BM mBanku wycenił PGNiG na ponad 34 mld zł

Omawiane walory:

Kamil Kliszcz, analityk BM mBanku, w raporcie z 22 września, podwyższył rekomendację dla PGNiG z akumuluj do kupuj. Cena docelowa dla akcji spółki również uległa podwyższeniu o 3 grosze do 5,97 zł.

pgnig, akcje, rekomendacja,2020, mbank,

BM mBanku zaleca kupno akcji PGNiG

W połowie września kurs akcji PGNiG tąpnął o kilkanaście procent praktycznie bez konkretnych powodów i w oderwaniu od porównywalnych spółek europejskich. Tymczasem ceny gazu w Europie po fatalnym lecie, zaskakują, a parytet importowy LNG wciąż wskazuje na potencjał wzrostowy w sezonie grzewczym. W najnowszym raporcie analityk BM mBanku podtrzymał główne argumenty za odbudowaniem się tego rynku, a jednocześnie wskazał iż po urynkowieniu kontraktu jamalskiego spółka będzie ponad 60 proc. strumienia EBITDA generować ze stabilnych segmentów użyteczności publicznej. Jak zaznacza Kamil Kliszcz, taki profil zasługuje na re-rating wskaźnika EV/EBITDA, podczas gdy w ostatnim czasie spadł on 25 proc. poniżej 5-letniej średniej.

– Konsensus prognoz na lata 2021-22 od czerwca tego roku zgodnie z naszymi oczekiwaniami podniósł się o ponad 10 proc., a wykonanie tegorocznej prognozy po półroczu sięga komfortowych 60 proc. Uwzględniając nowe bardziej optymistyczne długoterminowe szacunki wydobycia, podnosimy naszą wycenę do 5,97 PLN i podwyższamy rekomendację do kupuj – czytamy w raporcie przygotowanym przez Kamila Kliszcza.

>> PROMOCJA! Do końca września kup abonament półroczny do Strefy Premium StockWatch.pl, a drugie pół roku otrzymasz gratis!

Dynamiczne odbicie spotowych cen gazu wpłynęło w ostatnich tygodniach na podniesienie się całej krzywej, a kontrakt 1Y oscyluje obecnie w okolicach 14 EUR/MWh, czyli bliżej prognozy analityka na rok 2022 (15 EUR/MWh), niż konserwatywnych założeń na rok przyszły (11,8 EUR/MWh). Wolniejszy przyrost zapasów w okresie letnim, spadek produkcji stowarzyszonej w USA i problemy z dostępnością LNG z Australii w połączeniu z utrzymującym się zjawiskiem fuel-switch (gaz/węgiel) to główne argumenty za odbiciem cen poruszane przez eksperta w poprzednich publikacjach. Warto też zwrócić uwagę, że europejskie benchmarki wciąż notowane są z dyskontem do parytetu wobec cen amerykańskich czy azjatyckich, co może mieć znaczenie w sezonie grzewczym (arbitraż importowy).

– Na aktualnych prognozach konsensusu spółka jest wyceniana na EV/EBITDA’21 (rok bieżący jest zniekształcony przez odszkodowanie) na poziomie 3,4x, co plasuje się ~25 proc. poniżej 5-letniej średniej. Tymczasem urynkowienie kontraktu jamalskiego sugerowałoby raczej mocny re-rating PGNiG, gdyż obecnie około 60 proc. strumienia EBITDA będzie generowane ze stabilnych segmentów użyteczności publicznej (marża na sprzedaży do klientów końcowych, magazynowanie, dystrybucja, ciepło) – ocenia Kamil Kliszcz, analityk BM mBanku.

Spółka opublikowała swoje założenia dotyczące wydobycia gazu na szelfie norweskim, które okazały się być istotnie wyższe od długoterminowych założeń w modelu (zapewne też na konsensus, gdyż spółka dotychczas dość oszczędnie komunikowała swoje cele w tym zakresie). Odchylenie o +0,9 mld m3 w latach 2025-27 to głównie wzrost wolumenów na złożu Gina Krog (w miejsce ubytku uzysku ropy) oraz większa produkcja na dewelopowanych obecnie polach przejętych w latach 2018-19. Oznacza to, że zwiększenie wolumenów nie niesie ze sobą istotnego wzrostu capex w stosunku do scenariusza bazowego.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

Rekomendacja dla PGNiG powstała 22 września 2020 r. Autorem rekomendacji jest Kamil Kliszcz, analityk BM mBanku. Raport ze skrótem rekomendacji jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PGNiG szykuje się do projektu poszukiwawczo-wydobywczego na Ukrainie

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowę inwestycyjną z Energy Resources of Ukraine dotyczącą wspólnego projektu poszukiwawczo-wydobywczego na Ukrainie. Rozpoczęcie prac planowane jest w I połowie 2021 roku, po uzyskaniu koniecznych zgód i pozwoleń.

 • DM BOŚ zaleca kupno akcji trzech największych spółek paliwowych na GPW

  Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ w raporcie z 1 października zalecił kupno akcji PGNIG, Orlenu i Lotosu. W dwóch pierwszych wypadkach ceny docelowe zakładają wzrost odpowiednio o 17 proc. i 24 proc. Prawdziwą okazją inwestycyjną jest Lotos. Zdaniem analityka, akcje gdańskiej spółki w perspektywie roku mogą podwoić swoją wartość.

 • Prezes PGNiG: Zużycie gazu w Polsce może wzrosnąć do ok. 30 mld m3 w 10 lat

  Zużycie gazu ziemnego w Polsce może sięgnąć 30 mld m3 w ciągu 10 lat, jeśli utrzyma się obecne tempo wzrostu zapotrzebowania, uważa prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNIG) Jerzy Kwieciński. Obecnie roczne zużycie gazu wynosi ok. 19 mld m3.

 • PGNiG miało 5,14 mld zł zysku netto w II kwartale 2020 r.

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odnotowało 5.141 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2020 r. wobec 232 mln zł zysku rok wcześniej. Skokowa poprawa to zasługa przede wszystkim wygranego sporu z Gazpromem.

 • Duże spółki ciągną w górę giełdę, KGHM drożeje o 4,5 proc.

  Pierwsza połowa sesji na GPW upłynęła po znakiem wzrostów. Dominują duże spółki. Zarówno w zestawieniu, jak i pod względem obrotów. Na pierwszym planie znalazł się KGHM. Drożejąca ropa wspiera spółki paliwowe, a po wynikach rośnie kurs Pekao.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR