BM mBanku podwyższyło cenę docelową akcji PZU

Omawiane walory:

Michał Konarski i Mikołaj Lemańczyk z BM mBanku w raporcie z 3 grudnia podtrzymali rekomendację kupuj dla PZU. Jednocześnie analitycy podnieśli cenę docelową o ponad 9 proc. do 39,33 zł za akcję.

pzu,rekoemndacja,wycena,akcje,giełda

BM mBanku podniósł cenę docelową akcji PZU

Eksperci BM mBanku lekko podnieśli prognozy dywidendy na 2021 rok oraz zysku netto na 2022 rok ze względu na normalizację szkodowości. Jak zaznaczają, w tym roku PZU zaskakuje oczyszczonymi wynikami, a w samym 3Q’20 ubezpieczyciel przebił konsensus aż o 23 proc. Pomimo ostatniego wzrostu śmiertelności analitycy uważają, że 4Q’20 może być znowu rekordowy z uwagi na niższą szkodowość segmentu majątkowego wspieraną przez kolejne rządowe obostrzenia.

– Statystki policyjne wskazują, że liczba wypadków spadła do poziomów notowanych podczas wiosennej kwarantanny, a okres przed Świętami Bożego Narodzenia zwykle obfitował w ich sezonowy wzrost. Dodatkowo obostrzenia wprowadzone na ferie zimowe dają nadzieję na równie udany 1Q’21 (majątek powinien zrównoważyć gorszy segment życia, ergo brak zmian). Znowu podkreślamy, że rynek ubezpieczycieli w Polsce jest beneficjentem relatywnie niskiej penetracji składki na życie. W okresie pandemii skutkuje to niskimi odszkodowaniami (wzrost śmiertelności o 85 proc. R/R przekłada się na wzrost odszkodowań o c.10 proc.), a po jej zakończeniu oczekujemy wzrostu składki na życie co może nie być jeszcze ujęte w konsensusie – argumentują analitycy BM mBanku.

Banki kamieniem u szyi – omówienie sytuacji finansowej i rynkowej PZU za III kw. 2020 r.

Dobre wyniki w 2020 roku powinny przełożyć się na dywidendę, którą na podstawie danych jednostkowych analitycy szacują obecnie na 2,1 mld zł czyli 2,42 zł/akcję. Ponieważ zysk jednostkowy będzie wyższy od skonsolidowanego eksperci oczekują, że wskaźnik wypłaty sięgnie 101 proc.

– Zarząd PZU zapowiedział, że dywidenda w 2021 roku może być wyższa niż zysk skonsolidowany za 2020 rok. Po 9M’20 zysk jednostkowy PZU wyniósł 1,43 mld PLN i został wsparty dywidendą z PZU Życie w wysokości 1,33 mld PLN. Oczekujemy, że po dobrym 4Q’20 łączny jednostkowy zysk wyniesie 2,09 mld PLN z czego zostanie wypłacone 100% (historycznie około 90 proc.). Przekłada się to na DPS na poziomie 2,42 PLN na akcję i DY na poziomie 9 proc. (średnia dla sektora 5,6 proc.) – czytamy w raporcie.

Analitycy zwracają uwagę na wycenę PZU gdzie ubezpieczyciel notowany jest z 14 proc. premią do sektora vs 78 proc. na 5-letniej średniej. PZU pozostaje jednym z najgorzej zachowujących się ubezpieczycieli w Europie pomimo niskiego wpływu pandemii na wyniki (obniżka stopy technicznej) czy nadal ponadprzeciętnemu ROE. Według ekspertów szansa na dobre wyniki w kolejnych dwóch kwartałach, wysoka dywidenda (DY na poziomie 9-10 proc.) oraz atrakcyjna wycena to wystarczające powody aby znowu zainwestować w akcje ubezpieczyciela.

– W 2020 roku PZU odpisało wartości niematerialne związane z Alior Bankiem oraz 555 mln PLN wartości Pekao. Chociaż pozostały goodwill Pekao to aż 1714 mln PLN to nie oczekujemy dalszych odpisów ze względu na brak prognozowanych przez nas kolejnych cięć stóp oraz lepsze od oczekiwań wyniki. Uważamy, że nadal jest bardzo prawdopodobne połączenie obu banków po wcześniejszym wezwaniu na akcje Alior Banku. Uważamy, że kluczowy będzie 1Q’21, czyli termin ogłoszenia nowej strategii PZU – czytamy dalej.

Grupa PZU jest największą instytucją finansową w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość jej skonsolidowanych aktywów przekroczyła w 2019 roku 343 mld zł. Ma 22 mln klientów w pięciu krajach. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Rekomendacja dla PZU powstała 3 grudnia 2020 r. Autorem rekomendacji są Michał Konarski i Mikołaj Lemańczyk, analitycy BM mBanku. Raport ze skrótem rekomendacji jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o PZU)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR