waluty wirtualnej, prace zakończono z sukcesem. Chińska waluta wirtualna ma być oparta na technologii Blockchain. Już w sierpniu na forum finansowym China Finance 40 Forum mówiono o zbliżającym się terminie premiery chińskiej kryptowaluty, nie podano jednak żadnej ostatecznej daty. Dzięki rządowemu wsparciu, kryptowaluta najpewniej zdominuje chiński cyfrowy rynek, ponieważ nie napotka na żadne przeszkody związane z regulacjami krajowymi.

Jak oceniać doniesienia

Czytając doniesienia analityków na temat ostatnich zmian chińskiego kursu odnośnie technologii Blockchain, wyraźnie rzuca się w oczy jedna rzecz. Wsparcie technologii Blockachain przez rząd nie oznacza wsparcia bitcoina i innych istniejących kryptowalut. Być może jest to tylko przygotowanie gruntu przed wypuszczeniem chińskiej państwowej kryptowaluty. Chiny bowiem nie zniosły zakazu finansowania ICO, ani innych wcześniejszych deregulacji. Przygotowanie rynku na wprowadzenie chińskiej kryptowaluty kontrolowanej przez rząd wydaje się za tym racjonalnym wytłumaczeniem i nie powinno budzić zbytniego optymizmu na rynku Bitcoina.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Dino na szczytach, akcje PGNIG poniżej 4 zł

  Po dobrym otwarciu warszawskie indeksy cofnęły się i czekają na dalszy rozwój sytuacji. W południe w prawdzie więcej spółek traciło niż zyskiwało na wartości, ale losy środowej sesji nie są jeszcze rozstrzygnięte. Kluczowy będzie start notowań na Wall Street.

 • Lewiatan: ceny napojów słodzonych wzrosną nawet o 1/3 przez podatek cukrowy

  Konfederacja Lewiatan ocenia, że po wprowadzeniu planowanego przez rząd podatku cukrowego, ceny napojów słodzonych mogą wzrosnąć nawet o jedną trzecią. Obniży się także konkurencyjność przedsiębiorstw, co z kolei może przełożyć się na zwolnienia pracowników.

 • Główny akcjonariusz Polnordu próbuje zablokować emisję akcji serii T

  Zarząd Polnordu uważa, że pozew spółki Hanapeta dotyczący m.in. stwierdzenia nieważności uchwały zarządu w sprawie ustalenia zasad oferowania akcji serii T jest bezzasadny i nie powinien być rozpatrywany przez sąd. Kurs akcji Polnordu rośnie o blisko 6 proc.

 • UOKiK dał zgodę na wspólny projekt Azotów, Lotosu, HEC i KIND

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na koncentrację polegającą na utworzeniu przez Grupę Azoty, Hyundai Engineering, Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation oraz Grupę Lotos podmiotu prowadzącego działalność jako Grupa Azoty Polyolefins.

   

 • W USA potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym typem wirusa z Chin

  W środę odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego Światowej Organizacji Zdrowia, który ma zdecydować, czy w związku z rozprzestrzenianiem się nowego typu koronawirusa z Chin należy wprowadzić stan globalnego zagrożenia dla zdrowia publicznego. Jak dotąd stwierdzono 300 przypadków zakażenia i sześć zgonów, a wczoraj oficjalnie potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania na 2019-nCoV w Stanach Zjednoczonych. Wzrost ryzyka epidemii może negatywnie oddziaływać na nastroje na rynkach finansowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR