Bowim wygrał ze skarbówką. Odzyska 5,6 mln zł niesłusznie naliczonego podatku VAT

Omawiane walory:

Dystrybutor stali otrzymał od naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu decyzję o umorzeniu kary, w związku z rzekomą niedopłatą podatku VAT. W efekcie Bowim otrzyma od UCS w Opolu prawie 5,6 mln zł z tytułu niesłusznie naliczonego podatku.

bowim,podatek,vat,skarbówka

(Fot. spółka)

W wyniku korzystnej dla spółki decyzji opolskiego organu podatkowego na konto Bowimu zostanie zwrócone 5,578 mln zł niesłusznie naliczonego podatku. Obecnie nie toczą się przeciwko spółce żadne postępowania.

– Mimo iż dokonaliśmy zapłaty podatku, nie zgadzaliśmy się z decyzją naczelnika, dlatego z pomocą kancelarii Baker McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy sp.k. podjęliśmy stosowne kroki prawne. Postępowanie podatkowe w stosunku do Bowimu zostało oparte wyłącznie na dowodach z postępowania przeciwko ww. dostawcy, w którym spółka nie mogła bronić swoich interesów. Nie przestaliśmy walczyć nawet po niekorzystnym wyroku WSA w Opolu. Całe szczęście kasacja w Naczelnym Sądzie Administracyjnym przyniosła skutek” – powiedział wiceprezes Bowimu Jacek Rożek, cytowany w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

4 października 2017 roku UCS w Opolu wezwał Bowim do zapłaty 5,6 mln zł z tytułu podatku VAT za okres od stycznia do sierpnia 2012 roku wykorzystując mechanizm solidarnej odpowiedzialności. Różnica pomiędzy kwotą wynikającą z decyzji, a kwotami zadeklarowanymi przez spółkę wynika z kwestionowanego przez naczelnika prawa do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych przez jednego z polskich dostawców wyrobów stalowych do spółki, na tej podstawie, że podmioty które pośredniczyły w dostawach pomiędzy producentem a dostawcą spółki dopuściły się nadużyć związanych z rozliczeniem podatku VAT poza granicami kraju.

– Bardzo się cieszymy, że po 3 latach sporu ta sprawa ostatecznie się zakończyła. Udowodniliśmy, że warto walczyć o sprawiedliwość, ale nadto o kompetentne podejście urzędników do polskich przedsiębiorców – dodał Rożek.

Jest to drugi spór Bowimu z organami podatkowymi wygrany przez dystrybutora stali. W listopadzie 2019 roku zakończyła się sprawa związana z jak się okazało niesłuszną decyzją dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach z 31 marca 2016 r., w wyniku której Bowim został zmuszony do zapłaty 2,6 mln zł podatku VAT.

Grupa Bowim jest jednym z głównych dystrybutorów stali na polskim rynku, obsługuje 3,5 tys. klientów z różnych branż, dostarczając 320 tys. ton stali rocznie. Poza podstawową działalnością, tj. handlem wyrobami hutniczymi, Bowim prowadzi produkcję prefabrykatów zbrojeniowych dla budownictwa. Dysponuje nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi w Sosnowcu, Płocku i Gliwicach. Akcje spółki są od 2012 r. notowane na GPW. Jej skonsolidowane przychody sięgnęły 1,3 mld zł w 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Bowim, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Bowim rezygnuje z dywidendy z powodu pandemii

  BOWIM zarekomendował akcjonariuszom niewypłacanie dywidendy i przeznaczenie całości zysku netto za 2019 rok, w kwocie 1,6 mln zł, na kapitał zapasowy.

 • Bowim proponuje 3 grosze dywidendy na akcję za 2018 r.

  Zarząd BOWIM zarekomendował wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy z zysku za 2018 r. w kwocie 0,03 zł na jedną akcję, tj. na dzień podjęcia uchwały łącznie 530,7 tys. zł oraz zaproponował przeznaczenia pozostałej części zysku, tj. 9,65 mln zł na zwiększenie kapitału zapasowego, z zastrzeżeniem, iż kwoty mogą ulec zmianie w wyniku odkupów akcji własnych.

 • Bowim miał wstępnie 16,7 mln zł jedn. zysku netto przy przychodach 1,2 mld zł

  Jednostkowy wynik finansowy netto BOWIMu za 2017 rok wyniósł wstępnie 16,73 mln zł, co stanowi spadek o 1,81 mln zł r/r, poinformowała spółka. Jednostkowe przychody zwiększyły się o 324,92 mln zł, do 1.200,87 mln zł, a jednostkowy zysk operacyjny spadł o 2,94 mln zł do 36 mln zł.

 • RANKING: 20 liderów poprawy wyników

  Miniony rok dla polskiej gospodarki był udany. Rodzime firmy, także te z warszawskiej giełdy, zanotowały solidną poprawę zysków i przychodów. StockWatch.pl na bazie raportów za 2016 r. sprawdził, które spółki z GPW zapracowały na tytuł geparda biznesu.

 • 15 spółek, które w drugiej połowie maja podzielą 1,2 mld zł dywidend

  Sezon dywidend nabiera tempa. W ciągu najbliższych dwóch tygodni spółki giełdowe podzielą między akcjonariuszy 1,17 mld zł. Zdecydowana większość z nich wypłaci gotówkę jeszcze przed wakacjami.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR